غذا سلامت زندگی شنبه تا سه شنبه از ساعت 13:15 به مدت 30 دقیقه

رادیو سلامت

غذا سلامت زندگي

خوردنی‌هایی كه با مكمل‌های غذایی تداخل دارند

كارشناسان تغذیه و سلامت می‌گویند: وقتی مكمل غذایی جدیدی مصرف می‌كنید، باید به پزشك اطلاع بدهید و از هر گونه تداخل و اثر احتمالی آن مطلع باشید.

1402/05/07
|
13:05

هرچند در مورد اثربخشی استفاده از مكمل‌های غذایی در افرادی كه كمبود غذایی ندارند همچنان نظرهای متفاوتی وجود دارد اما نتایج یك مطالعه اخیرا نشان داده است كه مصرف روزانه مولتی‌ویتامین به بهبود حافظه در سالمندان كمك می‌كند یا مصرف میزان بالای ویتامین «ب‌ كمپلكس» می‌تواند میزان انرژی و همچنین سلامت جسم و روان را افزایش دهد.

اگر جزو افرادی هستید كه مكمل‌های غذایی مصرف می‌كنید، لازم است بدانید سبك زندگی و برخی داروها بر تركیبات آن‌ها اثر می‌گذارد و گاهی می‌تواند این تداخل و اثرگذاری خطرناك باشد.

نشریه «هافتینگتون پست» در مطلبی در همین رابطه به برخی از مواد خوراكی كه ممكن است با مكمل‌ها تداخل پیدا كنند، اشاره كرده كه عبارتند از:

چای و قهوه
مصرف قهوه و چای همراه مكمل‌های گیاهی حاوی تركیب‌های مشابه كافئین می‌تواند به افزایش بیش از حد میزان مواد محرك منجر شود و عوارض جانبی مانند سردرد، لرزش و افزایش ضربان قلب در پی داشته باشد.

علاوه بر این، كافئین می‌تواند مانع جذب ویتامین و مواد معدنی مانند آهن شود. بنابراین بهتر است بین مصرف ویتامین و قهوه یا چای یك ساعت فاصله بیاندازید.

داروهای آنتی‌بیوتیك
اگر آنتی‌بیوتیك مصرف می‌كنید، شاید بهتر است تا پایان دوره درمان از مصرف پروبیوتیك‌ها صرف‌نظر كنید.

آنتی‌بیوتیك با برخی مكمل‌های غذایی مانند پروبیوتیك كه حاوی باكتری زنده برای بهبود سلامت روده و دستگاه گوارش است، تداخل پیدا می‌كند. آنتی‌بیوتیك باكتری‌های مفید روده را می‌كشد.

گیاهان و ادویه‌ها
برخی گیاهان و ادویه‌ها مانند سیر و زردچوبه ممكن است بر داروها و مكمل‌ها اثر بگذارند.

مصرف این مواد گیاهی همراه با برخی داروها یا مكمل‌ها احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش و اثربخشی دارو یا مكمل را كاهش می‌دهند یا باعث بروز حساسیت می‌شوند.

داروهای افسردگی
اگر داروی افسردگی مصرف می‌كنید از مصرف مكمل‌های ضدافسردگی مانند «گل‌ راعی» بپرهیزید زیرا با دارو تداخل ایجاد می‌كند.

مصرف این نوع مكمل‌ها همراه داروهای افسردگی باعث بروز سندرم سروتونین می‌شود كه در نتیجه آن هورمون سروتونین به میزان خطرناكی افزایش پیدا می‌كند و عوارضی مانند گیجی، اضطراب و حتی تشنج در پی دارد.

برخی مواد غذایی
برخی مواد غذایی مانند سبزیجات سبز تیره، زردآلو، كینوا، مغزها و شكلات، تركیبی موسوم به «اگزالات» دارند كه با جذب آهن و كلسیم تداخل پیدا می‌كند. پس مواد غذایی حاوی اگزالات را همراه مكمل‌های كلسیم یا آهن مصرف نكنید.

مواد غذایی انگور، توت‌ها، كاكائو، مغزها و تخمه‌ها نیز كه «پلی‌فنول» بالایی دارند ممكن است مانع جذب برخی مواد مغذی مانند آهن و روی شوند و توصیه می‌شود كه از مصرف همزمان این مواد غذایی و مكمل‌ها بپرهیزید.

تداخل مكمل‌ها با مواد غذایی چه علائمی دارد؟
علائم اصلی تداخل منفی مكمل‌های غذایی عبارت‌ از تهوع، استفراغ، سرگیجه، خستگی، سردرد، جوش یا كهیر، دل‌درد یا دل‌پیچه و تغییر ضربان قلب است.

اگر دچار هر كدام از این علائم شدید، بلافاصله به پزشك مراجعه كنید. علاوه بر این اگر قصد دارید همزمان دارو و مكمل غذایی مصرف كنید، حتما با دكتر یا متخصص تغذیه مشورت كنید تا به میزان مناسب از این مكمل‌ها مصرف كنید و از خطرهای احتمالی پیشگیری نمایید.

دسترسی سریع
غذا سلامت زندگی