غذا سلامت زندگی شنبه تا سه شنبه از ساعت 13:15 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

غذا سلامت زندگي

تخم مرغ را چقدر می‌توانیم بیرون از یخچال نگه داریم؟

تخم مرغ یكی از مواد غذایی پر مصرف در نقاط مختلف جهان محسوب می شود. حال این سوال مطرح می شود كه تا چند ساعت می توانیم تخم مرغ را بیرون از یخچال نگهداری كنیم.

1402/07/10
|
09:33

تغییر دما می تواند رشد باكتری ها را تسهیل كند و تخم مرغ ها به طور ویژه مستعد آلودگی با یك باكتری بدنام به نام سالمونلا هستند. تخم مرغ یكی از مواد غذایی پر مصرف در نقاط مختلف جهان محسوب می شود. اگر تخم مرغ ها هرگز در یخچال قرار نگرفته باشند می توانید آنها را در مكانی خنك برای حدود یك هفته نگهداری كنید. اما زمانی كه تخم مرغ ها را در یخچال قرار می دهید دیگر نمی توانید آنها را بیرون از یخچال ذخیره كنید.

اگر با چگونگی نگهداری درست تخم مرغ آشنا باشید، تخم مرغ هایی كه در یخچال قرار می گیرند را می توان چهار تا پنج هفته پس از تاریخ درج شده روی بسته بندی نیز نگهداری كرد. اما تخم مرغ هایی كه در یخچال نگهداری شده اند تا چه مدت خارج از یخچال دوام می آورند؟

پیش از آن كه كم كم نگران شوید، شما می توانید تخم مرغ ها را به مدت دو ساعت در دمای اتاق یا یك ساعت در مای 90 درجه فارنهایت (32.2 درجه سانتیگراد) یا گرم‌تر نگهداری كنید. پس از دو ساعت بهتر است كه تخم مرغ ها را دور بریزید و از تخم مرغ های جدید استفاده كنید، به جای این كه شانس خود را درباره سالم بودن آنها امتحان كنید. چرا؟ زیرا تغییر دما می تواند رشد باكتری ها را تسهیل كند و تخم مرغ ها به طور ویژه مستعد آلودگی با یك باكتری بدنام به نام سالمونلا هستند.

نشانه های سالمونلا به هیچ عنوان خوشایند نیستند و از 12 ساعت تا 72 ساعت پس از عفونت پدیدار می گیرند كه از آن جمله می توان به اسهال، تب، گرفتگی عضلات شكم، و استفراغ اشاره كرد. در برخی افراد اسهال ممكن است چنان شدید باشد كه كار به بستری شدن در بیمارستان بكشد.

بنابر برآورد سازمان غذا و داروی آمریكا، هر ساله حدود 79 هزار مورد بیماری و 30 مورد مرگ به واسطه تخم مرغ های آلوده به سالمونلا وجود دارند. در نتیجه، اگر تخم مرغ هایی كه پیش‌تر در یخچال بوده اند به مدت یك شب روی پیشخوان آشپزخانه باقی مانده اند، ارزش استفاده و به خطر انداختن سلامت را ندارند.

خوشبختانه رسیدگی و پخت تخم مرغ به روش درست بسیار آسان است. اطمینان حاصل كنید تخم مرغ ها در دمای كمتر از 40 درجه فارنهایت (4.4 درجه سانتیگراد) در یخچال نگهداری می شوند، هر گونه تخم مرغ دارای ترك را دور بریزید و دست ها و ظروفی كه با تخم مرغ های خام در تماس بوده اند را خوب بشویید.

دسترسی سریع
غذا سلامت زندگی