حریم آرامش پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

آیا ازدواج با فردی كه پیشینه خانوادگی خوبی ندارند، عاقلانه است؟

دختران و پسران زیادی هستند كه باوجود داشتن ویژگی‌های خوب قربانی سوءپیشینه كیفری عضوی از خانواده شان می‌شوند.

1401/04/07
|
08:36

در بسیاری از موارد جلسه خواستگاری این افراد راه به وصلتی نمی‌برد و بسیاری از این جوان‌های شایسته برای همیشه قید ازدواج و تشكیل خانواده را می‌زنند.
نقش خانواده‌ها در ازدواج بسیار پراهمیت بوده و هرگز قابل‌حذف نیست. خیلی از دختران و پسران، داشتن خانواده اصیل را معیار مهم برای ازدواج قرار می‌دهند. حقیقت این است كه در جامعه كنونی معنای دقیقی از اصالت وجود ندارد و هركس با توجه به شرایط خود تعریفی برای اصالت دارد. برخی اصالت را در تحصیلات خانوادگی تعبیر می‌كنند، برخی در ثروتمند بودن و عده‌ای هم‌مذهبی و معتقد بودن را ملاك اصل و نصب می‌دانند.

اصیل در لغت به معنای ریشه‌دار و نجابت خانوادگی است و در اصطلاح، اصیل اشاره به داشتن یك پدر و مادر و صد البته گذشته خانوادگی خوب دارد.

به اعتقاد بیشتر كارشناسان و مشاوران، در ازدواج علاوه بر كفویت و تناسب خانوادگی در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، اعتقادی و سیاسی، اصالت خانوادگی نیز باید موردتوجه قرار بگیرد اما گاهی برخی از دختران و پسران باوجود داشتن ویژگی‌های خوب، تنها به علت داشتن سوءپیشینه یكی از اعضای خانواده برچسب بی‌اصالتی می‌خورند و خودشان را برای همیشه از ازدواج محروم می‌كنند. برای بررسی این موضوع با دكتر مجید محمودی مظفر، روانشناس، عضو هیئت‌علمی دانشگاه و رئیس انجمن هماهنگی مراكز تخصصی ازدواج و خانواده كشور به گفت‌وگو پرداختیم.
آیا محروم شدن از ازدواج به خاطر سوءپیشینه عضوی از خانواده تصمیم درستی است؟
علاوه بر تناسب فرهنگی و اقتصادی، پیشینه خانوادگی تأثیر زیادی در موفقیت ازدواج دارد. ازاین‌رو، اگرچه سوءپیشینه یكی از اعضای خانواده در ازدواج فرد بی‌تأثیر نیست اما اینكه فردی به این دلیل خودش را از ازدواج محروم كند، تصمیم به‌شدت غلطی است. فرد باید بپذیرد خطاهای عضوی از خانواده‌اش بر عهده او نیست و یا او نقشی در آن خطا یا جرم نداشته است؛ بنابراین نباید خودش را به خاطر اشتباه دیگران از ازدواج محروم كند.

