شور زندگی پنجشنبه ها از ساعت 22:55 به مدت به مدت 10 دقیقه

رادیو سلامت

شور زندگي

علل بروز یبوست در افراد سالمند

یبوست در افراد مختلف چگونه پدید می آید این عارضه در سالمندان بیشتر دیده می شود و بیشتر به خاطر تغییرات تغذیه ای آن ها پدید می آید.

1397/07/11
|
11:01

در سال‌های اخیر شیوع اختلال گوارشی یبوست در سالمندان بیشتر شده است. این پدیده به‌طور عمده ناشی از تغییرات سبك زندگی است. كاهش فعالیت بدنی، رشد تكنولوژی و آسان‌تر شدن زندگی، مصرف مواد غذایی ناسالم و… تغییرات اصلی در سبك زندگی مردمان امروزی است اما یبوست در سالمندان مقوله پیچیده‌تری است.
یبوست كیفیت زندگی افراد را تغییر می‌دهد همچنین در درازمدت ممكن است مشكلاتی را برای بیماران ایجاد كند بنابراین باید عوامل ایجادكننده یبوست شناسایی و درمان شود.

سالمندان به‌دلیل نداشتن دندان، كاهش اشتها، مشكل در تهیه مواد غذایی و كم‌توجهی از سوی مراقبانشان ممكن است تغذیه خوبی نداشته باشند. یعنی نتوانند مواد غذایی حاوی فیبر مانند میوه‌ها و سبزیجات را به موقع و به اندازه كافی استفاده كنند.
كاهش تحرك: همه افراد با افزایش سن دچار كندی در حركت می‌شوند ولی بیماری‌هایی كه به‌تدریج گریبان سالمند را می‌گیرند مثل آرتروز، مشكلات اسكلتی عضلانی، چاقی و بیماری‌هایی مانند سكته مغزی و قلبی كه باعث بستری شدن سالمند می‌شوند، در كم‌تحركی این عزیزان نقش زیادی دارد. برای اجابت مزاج خوب حركت فیزیكی نقش بسیار مهمی دارد و سالمندان حتما باید پیاده‌روی منظم روزانه داشته باشند.
به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه " شور زندگی" در ساعت 13:15 به موضوع علل بروز یبوست در سالمندان می پردازد.

دسترسی سریع
شور زندگی