حریم آرامش پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

«گِله» از خانواده همسر را چطور مطرح كنیم كه دعوا نشود؟

یك روانشناس با بیان اینكه زن و شوهر باید درباره نحوه برخورد با مسائل پیش آمده پیرامون رابطه آنها با خانواده همسر به توافق برسند، گفت:

1401/03/16
|
08:11

چون رگ خواب خانواده همسر در دست زن یا شوهر ما است از این رو در صورت بروز كدورت میان ما و خانواده همسر بهتر است كه زن با خانواده خود و مرد با خانواده خود درباره این كدورت‌ها صحبت كنند و زن و شوهر مستقیم گله خود را با خانواده همسر مطرح نكنند.
گوهر یسنا انزانی اظهار كرد: بعضا به دلیل اینكه عروس و داماد رگ خواب و به اصطلاح «لِم» خانواده همسر را نمی‌دانند با ابراز مستقیم گله خود به خانواده همسر، كدورت‌ها را بیشتر می كنند، از رو همواره توصیه می‌شود مرد با خانواده خود و زن با خانواده خود درباره مساله پیش آمده صحبت كنند.

این روانشناس با بیان اینكه زوجین نباید نسبت به دلخوری همسر از رفتار یا گفتار خانواده خود ناراحت شده و به اصطلاح «گارد» گرفته و با تعصب به این مساله نگاه كنند، تصریح كرد: زوجین باید توجه داشته باشند كه اگر دلخوری از خانواده همسر دارند، مساله پیش آمده را به طور كامل و با رعایت انصاف برای همسر توضیح دهند، احساس، فكر و انتظارات خود درباره این مساله را بیان كنند و مشخصا اینطور توضیح دهند كه «من با این رفتار اینطور حس كردم كه...» تا همسر متوجه حس آنها شود. از سوی دیگر اگر شنونده دلخوری همسر خود هستید نیز باید با طرح سوالاتی به درك كامل مساله رخ داده برسید و از قضاوت كردن و گارد گرفتن مقابل همسر خودداری كنید و سعی كنید راه حلی برای این مساله پیدا كرده و به همراه همسر خود مساله را حل كنید.

به گفته وی، تفاوت فردی همسران بر روی روابطشان با هم و با خانواده یكدیگر اثر گذاشته و از این رو به هنگام بروز اختلافات زوجین تصور می‌كنند كه خودشان درست فكر می‌كنند و همسرشان اشتباه می‌كند.

انزانی با بیان اینكه باید بپذیریم اختلاف نظر در روابط همسران طبیعی است، درباره نحوه حل مسائل پیش آمده بین زوجین، توضیح داد: اختلاف نظر زوجین درباره مسائل پیش آمده باید با مذاكره حل شود و در عین حل این مذاكره باید «بُرد بُرد» باشد؛ به این معنا كه زوجین به دنبال رسیدن به حداكثر نقاط مشترك بین یكدیگر باشند تا خشم و عصبانیت‌شان از بین برود.


این روانشناس همچنین در بخش دیگر سخنان خود به زوجین توصیه كرد كه با بیان نظرات خود تلاش كنند تا به درستی دلخوری ایجاد شده را درك كرده، راه حل‌هایی را برای مساله پیش آمده ارائه دهند و درباره اینكه هر كدام باید در برابر این دلخوری‌های پیش آمده چطور رفتار كنند تا ناراحتی برای والدین ایجاد نشود نیز باید با هم به توافق برسند.


وی افزود: حتما پیش از بیان دلخوری خود با همسر خشم خود را خالی كرده و بدانید شما تنها درباره احساسات خود و برداشت خود درباره مساله موجود صحبت می‌كنید و باید این امر را در مكان و زمانی مناسب مطرح كنید. خیلی مساله و دلخوری را كِش ندهید، در توضیح مساله افراط و تفریط نكرده و نظر خود را به همسرتان تحمیل نكنید و آنچه در ذهن دارید را مشخصا بیان كنید. در این راستا باید بدانید هدف اصلی‌تان از بیان این دلخوری چیست و باید در پایان صحبت رابطه شما با همسرتان نزدیك‌تر شده باشد نه اینكه منجر به دعوا شود.

انزانی در پایان سخنان خود تاكید كرد كه بهتر است زوجین از مشاوره پیش از ازدواج برای یادگیری فنون ارتباط موثر و حل مسائل و مشكلات زندگی كمك بگیرند تا پس از ازدواج بتوانند كدورت‌های ایجاد شده را به راحتی حل كنند.

دسترسی سریع
حریم آرامش