محروم شدن از ازدواج به خاطر سوءپیشینه عضوی از خانواده نشان‌دهنده عزت‌نفس پایین فرد است. این افراد غالباً با محروم كردن خودشان از ازدواج یك خشم به‌شدت عجیبی نسبت به خانواده خصوصاً فرد خطاكار پیدا می‌كنند كه این امر اوضاع را بدتر كرده و بر روی روابط خانوادگی نیز تأثیر منفی می‌گذارد. توصیه می‌كنم برای آنكه به‌طرف مقابلتان اطمینان دهید كه شخصیت شما جدای از فضای حاكم بر خانواده‌تان است روی مهارت‌ها و خصوصیات اخلاقی خودتان كاركنید و به دنبال وجهه اجتماعی مثبتی برای خود در جامعه باشید.
چنین فردی باوجود پیشینه منفی عضوی از خانواده چطور می‌تواند ازدواج موفقی داشته باشد تا بعداً مورد تحقیر و سرزنش طرف مقابل قرار نگیرد؟
عدم سوءپیشینه خانوادگی لزوماً به معنای داشتن ازدواج موفق نیست. خیلی از خانواده‌ها سوءپیشینه ندارند اما مگر همه آن‌ها ازدواج‌های موفقی دارند؟! خیر. راز و رمزهای یك ازدواج موفق در خیلی از مواقع برمی‌گردد به مهارت‌های زندگی كردن. چنانچه فرد مهارت‌های زندگی مشترك را بداند حتی باوجود پیشینه منفی عضوی از خانواده‌اش می‌تواند ازدواج موفقی را رقم بزند. همچنین یكی از نكات مهم برای ازدواج موفق در این شرایط خاص صداقت و شفافیت در بیان حقایق است. اگر فرد در مراحل خواستگاری همه‌چیز را شفاف برای طرف مقابل توضیح دهد، مشكلی به وجود نخواهد آمد.دقت كنید لازم نیست در همان جلسه اول این موضوع را مطرح كنید چراكه در همان ابتدابه‌ساكن منجر به مخالفت طرف مقابل و خانواده‌اش می‌شود. بعد از دیدار و آشنایی اولیه و قبل از ایجاد وابستگی بین طرفین، می‌توانید موضوع سوءپیشینه عضو خانواده‌تان را مطرح كنید. چنانچه فرد این موضوع را در مراحل پایانی خواستگاری و بعد از ایجاد وابستگی بیان نماید، احتمال این وجود دارد تا طرف مقابل به دلیل علاقه و وابستگی این فرد را انتخاب كند اما بعدها فرد مورد سرزنش و تحقیر قرار خواهد گرفت.
آیا ازدواج با فردی كه پیشینه خانوادگی خوبی ندارند، عاقلانه است؟
سوءپیشینه یكی از اعضای خانواده دلیل برنداشتن اصالت خانوادگی فرد نیست بلكه باید علت سوءپیشینه را بررسی كرد و در رابطه با خانواده تحقیقات لازم را انجام داد. ممكن است پدر خانواده به دلیل جرائم مالی در زندان باشد اما جرائم مالی می‌تواند اختلاس باشد یا قرض و ورشكستگی؛ لذا با تحقیق به‌راحتی می‌توان فهمید كه علت سوءپیشینه عضوی از خانواده طرف مقابل چه بوده است. همچنین باید بررسی شود كه سوءپیشینه در خانواده به چه مقدار بوده و چند نفر از اعضای خانواده درگیر جرم و خطا بوده‌اند. اگر جرم در خانواده موردی باشد، این امر باید موردبررسی قرار بگیرد كه آیا آن جرم بر روی خانواده هم تأثیرگذار بوده یا خیر. گاهی یك خانواده‌ای بسیار خوب هستند اما یكی از فرزندان به دلیل ضعف اعتمادبه‌نفس به مصرف مواد مخدر گرایش پیداكرده، این به معنای سوءپیشینه خانوادگی قلمداد نمی‌شود. در این صورت عاقلانه این است كه بررسی و تحقیق در این ازدواج با صرف وقت و دقت بیشتری انجام شود.

در این نوع ازدواج تعاملات خانوادگی باید بیشتر باشد و در رفت‌وآمدها به نكات ریز ارتباط خانوادگی مثل احترام به بزرگ‌تر، ادبیات خانواده و... دقت كنید.
آیا نحوه تحقیق و مدت‌زمان آشنایی در این ازدواج با ازدواج معمولی متفاوت است؟
تحقیق و مدت‌زمان آشنایی در این ازدواج به‌صرف زمان بیشتری نیاز دارد و باید از همسایه‌ها، محل كار والدین و اطرافیان پرس‌وجو شود تا مشكل بزرگ‌تری وجود نداشته باشد. همچنین در رابطه با سوءپیشینه عضو خانواده باید اطلاعات كافی به دست آورد مثلاً علت ورشكستگی، علت فوت و... باید از طرف مقابل پرسیده شود. گاهی فرد می‌گوید پدرم فوت كرده اما بعداً مشخص می‌شود كه اعدام‌شده است یا علت ورشكستگی ممكن است اعتیاد، قماربازی، اختلال در نظام بانكی و... باشد.

توصیه می‌كنم در این ازدواج حتماً به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه كنید. ممكن است بعضی سؤالات اصلاً به ذهنتان نرسد كه بپرسید اما مشاور با پرسیدن سؤالات جزئی می‌تواند اطلاعات خوبی به دست آورده و به تصمیم‌گیری شما كمك كند.

دسترسی سریع
حریم آرامش