ساده مثل سلامت پنج شنبه ها، از ساعت 13:15 به مدت 10 دقیقه

رادیو سلامت

ساده مثل سلامت

چهار علامت نشان دهنده ابتلای افراد جوان به سرطان روده

چهار علامت می تواند هشدار اولیه سرطان روده بزرگ در بزرگسالان جوان باشد.

1402/02/17
|
09:18

به گفته محققان دانشگاه واشنگتن، آگاهی از این علائم می‌تواند منجر به تشخیص زودتر برای افراد زیر 50 سال شود.

علائم بارز آن درد شكم، خونریزی مقعدی، اسهال و كم خونی فقر آهن است.

به گفته انجمن سرطان آمریكا، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان روده بزرگ برای چندین دهه در افراد مسن كه كولونوسكوپی منظم انجام می‌دهند و درمان آنها بهبود یافته است، كاهش یافته است. با این حال، تعداد بیشتری از افراد جوان در مراحل پیشرفته تشخیص داده می‌شوند و در حال مرگ هستند. در واقع، تعداد جوانان مبتلا به سرطان روده بزرگ در سال‌های اخیر تقریباً دو برابر شده است.

«یین كائو»، محقق ارشد، گفت: «ما می‌خواهیم بزرگسالان جوان از این علائم و نشانه‌های بالقوه آگاه باشند چراكه افراد زیر 50 سال در معرض خطر كمی قرار دارند.»

بزرگسالان جوان اغلب غربالگری معمول سرطان روده بزرگ را دریافت نمی‌كنند. در سال 2021، گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده، سن توصیه شده برای غربالگری سرطان روده بزرگ را از 50 به 45 كاهش داد.

دو علامت خونریزی مقعدی و كم خونی ناشی از فقر آهن، نیاز به آندوسكوپی و پیگیری دارد. كم خونی فقر آهن به این معنی است كه تعداد كمی گلبول‌های قرمز سالم برای حمل اكسیژن وجود دارد.

برای مطالعه جدید، كائو و همكارانش موارد بیش از 5000 بیمار مبتلا به سرطان روده بزرگ را بررسی كردند.

این مطالعه افزایش خطر را برای افرادی كه یك یا چند مورد از علائم آشكار را بین سه ماه تا دو سال قبل از تشخیص داشتند، نشان داد.

داشتن یك علامت واحد تقریباً خطر این سرطان را دو برابر می‌كند. داشتن دو علامت خطر ابتلاء به سرطان را سه برابر می‌كند. محققان گزارش كردند كه سه علامت یا بیشتر خطر ابتلاء به آن را بیش از 6.5 برابر افزایش می‌دهد.

كائو با تمركز بر شناسایی عوامل خطر دریافت كه چاقی، نشستن طولانی مدت، سندرم متابولیك، دیابت و مصرف نوشیدنی‌های شیرین شده با قند ممكن است در افزایش سرطان روده بزرگ در جوانان نقش داشته باشد.

دسترسی سریع
ساده مثل سلامت