صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه ها از ساعت ساعت 8:00 به مدت 105 دقیقه

اوقات فراغت لزوما یک پدیده گران قیمت نیست. این نیست که مثلا فرزندمان را در فلان کلاس با کلی خرج ثبت نام کنیم. کارهای خیلی ارزان و ساده ای هم می شود انجام داد.

اوقات فراغت زمانی است که متعلق به فرزند شماست از این رو کودک باید بتواند به کارهایی بپردازد که به آن ها علاقه مند است با این حال برنامه ریزی برای استفاده از این زمان ارزشمند بدون نظارت و همراهی بزرگسالان امکان پذیر نیست.
همچنین در روزهای تعطیل که کودک از ارائه تکالیف و پیروی از برنامه روزمره سال تحصیلی فراغت دارد باید از فرصت استفاده کرد و به انتقال ارزش ها و دانشی به کودک بپردازید که در دیگر زمان ها به علت محدودیت زمانی قادر نبوده اید برای آن وقت کافی اختصاص دهید. در تنظیم برنامه های اوقات فراعت، علایق کودک را مد نظر قرار دهید. بنابراین ضروری است که دیدگاه او در زمینه نحوه سپری کردن اوقاتش را جویا شوید. همچنین از او بپرسید دوست دارد در انتهای این تابستان به چه اهدافی دست یافته باشد.
یکی از مهم ترین بخش های هر برنامه اوقات فراغت خصوصاً برای کودکان، پرداختن به فعالیت های جسمی به ویژه ورزش کردن است. کودکان برای بهبود فرآیند تحول روان شناختی و جسمانی خود به تحرک و فعالیت نیاز دارند.
این روزها والدین، حتی بیش از گذشته، نگران اوقات فراغت فرزندان خود هستند تا به بطالت سپری نشود. در این بین نباید فراموش کرد که رفتن به کلاس های تابستانی آخرین راهکار برای گذراندن اوقات فراغت نیست بلکه راه های زیادی وجود دارند که می توان به کمک آنها کودکان را سرگرم کرد تا هم خسته نشوند و هم اوقات فراغت آنها مفرح و خاطره انگیز باشد.

فقط لازم است کمی خلاقیت به خرج دهیم و با برنامه ریزی و انجام کارهای ساده، این زمان را با سرگرمی های شاد پر کنیم. البته این روزها پدرها و مادرها بنا به دلایل مختلف سعی دارند به اجبار فرزندشان را به کلاس‏ های تابستانی بفرستند اما این بزرگ ترین اشتباه خانواده ها است چرا که دانش آموز باید در اثر احساس نیاز خودش به این کلاس ‏ها برود.

البته شرکت در کلاس ‏های تابستانی اگر همراه با فشار روانی خانواده باشد، تاثیر نامطلوبی هم به جا می ‏گذارد. خانواده می‏ تواند با جملاتی مانند «بهتر نیست برای اوقات فراغت ات برنامه ریزی کنی؟» و به حالت پیشنهاد فرزندش را به این کار ترغیب کند. در واقع خانواده باید نقش راهنمایی و هدایت را ایفا کند نه تصمیم گیری.


به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه "نقطه سر خط" کاری از گروه اجتماعی به تهیه کنندگی پیمان پناهی و با اجرای رضا شجاعی،سینا نیکوکار یکم تیرماه در ساعت 8:00 در ارتباط تلفنی با خانم دکتر میناپورفرخ (روانشناس) به موضوع اهمیت برنامه ریزی اوقات فراغت فرزندان می پردازد.

مرتبط با این خبر

  • عید سعید فطر با شبکه رادیویی سلامت

  • رمضان امسال هم گذشت...مرور دستاوردهای ماه رمضان در "رادیو سلامت"

  • همراهی و همدلی با مردم مظلوم فلسطین در روز قدس

  • صدای وحدت و صلابت مسلمانان در برابر دشمنان هر روز و همیشه مومنین از رادیو سلامت در "روز قدس"

  • شما چقدر مسئولیت پذیر هستید؟

  • با خانواده بیشتر وقت می گذرانید یا در فضای مجازی؟

  • روز ثبت احوال گرامی باد: حال خوب خانواده را در «نقطه سر خط» جویا شوید