شور زندگی پنجشنبه ها از ساعت 22:55 به مدت به مدت 10 دقیقه

رادیو سلامت

شور زندگي

آب مروارید، شایع ترین بیماری چشم در دوران سالمندی

شایع ترین بیماری چشم در دوران سالمندی، آب مروارید است كه در مراحل اولیه با جراحی برطرف می شود و در صورت درمان نكردن به موقع، می تواند موجب از دست رفتن بینایی شود.

1397/02/03
|
14:22

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، دكتر احمد دلبری ، متخصص سالمندان در گفت و گو با برنامه «شور زندگی» شبكه رادیویی سلامت در خصوص سالمندان و مشكلات بینایی گفت: به خوبی می دانیم كه با ورود به ٥٠سالگی، چشمان ما دچار كاهش و ضعف بینایی می شود و در صورت بی توجهی و مراقبت نكردن، بیماری های چشم در دوران سالمندی، بیشتر می شود.
وی با بیان اینكه علاوه بر كاهش بینایی، باید نسبت به خارش و سوزش ناشی ازخشكی چشم ها حساس باشیم، ادامه داد: شایع ترین بیماری چشم در دوران سالمندی آب مروارید است كه در مراحل اولیه با جراحی برطرف می شود و در صورت درمان نكردن به موقع، می تواند موجب از دست رفتن بینایی شود .
این متخصص سالمندان با تاكید بر اینكه از مصرف خودسرانه داروها به خصوص قطره های چشمی حاوی كورتون، كه روی عدسی چشم تاثیر زیادی می گذارد، پرهیز كنید، افزود: ویزیت و معاینات دوره ای چشم بعد از ٥٠سالگی، هردوسال یك بار ضروری است. از آنجایی كه علائم بیماری های چشم به صورت تدریجی ظاهر می شود پزشك قبل از اینكه مشكل جدی عارض شود تشخیص می دهد و درمان می كند .
وی در ادامه با بیان اینكه در روزهای آفتابی، به خصوص تابستان، از عینك آفتابی و كلاه سایه بان دار باید استفاده كرد، تصریح كرد: بیماران دیابتی توجه بیشتری به چشمان خود داشته باشند، چون ابتلا به آب مروارید و آب سیاه در این بیماران بیش از دو برابر افراد سالم است.
دلبری، در پایان اظهارداشت: رژیم غذایی سرشار از ویتامین ها و سبزیجات و میوه ها و آنتی اكسیدان ها بسیار كمك كننده است و توصیه می شود .همچنین ترك سیگار، كمك شایانی در پیشگیری از بیماری های چشمی می كند.

دسترسی سریع
شور زندگی