حلقه گمشده پنجشنبه از ساعت 22:10 به مدت 45 دقیقه

رادیو سلامت

حلقه گمشده

اهمیت همراهی همسر در زمان سوگواری

اگر همسرتان به تازگی داغ عزیزی دیده است و از نزدیکان خود را از دست داده است بهتر است از لحاظ روانشناسی بیشتر به او رسیدگی کنید و مراقب باشید برای او مشکلی پیش نیاید.

1397/05/24
|
12:34

اولین مرحله بعد از فوت یک عزیز برای اغلب افراد، باور نکردن موقعیت جدید است. اگر همسرتان یک سکوت و بهت‌زدگی پیدا کرده یا سوگوار و عصبانی است، بدانید که شرایط طبیعی دارد. هیچ‌کس مثل همسر یک فرد داغدار نمی‌تواند پشتوانه عاطفی خوبی برای آن فرد باشد چراکه احساس تنهایی و رهاشدگی فرد داغدار با وجود محبت و همراهی یک همسر مهربان، تسکین پیدا می‌کند. اجازه دهید همسرتان تا مدتی که حتی شاید تا 40روز هم ادامه داشته باشد در فضای خانواده داغدار باشد و از او توقعات ویژه زناشویی نداشته باشید. اگر هر بار کسی را مقصر این اتقاق دانست یا خودش را به‌خاطر کم‌کاری‌های قبلی و… سرزنش کرد، بهتر است صبورانه به حرف‌هایش گوش کنید. به او بگویید که هرچه بوده جریان طبیعی زندگی بوده است که در زندگی همه وجود دارد و از بخواهید تا به یاد داشته باشد که می‌تواند حتی در حال حاضر و بعد از فوت آن عزیز هم با خیرات و… موجب شادی و رضایت او شود.
وقتی فرد نتواند واقعیت فوت عزیزش را قبول کند و خود را برای ادامه زندگی بدون او قوی بداند ممکن است دچار افسردگی شود. افسردگی می‌تواند عواطف، نگرش‌ها و رفتارهای او را تحت‌تأثیر قرار دهد و باعث در خودفرورفتگی‌اش شود. همسر داغدار در این شرایط توان جسمی و روحی بسیار کمی دارد که بخواهد خواسته‌ها و نیازهای شما را به خوبی برطرف کند پس برای کمک به سرعت بهبودی‌اش از این راه‌ها کمک بگیرید:
وقتی شروع به بیان حرف‌های منفی می‌کند بیشتر شنونده باشید و حتی با بروز یک رفتار محبت‌آمیز ساده مثل گذاشتن سر او روی شانه‌های‌تان نشان دهید که حوصله احساساتش را دارید . برنامه غذایی و ورزشی خوبی را برایش درنظر داشته باشید.
اگر شدت افسردگی‌اش توان ساده‌ترین امور زندگی را از او گرفته به متخصص مراجعه کنید .باورهای مذهبی در تحقیقات روانشناسی مهم‌ترین عامل دور‌شدن از این فشارهای روانی است پس عقاید مذهبی و معنویت و خلوت کردن با خدا را در او تقویت کنید.

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه "حلقه گمشده" کاری از گروه خانواده با حضور خانم دکتر آتوسا صادق پور( روان شناس)/دکتر حمید رضا بابامرادی(روانشناس)/ خانم دکتر معصومه مظفری(جامعه شناس)/ دکتر علیرضا شریفی یزدی(جامعه شناس)25 مرداد ماه به موضوع اهمیت همراهی همسر در زمان سوگواری می پردازد.

دسترسی سریع
حلقه گمشده