صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنج شنبه ها ، از ساعت ساعت 14:05 به مدت به مدت 45 دقیقه

قبول این مساله که دوستان و همکاران ما دروغ می گویند دشوار است. چالش اصلی نحوه برخورد با شخصی است که دروغ می گوید. محققین دانشگاه کالیفرنیا پس از آنالیز نتایج 253 مطالعه این نکته را کشف کرده اند که افراد تنها 53% دروغ هایی که

که به آنها گفته می شوند را تشخیص می دهند. به عبارت دیگر احتمال اینکه بفهمیم شخصی به ما دروغ می گوید به اندازه برنده شدن در شیر یا خط است.
در بسیاری از مواقع گزارش یک دروغ تنها راه حل و درست ترین است. بعضی اوقات گزارش نکردن دروغ ممکن است به بهای از دست دادن کارتان تمام شود. اما قبل از اقدام به چنین کاری بهتر است به چند نکته خوب فکر کنید: انگیزه شما از گزارش دروغ چیست، آیا فقط عصبانی هستید یا نگران آسیب دیدن شخص دیگر یا شرکت هستید. اگر مورد اول درست است آگاه باشید که شخصیت خود را در معرض ریسک قرار می دهید. اگر مورد دوم درست است تنها حقایق را در نظر بگیرید و فضیه ها را دور بریزید. تنها بر روی گفته فرد دروغگو و مدارکی که دارید حساب کنید.
چه تصمیم بگیرید دروغ را بر ملا کنید و چه از آن بگذرید، هنگامی که با شخص دروغگو سر و کار دارید باید حواس خود را جمع کنید. اگر شاهدی برای اثبات ادهای خود ندارید، تعاملات کتبی با دروغگو میتواند به شما کمک کند. اگر طرف شما دروغگوی قهاری باشد هیچگاه در نوشتار به شما تعهدی نمی دهد. بلکه شما باید خودتان جمع بندی مکالمه را در ایمیلی برایش بفرستید. درست است که به اندازه نوشته ای از زبان خود فرد دروغگو اعتبار ندارد اما حداقل بعدا می توانید بگویید همکارتان فرصت اصلاح گفته های شما را داشته است.


به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه کارگاهی برای زندگی کاری از گروه سلامت روان در روز 20 اردیبهشت ماه به بررسی چگونگی ارتباط با افراد که به صورت مکرر دروغ می گویند، می پردازد.

مرتبط با این خبر

  • مهارت کنترل هیجانات در "کارگاهی برای زندگی"

  • خجالتی نباشید وگرنه فرصت ها رو از دست می دهید...

  • دلایل گرایش به خرافه پرستی در "کارگاهی برای زندگی"

  • الفبای ارتباط موثر روی خط «کارگاهی برای زندگی»

  • «کارگاهی برای زندگی» روی خط رادیو سلامت/ با فلسفه و چرایی حجاب آشنا شوید