حریم آرامش پنج شنبه ها، از ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

حريم آرامش

لزوم حل كردن مشكلات زوجین با گفت‌وگو و بدون تنش

رویا طاهری روانشناس گفت: مبهم نگهداشتن علت دلخوری از همسر باعث سردرگمی است، توصیه می‌شود با گفت‌وگو، بدون تنش و همراه با مشخص كردن مصداق جزئی دلخوری، مسئله را با آرامش حل كنند.

1401/03/10
|
08:08

رؤیا طاهری با بیان اینكه نوع نگاه زن به مرد و نگاه مرد به زن به طور طبیعی متفاوت است، اظهار كرد: مرد تحت عنوان الگوی زیبایی، ظرافت و حساسیت به زن نگاه می‌كند، در این نوع نگرش، زن موجودی رقیق، مظهر زیبایی و لطافت است و مرد محبت او را در این قالب ترسیم و مجسم می‌كند در صورتی مرد در چشم زن مظهر اعتماد، نقطه اتكا و اعتماد است كه محبت خود را به او ابراز كند.

وی افزود: زن مرد را در نقش تكیه‌گاهی می‌بیند كه می‌تواند از كمك او برای پیشبرد زندگی استفاده كند و هنگامی كه مرد به زن نگاه می‌كند، او را مظهر انس و آرامش می‌داند كه این ویژگی زندگی را به جلو می‌برد.

زن نقطه اتكا در مسائل روحی و معنوی زندگی
این روانشناس با بیان اینكه اگر مرد نقطه اتكا در زمینه مسائل ظاهری زندگی است، زن نیز به نوبه خود نقطه اتكا در مسائل روحی و معنوی زندگی است، ادامه داد: زن دریایی از انس و محبت است كه می‌تواند مرد را در این فضای سرشار از محبت، از غصه‌ها و غم‌های خود خارج كند و همه این موارد از توانایی‌های روحی آنهاست.

وی با بیان اینكه گاهی زن و مرد در زندگی مشترك توقع دارند همسر آنها علت ناراحتی و دلخوری را تشخیص دهد، تصریح كرد: گاهی فرد به دلایل مختلفی نظیر غفلت، نداشتن توجه یا مشغله از علت ناراحتی همسر خود بی‌خبر است اما همسر وی نیز برای اینكه فرد متوجه نگرانی و حال بد او شود نباید خاموش و ساكت باشد و مسئله را برای فرد مبهم نگه دارد؛ چراكه فرد دچار سردرگمی می‌شود و ممكن است تصمیمی برای تغییر حال و شرایط همسر خود بگیرد كه اوضاع را بدتر كند.

طاهری خاطرنشان كرد: توصیه می‌شود با گفت‌وگو، بدون تنش و همراه با مشخص كردن مصداق جزئی دلخوری، مسئله را با آرامش مطرح و سعی كنند برای اینكه همسر به گلایه آنها اعتنا كند و جبهه‌گیری تندی نداشته باشد، ابتدا از كلیت رفتار و صفات خوب وی تمجید و تشكر شود و سپس مشكلات بیان شود.

دسترسی سریع
حریم آرامش