ساده مثل سلامت پنج شنبه ها، از ساعت 13:15 به مدت 10 دقیقه

رادیو سلامت

ساده مثل سلامت

خطرات و بیماری های شغل آرایشگری

غیر از بیماری های پوستی كه به خصوص میان آرایشگران خانم بسیار شایع هستند، مشكلات داخلی دیگری نیز این افراد را تهدید می كند ولی با رعایت برخی نكته ها به راحتی می توان از آنها پیشگیری كرد.

1397/07/03
|
10:28

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت دكتر رضا عزتیان ،رئیس اداره خدمات بهداشت حرفه ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت در گفتگو با برنامه ساده مثل سلامت در مورد موضوع خطرات و بیماری های شغل آرایشگری گفت:
آرایشگاه یك محل عمومی است و روزانه افراد مختلفی به آن مراجعه می‌كنند پس بی‌توجهی به مسائل بهداشتی می‌تواند باعث انتقال آلودگی و ایجاد بیماری شود. برای پیشگیری از بروز این مشكل، بهداشت را رعایت كنید. هنگام كار روپوش تمیز و با رنگ روشن بپوشید و برای مشتری‌ها از پیشبند تمیز و ترجیحا یكبار مصرف استفاده كنید. وسایلی مانند قیچی، موچین و شانه را بعد از هر بار مصرف بشویید و ضدعفونی كنید. هنگام كار برای هر مشتری از دستكش یكبار مصرف استفاده كنید و بعد از پایان كار، دستكش را دور بیندازید و دست‌هایتان را بشویید.
وی در ادامه افزود: مهمترین مسئله ای كه آرایشگران باید به آن توجه داشته باشند، عفونت هایی است كه از طریق خراش های پوستی به خون منتقل می شود و استفاده از تیغ، احتمال انتقال این عفونت ها، به خصوص هپاتیت B، C و ایدز را بالا می برد؛ مخصوصا كه بسیاری از افراد از ابتلایشان به این عفونت ها مطلع نیستند و ظاهر كاملا سالمی دارند.


ایستادن های مكرر روی عروق پا تاثیر می گذارد و باعث بروز واریس می شود. در آرایشگرانی كه به دلیل مشغله كاری مرتب سرپا هستند، خونی كه باید از پا به قلب منتقل شود، در پا می ماند و باعث اتساع وریدهای پا می شود.

اتساع وریدهای پا عامل بروز واریس است؛ بنابراین لازم است آرایشگران سعی كنند بیشتر كارها را در وضعیت نشسته و مناسب انجام دهند. ایستادن طولانی مدت به خصوص در یك وضعیت باعث می شود گردن برای طولانی مدت در یك حالت قرار بگیرد و به مرور عامل ابتلای فرد به آرتروز گردن، گردن درد و سردردهای مزمن می شود.

همین موضوع در مورد كمر هم صدق می كند. اگر آرایشگری مجبور است طولانی مدت بایستد، حتما باید یكی از پاهایش را روی یك چهارپایه كوتاه بگذارد. ایستادن های طولانی باعث افزایش قوس كمر و جلو آمدن شكسم، به خصوص در افراد چاق می شود، قوس كمر یكی از دلایل كمردردهای مزمن است.

دسترسی سریع
ساده مثل سلامت