حریم آرامش پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

باید و نبایدهای یك رابطه عاطفی خوب

برای داشتن یك رابطه عاطفی خوب، گاهی نیز باید خودمان را برای آب‌وهوای طوفانی دریا و شرایط سخت آماده كنیم. همواره باید مراقب مسیری كه قایق در آن حركت می‌كند باشیم تا از مسیر اصلی منحرف نشویم و ...

1401/03/29
|
12:32

همچنین باید به خاطر داشته باشیم كه هردوی ما سرنشینان این قایق هستیم و برای سالم به مقصد رسیدن، به كمك یكدیگر نیاز داریم.
روابط عاطفی با فراز و نشیب‌های زیادی همراه است. احتمالاً شما هم این مثال معروف را شنیده‌اید كه می‌گویند در یك رابطه عاطفی، شما و شریك احساسی‌تان در یك قایق قرار دارید. اگر با توجه به همین مثال بخواهیم رابطه عاطفی را به یك قایق شناور در آب و شما و طرف مقابلتان را به سرنشینان این قایق تشبیه كنیم، باید همواره در نظر داشته باشید كه این سفر اگرچه جذابیت‌های بسیاری خواهد داشت، بااین‌حال باید بدانیم كه دریا همیشه هم، آرام نخواهد بود.

گاهی نیز باید خودمان را برای آب‌وهوای طوفانی دریا و شرایط سخت آماده كنیم. همواره باید مراقب مسیری كه قایق در آن حركت می‌كند باشیم تا از مسیر اصلی منحرف نشویم و همچنین باید به خاطر داشته باشیم كه هردوی ما سرنشینان این قایق هستیم و برای سالم به مقصد رسیدن، به كمك یكدیگر نیاز داریم. به همین خاطر در ادامه به روش‌هایی برای تحكیم رابطه و گرم نگه داشتن رابطه عاطفی اشاره خواهیم كرد.

انسان‌ها به‌صورت ذاتی نسبت به پدیده‌های پیچیده و مبهم در مقایسه با یك وضعیت ساده و یكنواخت بیشتر توجه می‌كنند. روزهای اول آشنایی نیز، با توجه به اینكه طرفین جنبه‌های ناشناخته بسیاری برای یكدیگر دارند، توجه بسیاری به هم نشان می‌دهند. باگذشت زمان اگرچه این ناشناخته بودن، جای خودش را به یك شناخت عمیق خواهد داد، اما باید همواره مراقب باشیم تا این شناخت عمیق منجر به این نشود كه تبدیل به یك شخص تكراری در زندگی یكدیگر شویم یا به عبارتی به هم عادت كنیم.

سعی كنید همواره یك تنوع در شرایط موجود ایجاد كنید. این تغییر الزاماً نباید در ظاهر شما باشد؛ سعی كنید برای زندگی‌تان عادات و قرارهای جدیدی وضع كنید. برای مثال تصمیم بگیرید از امروز به بعد با همسرتان به پیاده‌روی بروید؛ شام را روی ایوان خانه بخورید؛ بعضی شب‌ها باهم فیلم ببینید و یا هر كار دیگری كه تغییر جذابی در زندگی‌تان ایجاد كند. سعی كنید در پیدا كردن ایده‌هایی برای تنوع بخشیدن به شرایط، علاقه‌مندی‌ها و وضعیت طرف مقابل را در نظر داشته باشید.

برای گرم نگه داشتن رابطه عاطفی باید موقعیت سنج باشید

وقتی به زوج‌ها می‌گوییم كه با یكدیگر قرار تفریح و تنوع بگذارید، اكثراً این جمله را در پاسخ می‌شنویم كه (او اهل پیاده‌روی نیست، اندر غرق در كار است كه وقتی برای این چیزها ندارد و...). پاسخ‌هایی ازاین‌دست بیانگر این است كه ما، در درك شرایط یكدیگر ضعیف هستیم و نمی‌توانیم خودمان را با شرایط طرف مقابل وفق دهیم. یادمان باشد در یك رابطه طولانی‌مدت، ما شریك لحظات تلخ و شیرین یكدیگر هستیم و به همان اندازه كه در لحظات خوشی و مورد توجه قرار گرفتن از شرایط لذت می‌بریم، در روزهای سخت نیز باید شریك احساسی‌تان را مورد توجه قرار دهید. مشكلات كاری، خستگی، بیماری، ناامیدی و مشكلاتی ازاین‌دست ممكن است در زندگی همه ما پیش بیاید، اگر طرف مقابلتان در شرایط این‌چنین قرار دارد، سعی كنید خواسته‌هایتان را با شرایط روحی وی وفق دهید.

