حریم آرامش پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

ترس از سرد شدن زندگی مشترك به دلیل فعال بودن همسر در شبكه‌های مجازی/چاره چیست؟

یك مشاور با اشاره به نگرانی برخی زن و شوهرها از فعال بودن همسرشان در شبكه‌های اجتماعی مجازی، درباره ترس از دست دادن زندگی مشترك، سرد شدن رابطه و كاهش علاقه همسر به خود، گفت:

1401/03/25
|
09:06

در چنین شرایطی زن و شوهر باید نگرانی های خود را بررسی و مشكل اصلی را حل كنند چراكه چنین نگرانی‌هایی نشان از گره‌های روانی قدیمی دارد و باید پیش از ازدواج تسویه حساب‌های روانی لازم با این تصورات انجام شود.
مریم فولادی اظهار كرد: بعضا برخی زن و شوهرها از فعالیت همسر خود در شبكه‌های اجتماعی مجازی نگران هستند و هراس دارند كه نكند با حضور در شبكه‌های اجتماعی مجازی كم‌كم علاقه بین آنها كاهش یافته و زن یا شوهر از همسر سرد شود، از این رو اصرار دارند تا همسرشان در این شبكه‌های مجازی عضو نباشد.

فولادی درباره تصور یاد شده توضیح داد: باید توجه داشت كه زوجین با پیشینه روانشناختی خاصی برای برآورده كردن نیازهای خود اعم از روانی و جسمی و... وارد ازدواج می‌شوند كه سهم نیازهای روانشناختی معمولا بیشتر از سایر نیازها است. این نیازهای روانشناختی در ابتدا توسط والدین و در خانواده‌ها تامین و پس از ازدواج نیز از سوی همسر تامین می‌شود. بنابراین اگر فردی چنین تصوری نسبت به فعالیت همسر در شبكه‌های اجتماعی مجازی دارد در واقع این پیشینه روانشناختی اشتباه توسط والدین او ایجاد و توسط خود او بسط یافته و تا كنون همراهش است.

وی با تاكید بر اینكه بهتر است زوجین به جای چنین نگرانی‌هایی كه در واقع تسویه حساب با همسر است، تسویه حسابی با پیشینه روانشناختی اشتباه خود داشته باشند تا بتوانند رابطه سالمی را پیش ببرند، توصیه كرد: قرار است زوجین در زندگی مشترك با یكدیگر "شفاف" باشند، از این رو می‌توانند رمز فایل‌ها و برنامه‌های شخصی یكدیگر را بدانند اما بعضا برخی زوجین از این امر برداشت غلط داشته و با در اختیار داشتن رمز تلفن و فایل‌ها و برنامه‌های همسر، دائما در حال چك كردن گوشی او هستند، حال آنكه شفافیت در زندگی مشترك مجوزی برای ادامه دادن به این رفتارهای شكاكانه نیست.

این مشاور معتقد است كه اگرچه زوجین باید در زندگی مشترك با یكدیگر شفاف باشند و در راستای این شفافیت می‌توانند رمز تلفن یكدیگر، رمز شبكه‌های اجتماعی و فایل های یكدیگر را داشته باشند اما این امر به معنای انجام رفتارهای شكاكانه و دائما چك كردن گوشی همسر نیست.

فولادی با بیان اینكه برخی از زوجین دچار بدبینی و بی‌اعتمادی هستند و از این رو با وجود اینكه هر لحظه به اطلاعات و گوشی تلفن همسر دسترسی دارند اما به رفتارهای شكاكانه خود ادامه می‌دهند كه موجب آزار طرف مقابل خواهد شد، تصریح كرد: این رفتارهای شكاكانه می‌تواند ریشه در ترس از دست دادن همسر و طرد شدن از سوی همسر باشد.

وی در پایان سخنان خود افزود: در واقع بعضا زن یا شوهر وقتی می‌ترسد همسرش او را طرد كرده و علاقه‌اش كم شود، دست به كنترل كردن همسر از طرق مختلف نظیر چك كردن مدام گوشی تلفن می‌زند چراكه نسبت به‌ همسر خود بی‌اعتماد شده است. البته این تنها مربوط به مواردی خاص می‌شود و نمی‌توان به تمام زوجین تعمیم داد. در واقع باورهای اشتباه و ترسهای افراد است كه منجر به این كنترل‌گری‌ها و رفتارهای شكاكانه می‌شود و زوجین در ابتدا باید بر روی اصلاح باورهای خود كار كنند.

دسترسی سریع
حریم آرامش