ساده مثل سلامت پنج شنبه ها، از ساعت 13:15 به مدت 10 دقیقه

رادیو سلامت

ساده مثل سلامت

سیگار عامل سومین سرطان شایع در مردان

رئیس جامعه اورولوژی ایران گفت: عامل بسیاری از بیماری‌های دستگاه ادراری، عادات نادرست زندگی است.

1402/02/23
|
09:10

عباس بصیری افزود: اصلی ترین عادت نادرست زندگی، مصرف مواد دخانی به ویژه مصرف سیگار است كه مهم‌ترین عامل ایجاد سرطان مثانه به عنوان سومین سرطان شایع در مردان است.

وی ادامه داد: تجربیات علمی نشان می‌دهد سیگار نه تنها امكان ابتلاء به سرطان را افزایش می‌دهد بلكه سرطان را در درجات پیشرفته‌تری ایجاد می‌كند كه درمان را مشكل می‌كند این چیزی است كه می‌توان از آن پیشگیری كرد.

رئیس جامعه اورولوژی ایران گفت: شایع‌ترین بیماری در دستگاه ادراری، سنگ‌های دستگاه ادراری، عفونت‌ها مشكلات پروستات و سرطان‌های دستگاه‌های ادراری است، به نحوی كه 37 تا 38 درصد فعالیت یك پزشك اورولوژی در مورد بیماری پروستات است و به همین میزان در مورد سنگ‌های دستگاه ادراری است؛ بقیه به سرطان‌ها و اختلالات مادرزادی اختصاص دارد.

وی در پاسخ به میزان عملكرد پزشكان درباره پیشگیری از بیماری‌های دستگاه ادراری، افزود: بعضی از بیماری‌ها جنبه ژنتیك دارد مانند بیماری پلی كیستیك كلیه كه سومین علت نارسایی كلیه است و منجر به پیوند می‌شوند، از این رو والدینی كه یكی از آن‌ها مبتلا هستند باید پیش از بارداری با مراكز ناباروری مشاوره داشته باشند.

بصیری همچنین با تاكید بر اینكه سرانه مصرف نمك در ایران بالا است، گفت: از جمله اقدامات عمومی در خصوص رفع سنگ كلیه، مصرف كم نمك و نوشیدن بیشتر مایعات است.

دسترسی سریع
ساده مثل سلامت