مجله دامپزشكی یكشنبه ها از ساعت 15:05 تا 16:00 به مدت 55 دقیقه

الكل، دشمن قلب شماست/ مصرف الكل، ضربان طبیعی قلب را به هم می زند

یك متخصص بیماری های قلب و عروق گفت: مصرف الكل، ضربان طبیعی قلب را به هم می زند و می تواند زمینه ساز تمام آریتمی های قلبی شود.

1396/05/08
|
15:29

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، سپیده تقوی، متخصص بیماری های قلب و عروق در گفت و گو با برنامه «مجله پزشكی» شبكه رادیویی سلامت با بیان اینكه نمی توانیم درمان های حیاتی را به فردی كه اعتیاد به الكل دارد انجام دهیم، گفت: زیرا این افراد با مصرف مكرر الكل به خود آسیب می رسانند و به درمان ها جوابگو نیستند مگر اینكه الكل را ترك كنند.
وی با تاكید بر اینكه الكل باعث به هم خوردن ریتم قلب می شود، افزود: مصرف الكل، ضربان طبیعی قلب را به هم می زند و می تواند زمینه ساز تمام آریتمی های قلبی شود.
تقوی با اشاره به اینكه الكل به قلب سالم آسیب می رساند، ادامه داد: خیلی از اوقات فرد به زمینه بیماری قلبی خود، آگاهی ندارد و با مصرف الكل متوجه آن می شود.
وی در ادامه بیان كرد: معمولاً علائم آریتمی های قلبی این است كه فرد با كاهش یا تپش ضربان قلب مواجه می شود و ممكن است به صورت افت فشار یا سنگ كوپ، خود را نشان دهد یا در آریتمی های بطنی، فرد ممكن است دچار مرگ ناگهانی شود
این متخصص بیماری های قلب و عروق ادامه داد: آریتمی های قلبی انواعی دارند كه بسیار خطرناك هستند مثل بطنی ها، كه ممكن است در اولین تظاهر های خود موجب مرگ ناگهانی شوند
وی با بیان اینكه الكل می تواند متابولیسم های چربی را نیز به هم بزند، گفت: یكی دیگر از عوارضی كه الكل دارد، كمبود مواد غذایی مفید از جمله ویتامین ب1است. كمبود این ویتامین باعث یك نارسایی قلبی به اسم بری بری می شود كه این نارسایی در افرادی كه مصرف زیاد الكل دارند دیده می شود و آسیب اضافه تری به قلب می رساند.
تقوی با تأكید بر اینكه الكل ممكن است موجب سكته های قلبی ناگهانی شود، افزود: وقتی كه رسوب چربی را در دیواره رگ داریم به تدریج قطر رگ كاهش پیدا می كند و خون رسانی به آن عضوی كه از آن رگ خون می گیرد مختل می شود.
وی در ادامه افزود: حال اگر این رگ درگیر عروق كرونر باشد، یعنی به عضله میوكارت مرتبط باشد طبیعی است كه خون رسانی به عضله فرد مختل می شود و ماهیچه، كارایی خود را از دست می دهد یا از بین می رود.
تقوی بیان كرد: اگر خون رسانی به اعضای دیگر مثلاً به رگی كه به اندام ها خون رسانی می كند تنگ شود، اندام های فرد درد می گیرد، و موقع راه رفتن و فعالیت دچار درد اندام می شود.
این متخصص بیماری های قلب و عروق در پایان اظهارداشت: اگر رگی كه به مغز خون رسانی می كند تنگ شود خون رسانی به مغز كاهش پیدا می كند و موجب سكته های مغزی می شود كه بستگی دارد كدام رگ درگیر باشد.

دسترسی سریع
مجله پزشكی