گیرنده یا دهنده صرف نباشید

در یك رابطه متعادل، طرفین باید برای هم وقت بگذارند و یكدیگر را درك كنند. هردو نفر موظف هستند گاه‌گاهی از خواسته‌ها و تمایلات خود در جهت زندگی‌شان بگذرند. اگر این تعادل به هم بخورد و یكی از افراد همواره در حال گذشت و توجه به دیگری باشد، درعین‌حال كه طرف مقابل صرفاً به شرایط و خواسته‌های خودش بیندیشد، به‌تدریج دشواری‌های بسیاری در رابطه پیش می‌آید. در چنین شرایطی، فردی كه همواره به دیگری فكر می‌كرده، احساس ضرر خواهد كرد و طرف مقابل نیز، دریافت توجه از سوی همسرش را به یك‌روال معمول و عادت تبدیل كرده است و با تغییر شرایط احساس می‌كند كه طرف مقابل توجه و محبتی به او ندارد.


برای گرم نگه داشتن رابطه عاطفی به‌جای فردیت به رابطه توجه كنید

درنهایت همواره به یاد داشته باشید كه آنچه می‌بایست در اولویت شما و طرف مقابلتان قرار داشته باشد، شما یا او نیست بلكه بهتر شدن وضعیت ارتباطتان است. با این حال در صورتی كه با تمام راهكارهای گفته شده نتوانستید رابطه خود را بهتر از قبل كنید و تغییری در وضعیت آن ایجاد كنید، لازم است كه از مشاوره خانواده بهره ببرید.

نبایدها
سرزنش‌كردن
در مقالات بسیاری به این موضوع پرداخته شده است كه تأثیرات سرزنش‌كردن تا چه حد به یك رابطه‌ی صمیمی آسیب می‌رساند. یكی از مخرب‌ترین و ناجوانمردانه‌ترین انواع سرزنش‌كردن زمانی پیش می‌آید كه یكی از زوج‌ها طرف مقابل را برای كاری كه خودش هم درباره‌ی آن احساس گناه می‌كند، سرزنش كند.

نوع دیگر سرزنش مخرب زمانی است كه شریك زندگی را برای كاری كه قادر یا مایل به انجام آن برای فرد سرزنش‌گر نیست، محكوم كند. هیچ فردی نمی‌تواند همیشه همه‌ی خواسته‌های طرف مقابل را برآورده كند. «سرزنش‌كردن» تنها باعث بدترشدن اوضاع می‌شود.


غرزدن‌های همیشگی
معمولا كمتر پیش می‌آید كسی از نصیحت شدن ناخواسته استقبال كند، به‌خصوص اگر این نصیحت‌ها حالتی منفی داشته باشند. «غرزدن» یا تكرار بی‌وقفه‌ی موعظه، دستوردادن یا نوعی جهت‌دهی است كه فرد مقابل هرگز خواستار شنیدن آن نبوده است.

اكثر كسانی كه به‌طور مداوم نصیحت‌های آزاردهنده‌ای از طرف مقابل برای تغییر زندگی‌شان به میل او دریافت می‌كنند، خیلی زود عاصی می‌شوند؛ حتی ممكن است آن‌ها روابط خود را قطع كنند یا واكنش پرخاشگری منفعلانه، مثل یك‌دندگی، لج‌بازی، ترش‌رویی یا انجام‌ندادن عمدی وظایف از خود نشان دهند.


شكستن قول

وقتی یكی از زوج‌ها تقاضای مهمی از شریك زندگی‌اش دارد، بسیار ضروری است كه فرد مقابل در قبال توانایی یا علاقه‌اش به انجام آن كار صادق باشد. قول‌های به‌تعویق‌افتاده یا شكسته، عاقبت به یك سری بهانه‌ها و بعد به دروغ تبدیل می‌شوند. اگر درخواست‌های یكی از زوجین مدام نادیده گرفته شود، باعث ایجاد ناامیدی و سرخوردگی در او خواهد شد.


