صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنج شنبه ها، از ساعت 13:15 به مدت به مدت 10 دقیقه

غیر از بیماری های پوستی که به خصوص میان آرایشگران خانم بسیار شایع هستند، مشکلات داخلی دیگری نیز این افراد را تهدید می کند ولی با رعایت برخی نکته ها به راحتی می توان از آنها پیشگیری کرد.

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت دکتر رضا عزتیان ،رئیس اداره خدمات بهداشت حرفه ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت در گفتگو با برنامه ساده مثل سلامت در مورد موضوع خطرات و بیماری های شغل آرایشگری گفت:
آرایشگاه یک محل عمومی است و روزانه افراد مختلفی به آن مراجعه می‌کنند پس بی‌توجهی به مسائل بهداشتی می‌تواند باعث انتقال آلودگی و ایجاد بیماری شود. برای پیشگیری از بروز این مشکل، بهداشت را رعایت کنید. هنگام کار روپوش تمیز و با رنگ روشن بپوشید و برای مشتری‌ها از پیشبند تمیز و ترجیحا یکبار مصرف استفاده کنید. وسایلی مانند قیچی، موچین و شانه را بعد از هر بار مصرف بشویید و ضدعفونی کنید. هنگام کار برای هر مشتری از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید و بعد از پایان کار، دستکش را دور بیندازید و دست‌هایتان را بشویید.
وی در ادامه افزود: مهمترین مسئله ای که آرایشگران باید به آن توجه داشته باشند، عفونت هایی است که از طریق خراش های پوستی به خون منتقل می شود و استفاده از تیغ، احتمال انتقال این عفونت ها، به خصوص هپاتیت B، C و ایدز را بالا می برد؛ مخصوصا که بسیاری از افراد از ابتلایشان به این عفونت ها مطلع نیستند و ظاهر کاملا سالمی دارند.


ایستادن های مکرر روی عروق پا تاثیر می گذارد و باعث بروز واریس می شود. در آرایشگرانی که به دلیل مشغله کاری مرتب سرپا هستند، خونی که باید از پا به قلب منتقل شود، در پا می ماند و باعث اتساع وریدهای پا می شود.

اتساع وریدهای پا عامل بروز واریس است؛ بنابراین لازم است آرایشگران سعی کنند بیشتر کارها را در وضعیت نشسته و مناسب انجام دهند. ایستادن طولانی مدت به خصوص در یک وضعیت باعث می شود گردن برای طولانی مدت در یک حالت قرار بگیرد و به مرور عامل ابتلای فرد به آرتروز گردن، گردن درد و سردردهای مزمن می شود.

همین موضوع در مورد کمر هم صدق می کند. اگر آرایشگری مجبور است طولانی مدت بایستد، حتما باید یکی از پاهایش را روی یک چهارپایه کوتاه بگذارد. ایستادن های طولانی باعث افزایش قوس کمر و جلو آمدن شکسم، به خصوص در افراد چاق می شود، قوس کمر یکی از دلایل کمردردهای مزمن است.

مرتبط با این خبر

  • بهداشت مراکز عرضه فلافل به صورت سلف سرویس

  • نکات مهم برای خرید ماهی در "ساده مثل سلامت "

  • بیماری ارزان برای خریداران لباس های تاناکورا

  • دفع بهداشتی زباله در "ساده مثل سلامت"

  • اهمیت تفکیک زباله ها در "ساده مثل سلامت "

  • مردم مواد غذایی را از دستفروش ها و دوره گردها نخرند

  • دانستنی های نگهداری گوشت قرمز ،مرغ و ماهی در "ساده مثل سلامت"

  • لبنیات محلی، آری یا خیر؟؟؟

  • همه چیز درباره واکسن پنج‌گانه "پنتاوالان"

  • نکات بهداشتی خرید بستنی در فصل گرما