حریم آرامش پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

چرا باید از قدرت قدردانی در روابط زناشویی استفاده كنیم؟

همه ما دوست داریم مورد قدردانی، دوست داشتن و تعریف و تمجید قرار بگیریم، به خصوص توسط كسی كه دوستش داریم. قدردانی مهمترین جنبه رضایت در روابط زناشویی است.

1401/05/04
|
08:46

اگرچه ممكن است گفته شود كه قدردانی فقط در یك ازدواج سالم ریشه می‌گیرد، اما می‌تواند به سلامت آن رابطه نیز كمك كند. زن و شوهری كه هر روز به خاطر همه مسائل كوچك یا بزرگ از یكدیگر قدردانی می كنند، در نهایت فرهنگ قدردانی را در ازدواج خود شكل می دهند. این موضوع برای شاد و راضی ماندن یك زن و شوهر و موفقیت ازدواج آنها بسیار مهم است.

معمولاً فصل‌هایی در یك رابطه وجود دارد كه در آن شركا به دلایلی مانند استرس كاری، قدردانی خود را ابراز نمی‌كنند. زندگی شلوغ می شود و همه درگیر وظایف خود می شویم.در این دوران است كه اغلب متوجه نمی‌شویم كه همسرمان به ما كمك می‌كند و زندگی‌ما را آسان‌تر می‌كند.

البته انتظار می رود كه به دلایل مختلف برای مدت كوتاهی این اتفاق بیفتد، اما وقتی این عدم قدردانی به یك عادت دائمی تبدیل شود، می تواند برای رابطه زناشویی فاجعه آمیز باشد. قدردانی را باید احساس كرد، ابراز كرد و متقابلا جبران كرد. در این گزارش روش هایی عنوان شده است كه با پیروی از آنها می توانید ازدواج خود را متحول كنید.

درك كردن
وقتی همسرتان كارهای خاصی را برای شما انجام می دهد، مهم است كه آنها را درك كنید. شما باید از نظر شناختی درك كنید كه همسرتان كاری برای زندگی شما انجام داده است خواه این كار كوچك باشد یا بزرگ. اما اگر موفق به درك نشدید و قدردانی در این خصوص انجام ندادید، به این معنی است كه آنها را ساده انگاشتیه اید و دیر یا زود همسر شما متوجه این موضوع می‌شود و دیگه كاری برای شما انجام نمی‌دهد.

حركات كوچكی مانند آماده كردن غذای مورد علاقه شما برای شام، یا انجام دادن وظایف شما و یا حتی شاید كار بزرگتری مانند برنامه ریزی یك سفر برای تولدتان را باید به عنوان حركات محبت آمیز همسرتان تشخیص دهید.اگرچه ممكن است همسر شما با انجام همه این كارها به دنبال ستایش نباشد، اما اگر به سادگی از زحمات وی قدردانی كنید، خوشحال می شود و این كار باعث افزایش عشق و احساس قدردانی در میان زوج می شود.
بیان كردن
اگر تلاش شریك زندگی خود را درك می كنید، به همان اندازه مهم است كه قدردانی خود را نسبت به وی ابراز كنید. شما باید روش های معناداری را برای ابراز قدردانی پیدا كنید كه اطمینان حاصل شود، همسرتان آن را می شنود. برای این موضوع، كلمه «متشكرم» می تواند كمك بزرگی باشد. گفتن این كلمه ساده یا نوشتن آن به صورت یك یادداشت كوچك، روش عالی است كه به همسرتان می فهمانید كه برای هر كاری كه برای شما انجام می دهد، از او قدردانی می كنید. به طور مشابه، تعریف و تمجید نیز می تواند بسیار مفید باشد و كاری آسان است كه زمان زیادی نیز نمی برد. گفتن جملاتی به سادگی «شام عالی بود» یا «ممنون كه ماشینم را شستی» می تواند بسیار قدرتمند، مهربان و مثبت باشد و واقعاً می تواند به شما كمك كند تا رابطه خود را تقویت كنید.

جبران كردن
علاوه بر اینكه همسر باید كارهای شریك زندگی خود را درك كرده و قدردانی خود را ابراز كند، كلید یك ازدواج موفق جبران متقابل لطف از طرف هر دو طرف است. برگرداندن لطف همسرتان ممكن است باعث شود كه او نیز مانند شما احساس خوشبختی كند. هنگامی كه هر دو طرف برای الطافی كه در حق هم انجام می دهند شروع به قدردانی از یكدیگر می كنند، اغلب چرخه ای از قدردانی مداوم را نسبت به یكدیگر آغاز می كنند.به این ترتیب هر یك از آنها به دلیل انگیزه مثبت ایجاد شده ناشی از قدردانی تلاش بیشتری برای خدمت كردن به یكدیگر انجام می دهند.
قدردانی می‌تواند پادزهر طلاق باشد
ازدواج‌ زمانی به طلاق ختم می‌شود كه قدردانی نكردن، شكایت بیشتر و ساده گرفتن یكدیگر وجود داشته باشد. اگر در ازدواج شما قدردانی جایی ندارد، مهم است قبل از اینكه دیر شود آن را بیابید زیرا چنین ازدواج هایی معمولاً به سمت طلاق می روند و هر یك از طرفین راه جداگانه ای را طی می كنند. اما اگر در حال حاضر یك ازدواج خوب و سالم دارید، می توانید با قرار دادن قدردانی از همسرتان در بخشی از برنامه روزانه خود، یك رابطه خوب را عالی كنید.

دسترسی سریع
حریم آرامش