ترور شخصیت

این رفتار به‌شدت مایه‌ی دل‌شكستگی می‌شود. در پی ابراز خشم یكی از زوج‌ها، چالش‌ها و مخالفت‌های آنها به رفتارهای غیرارادی تبدیل می‌شود كه كاملا شخصیت طرف مقابل را خرد می‌كند. این ترور شخصیتی در جملات سهمگین این‌چنینی شنیده می‌شود: «تو همیشه فقط به شكمت اهمیت می‌دهی!»، «چرا اعتراف نمی‌كنی كه از مردها متنفری؟»، «تو واقعا یه آدم بی‌احساسی!».

از كوره‌دررفتن و بی‌حرمتی

این رفتار شامل هرگونه واكنش فیزیكی یا احساسی است كه طرف مقابل را ناراحت كرده یا امنیتش را تهدید می‌كند. متاسفانه تعداد زیادی از زوج‌هایی كه روابط ناموفقی دارند، این نكته را فراموش می‌كنند یا به تكریم حریم فیزیكی و احساسی طرف مقابل اهمیتی نمی‌دهند.


برای گرم نگه داشتن رابطه عاطفی صحبت كنید

یكی از جدی‌ترین آسیب‌ها به یك رابطه زمانی وارد می‌شود كه طرفین از صحبت كردن راجع به دغدغه‌ها، دلخوری‌ها و خواسته‌هایشان دست می‌كشند. این شرایط به‌مرورزمان منجر به این می‌شود كه از طرف مقابلتان و دنیای او فاصله بگیرید و احساس كنید دیگر حرف‌های یكدیگر را نمی‌فهمید. همیشه از هرچه در ذهنتان می‌گذرد با طرف مقابلتان صحبت كنید اما همان‌طور كه گفته شد برای صحبت كردن موقعیت سنج باشید. در هر شرایطی امكان صحبت وجود ندارد. این نكته را نیز به خاطر داشته باشید كه در صحبت‌هایتان حول محور اینجا و اكنون صحبت كنید؛ هرگز در صحبت‌هایتان پای خاطرات تلخ و اتفاقات بد گذشته را به میان نكشید.


به نقش‌های‌ جنسیتی توجه كنید
روانشناسان به مجموعه وظایفی كه جامعه از یك فرد به‌عنوان زن یا مرد انتظار دارد، نقش‌های جنسیتی می‌گویند. برای مثال ما از زنان انتظار داریم كه امور مربوط به خانه را مدیریت كنند و از مردان انتظار داریم كه تأمین درآمد خانواده را به عهده داشته باشند. اگرچه این وظایف اموری ثابت نیست و هر دو طرف می‌بایست در انجام این فعالیت‌ها به یكدیگر كمك كنند، اما به‌طور غالب، هر فرد باید وظایف مربوط به نقش خود را انجام دهد. ما به‌عنوان شریك عاطفی موظفیم طرف مقابلمان را، همواره در محدوده نقش‌های جنسیتی نگه‌داریم و تشویق كنیم.

برای مثال اگر همسرتان به‌خوبی از پس تعمیر یكی از لوازم خانه برآمده یا خسته از سركار بازگشته است و یا خانمی در تهیه غذا، خیاطی، تربیت فرزند یا هر مورد دیگری، فعالیتی انجام داده، حتماً این شرایط را تشویق كنید. به‌طوركلی لذت دیده شدن و تشویق شدن برای نقش‌های جنسیتی بیش از سایر مسائل است.


دروغ گفتن یا پنهان‌كاری نكنید

در یك رابطه شما و طرف مقابلتان به یك اندازه سهم دارید و هیچ‌كدام از شما نباید فكر كند كه می‌تواند به‌جای دیگری تصمیم بگیرد و یا اینكه احساس كند طرف مقابل نباید در جریان موضوعی قرار بگیرد. بسیاری از مواقع، پیامد اینكه طرف مقابل شما بعد از مدتی بفهمد مطلبی را از او پنهان كرده و یا دروغ گفته‌اید جبران‌ناپذیر خواهد بود به همین خاطر همواره باصداقت با یكدیگر برخورد كنید.

دسترسی سریع
حریم آرامش