شور زندگی پنجشنبه ها از ساعت 22:55 به مدت به مدت 10 دقیقه

رادیو سلامت

شور زندگي

چگونگی محافظت از دندان در دوران سالمندی/ با بوی بد دهان چه كنیم؟

یك متخصص سالمندان گفت: بهداشت دهان و دندان به خاطر نقش مهمش در غذا خوردن و حرف زدن بسیار مهم است.

1397/01/18
|
13:57

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، احمد دلبری، متخصص سالمندان در گفت و گو با برنامه «شور زندگی» شبكه رادیویی سلامت با بیان اینكه حفره دهان در طول شب ممكن است منجر به تولید اسید شود، افزود: همچنین باكتری های موجود در دهان، از غذای به جا مانده، ممكن است پلاكت دندانی تولید كند كه منجر به مشكلات لثه ای و تخریب استخوان و در نهایت منجر به لق شدن دندان ها و افتادن آن ها شود. بنابراین با رعایت اصول بهداشتی دندان و دهان می توانیم از بروز اینگونه مسائل جلوگیری كنیم.
وی ادامه داد: نخست سعی كنیم، از مسواك هایی با موهای نرم حداقل دو بار در روز استفاده كنیم كه بهترین زمان آن ١٥ تا ٢٠ دقیقه بعد از غذا خوردن و قبل از خواب است.
این متخصص سالمندان توصیه كرد: مسواك زدن را با آرامش انجام بدهید. استفاده از نخ دندان به میزان حداقل یك بار در روز توصیه می شود و به اندازه مسواك زدن می تواند مفید باشد و بهتر است، قبل از مسواك زدن انجام شود.
وی در ادامه تصریح كرد: جویدن كامل غذا هضم آن را راحت و كمك می كند تا از مشكلات كمتر رنج ببریم. با تمیز كردن روی زبان با مسواك علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان و پاك كردن میكروب ها و غذاهای مانده، كمك زیادی به كاهش بوی بددهان می كند.
دلبری در پایان اظهارداشت: از یك مسواك بیش از سه تا چهار ماه استفاده نكنیم. مسواك با موهای خراب شده یا تغییر رنگ داده با میكروب هایی كه می گیرد مفید نیست و كارایی لازم را ندارد.

دسترسی سریع
شور زندگی