حریم آرامش پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

پله‌ "اختلاف" زندگی مشترك را با "حل اختلاف" رد كنید

یك روانشناس با تاكید بر ضرورت حل اختلاف نظر زوجین در زندگی مشترك، گفت: زندگی زناشویی همانند راه پله‌ای است كه یك پله به اختلاف و پله دیگر به حل اختلاف معطوف می‌شود.

1401/03/21
|
09:30

این راه پله باید در انتها به رضایت از زندگی مشترك بیانجامد. حال اگر تمام این پله‌ها اختلاف باشند، سقوط از این پله‌ها انتهای راه است، از این رو زوجین باید پله‌ "اختلاف" زندگی مشترك را با "حل اختلاف" رد كنند.
شبنم طلوعی اظهار كرد: زوجین باید برای حل اختلافات خود در زندگی مشترك زمان گذاشته و احساسات خود را درباره كلماتی كه به زبان می‌آورند برای همسر معنی كنند.

وی با ذكر مثالی ادامه داد: بعضا زوجین به هنگام دلخوری تنها به زبان می‌آورند كه "ناراحت" هستم. حال آنكه وقتی خطاب به همسر خود می‌گویند ناراحت‌اند، همسر دقیقا نمی‌داند منظور آنها از این ناراحتی چیست و این خود زن یا شوهر است كه باید معنی این احساس را برای همسر باز كند تا به حل اختلاف كمك كرده باشد.

این روانشناس با بیان اینكه زندگی زناشویی نیازمند مراقبت است كه اگر این مراقبت انجام نشود اختلافات زوجین شدت می‌گیرد، خطاب به زوجین تصریح كرد: بالغ شوید و مهارت‌های زندگی را بیاموزید و سپس ازدواج كنید. دنیای ذهنی زن و مرد كاملا متفاوت است، زوجین باید این تفاوت‌ها را در نظر گرفته، برای آنها آموزش ببینند تا بتوانند این تفاوت‌ها را بپذیرند چراكه عدم شناخت این تفاوت‌ها منجر به بروز اختلافاتی می‌شود كه نحوه مقابله زن و مرد با این اختلافات بسیار مهم است.

طلوعی با اشاره به برخوردهایی نظیر قهر و دعوا، سكوت، خشونت فیزیكی، پرخاشگری و فحاشی در شرایط بروز اختلاف میان زوجین، درباره نحوه كنترل خشم به هنگام بحث و اختلاف نظر میان همسران، خاطر نشان كرد: روی آوردن زوجین به خشونت فیزیكی به هنگام بروز اختلافات می‌تواند دلایل مختلفی نظیر به كرسی نشاندن حرف خود و یا وجود عقایدی در ذهن فرد با پیشینه‌ای از دوران كودكی داشته باشد كه بسیار آسیب زننده است. تمام افرادی كه در حین اختلاف با همسر خشونت به خرج می‌دهند پس از بروز آن پشیمان می‌شوند اما این پشیمانی عملا كار به جایی نمی‌برد مگر آنكه این عمل برای همیشه ترك شود.

این روانشناس معتقد است كه كنترل خشم باید نخستین مهارتی باشد كه به زوج در مشاوره‌های پیش از ازدواج و یا زوج درمانی آموزش داده می‌شود.

به‌گفته وی، نه تنها فردی كه همواره خشم خود را به شكل خشن بروز می‌دهد باید تحت آموزش مهارت‌های كنترل خشم قرار گیرد بلكه فرد در معرض خشونت نیز باید این مهارتها را آموزش ببیند.

طلوعی با تاكید بر ضرورت آموزش مهارت كنترل خشم به فرد آسیب زننده و فرد آسیب دیده، افزود: زن یا شوهری كه مورد خشونت قرار گرفته باید تحت این آموزش ها قرار گیرد تا بداند چطور آستانه خشم همسر را حدس زده و خود را از آسیب فیزیكی و روانی نجات دهد، چراكه بعضا دسترسی به فرد آسیب زننده و اعمال كننده خشونت سخت است و ما با ارائه این آموزش‌ها به فردی كه مورد خشونت قرار گرفته، می‌توانیم اختلافات زناشویی را در لحظه آتشین خاموش كرده و در زمان مناسب توسط روانشناسان ریشه این ماجرا را كشف و حل كنیم.

وی ازدواج "بدون شناخت كافی" زوجین را از جمله مسائلی دانست كه می‌تواند بعدها منجر به بروز اختلافات فراوان در زندگی مشترك شود و این را هم گفت كه شناخت نیازهای زن و مرد پیش از ازدواج از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراكه برآورده نشدن آنها منجر به بروز اختلافات می‌شود.

این روانشناس در پایان سخنان خود خطاب به زوجین توصیه كرد: نیازهای زن و شوهر در ابتدا از طرف خودشان باید شناخته شود و سپس این نیازها توسط خودشان به شریك زندگی منتقل شود. وقتی افراد خودشان متوجه نیازهای خود نیستند قاعدتا فرد مقابل نمی‌تواند این نیازها را تشخیص داده و برآورده كند.

دسترسی سریع
حریم آرامش