حریم آرامش پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

با شوهری كه به خانواده اش وابسته است چطور رفتار كنیم؟

كلید رفتار با شوهر وابسته به خانواده همدلی و مكالمه آرام است. ابتدا باید بفهمید ریشه وابستگی كجاست و سپس به همسرتان كمك كنید.

1401/05/02
|
08:36

فكر می‌كنید همسرتان بیش از حد به خانواده اول خود وابسته است؟ عاقلانه است كه مردی را برای زندگی انتخاب كنید كه رابطه خوبی با والدین خود داشته باشد، اما در عین حال باید با كسی وارد زندگی مشترك شوید كه بتواند به راحتی به استقلال دست‌یابد. همسر شما باید بدون احساس گناه نسبت به والدین یا تصور اینكه در حال قربانی كردن رابطه‌اش با والدین خود است، مستقل بودن را در كنار شما تمرین و تجربه كند. اما اگر اینطور نبود چه؟ رفتار با شوهر وابسته به خانواده چگونه باید باشد؟ در ادامه این گزارش به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

شیوه رفتار با شوهر وابسته به خانواده

ایجاد تعادل میان نزدیكی و حفظ یك فاصله منطقی در روابط میان پدر و مادر و فرزندان بالغ، چالش برانگیز است. در شرایطی كه شوهر بیش از اندازه به خانواده اول خود وابسته است، تحت هیچ شرایطی نباید او را در موقعیتی قرار دهید كه مجبور به انتخاب میان شما و مادر و پدرش باشد. زیرا در اینصورت انتخاب هر كدام از شما به معنای رها كردن دیگری خواهد بود و اینگونه او هرگز نخواهد توانست این روابط را مدیریت كند. اولین و مهمترین قدم در رفتار با شوهر وابسته به خانواده صحبت كردن با او است، اما مواظب نحوه بیان خود باشید. هرگز این موضوع را با نگرش انتقادی مطرح نكنید، این اقدام تنها باعث می‌شود او حالت دفاعی بیشتری بگیرد كه منجر به ایجاد حس بیگانگی در شما خواهد شد. بیگانگی اولین خانه افسرده شدن است. در عوض، به همسر خود بگویید كه به او علاقه‌مند هستید و نیاز دارید بیشتر توجه و حمایت او را داشته باشید. برای همسرتان شرح دهید زمانی‌كه نحوه رفتار او را با خانواده‌اش می‌بینید بیشتر به یاد نیازهای خودتان می‌افتید. همچنین از او سوال كنید كه آیا او نیز به توجه بیشتری از سوی شما نیاز دارد؟

رفتار با شوهر وابسته به خانواده

البته گاهی تمام این مشكل مربوط به همسرتان نیست و بخشی از این مساله ممكن است به خاطر حساسیت بیش از اندازه شما باشد. به بیان دیگر حسادت نسبت به توجه همسرتان به هر فرد دیگری جز شما، این تصور را به وجود می‌آورد كه شوهرتان به خانواده‌اش وابسته است. چنین حسادتی از احساس ضعف نسبت به خود ناشی می‌شود، این احساس باعث می‌شود كه با توجه شوهرتان به شخص دیگری غیر از شما احساس طرد شدن داشته باشید.

اطمینان حاصل كنید كه علاوه بر توجهی كه از سوی شوهرتان دریافت می‌كنید، به روش‌های دیگری نیز این نیاز به توجه را ارضا نمایید. برای مثال به اندازه كافی برای خود و علاقه‌مندی‌های خودتان وقت صرف كنید تا كمتر نیاز به توجه ویژه همسرتان یا سایر افراد مهم در زندگی‌تان را داشته باشید. به خاطر داشته باشید كه گاهی علت وابستگی شوهر به خانواده احساساتی مانند حس گناه است، بنابراین همواره باید مسائل را با مهربانی و احساس همدلی بیان كنید و سعی در حل ریشه‌ای مشكل داشته باشید.

نكات مهم در رفتار با شوهر وابسته

گاهی وابستگی شوهران به خانواده بیش از حد نیست و مرد تنها از والدین حمایت فكری و عاطفی دریافت می‌كند و در عوض از آن‌ها پشتیبانی می‌كند. درصورتی كه این وابستگی بیش از حد باشد و باعث دخالت پدر و مادر او در زندگی مشترك شما شود، لازم است قدم‌های اساسی‌تری برداشته شود. هنگامی كه برای حل این مشكل اقدام می‌كنید باید نكاتی را رعایت كنید، از مهمترین نكات در رفتار با شوهر وابسته به خانواده می‌توان اشاره كرد به:

1. به همسر خود بگویید كه دخالت‌های خانواده‌اش استقلال شما را خدشه‌دار می‌كنند. با او آرام صحبت كنید و از او بخواهید به شما كمك كند تا این مشكل را برطرف كنید.

2. خشم‌ها و قضاوت‌های گذشته را به میان نكشید. تنها كافی است كه به مثال‌های عینی از مشكلات پیش آمده در اثر دخالت‌های آنان در زندگی‌تان اشاره كنید.

3. توجه كنید كه در رفتار با شوهر وابسته به خانواده باید دلسوزانه و با مهربانی عمل كنید. از رفتار سرزنش‌گر و انتقادی بپرهیزید، زیرا می‌تواند شرایط را بدتر كند. جملات خود را به صورت خبری و با آرامش بیان كنید.

4. هرگز سرزنش نكنید. همسر شما ممكن است به دلایلی مثل احساس گناه یا عدم توانایی در تصمیم‌گیری دچار چنین مشكلاتی شده باشد، بنابراین به او كمك كنید.

5. محیط زندگی خود را تغییر دهید. گاهی ممكن است به دلیل كوتاه بودن محل زندگی شما با والدین همسرتان، جدایی عاطفی و روانی او از خانواده‌اش دشوارتر شود؛ بنابراین اگر با خانواده همسرتان زندگی می‌كنید یا در نزدیكی آن‌ها هستید، شاید بهتر باشد كمی فاصله ایجاد كنید و با نقل مكان استقلال بیشتری را تجربه كنید.

رفتار با شوهر وابسته به خانواده، رابطه مادر با پسر

وابستگی شوهر به خانواده یا خانواده‌اش به او، به دلایل مختلفی ممكن است وجود داشته باشد. عدم توانایی همسرتان در كنترل یك زندگی مستقل، یا حتی تك فرزند بودن می‌توانند از عوامل این وابستگی‌ها باشند. گاهی چنین شرایطی با مرگ پدر یا مادر همسر شما تشدید می‌شوند. در همه مراحل توجه كنید كه با همدلی و مهربانی در كنار همسرتان حضور داشته باشید و از او بخواهید در كنار شما برای تغییر قدم بردارد


دسترسی سریع
حریم آرامش