صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا سه شنبه از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

یک روانپزشک معتقد است: مصرف الکل یک افسردگی خفیف و قابل درمان را به یک افسردگی شدید تبدیل می کند .

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، فیروزه جعفری، روانپزشک در برناه «مجله پزشکی» شبکه رادیویی با بیان اینکه مصرف مواد یکی از عواملی است که سلامت روان را به خطر می اندازد، گفت: خوشبختانه در ایران به اقتضای مسائل دینی و فرهنگی خیلی با مقوله الکل سر و کار نداریم؛ ولی به هرحال هشدارهایی به ما می رسد و ما موظف هستیم اقدام های پیشگیرانه را در این بحث انجام دهیم.
وی با تاکید بر اینکه اضطراب و افسردگی از علائم شایع اختلالات روانپزشکی هستند که می توانند باعث مصرف مواد و به خصوص الکل بشوند، افزود: اختلال افسردگی در خانم ها بیشتر است و 5 تا ده برابر بیشتر دیده می شود .
این روانپزشک در ادامه تاکید کرد: افسردگی وقتی خفیف باشد ممکن است خود به خود خوب شود و توصیه ما این نیست که صبر کنیم تا خود به خود خوب شود و حتما باید درمان شود؛ ولی کارهای اشتباهی مثل مصرف الکل نکنیم.
وی در پاسخ به این پرسش که وقتی فردی در حالت مستی و مصرف الکل کاری را می کند و یا می خواهد کاری انجام دهد فردای آن روز و بعد از تمام شدن اثر الکل دیگر چیزی یادش نمی آید و فراموشی می گیرد که چه کارهایی انجام داده است این چه اختلالی است؟، ادامه داد: ما به این حالت فراموشی های گذرا می گوییم و افراد فراموش می کنند که چه کارهایی کرده اند و معمولا کارهای این افراد پرخاشگرانه است یا حرف ها و رفتارهای ناشایستی از خود بروز می دهند و جالب این است که خود به یاد نمی آورد که چیکار کرده است و هرچی فکر می کند یادش نمی آید و این خود یک خلا در مغز است و همش فکر می کند که چه کار کرده است است.
جعفری در ادامه تصریح کرد: برای همین توصیه این است که اگر فردی در کنار این افراد بوده است آن برهه زمانی که فرد فراموش کرده است را به او توضیح دهد و یادآوری کند و به او بگوید که چه کارهایی می خواسته بکند که جلویش را گرفته اند و حتی ممکن است خیلی وقت ها کاری را که فرد نکرده است را به او نسبت دهند و بگویند تو آن را انجام داده ای و چون فرد فراموشی گرفته است روحش هم از این کاری که کرده خبر ندارد؛ این ها همه عوارض مصرف الکل است .
وی ادامه داد: هیچ فردی دوست ندارد هیچ زمانی هوشیاریش تحت سوال و علامت سوال قرار بگیرد. خیلی از افراد هم هستند که وقتی فراموشی می گیرند به روانپزشک ها مراجعه می کنند تا درمان شوند و فکر می کنند آلزایمر گرفته اند.
این روانپزشک در پایان اظهارداشت: ببینید چقدر برایشان سخت است که ممکن است چیزی در ذهنشان باقی نماند. با مصرف الکل ما دستی دستی یک پرده ای روی ذهنمان می آوریم و یک ناهوشیاری ایجاد می کنیم و این ناهوشیاری درجه دارد ممکن است خفیف باشد؛ ولی به هرحال ناهوشیاری است و هیچ فردی در شرایط نرمال و عادی دوست ندارد ناهوشیار شود بنابراین حتی یک بار مصرف الکل هم می تواند خطرناک باشد.

مرتبط با این خبر

  • بزرگداشت سالروز بازگشت آزادگان به میهن در رادیو سلامت

  • مراقبت های اولیه و پیشگیری از بیماری های دهان

  • با سردرد میگرنی آشنا شویم

  • عوامل موثر بر پیشگیری از سرطان ریه

  • علایم و عوارض و نحوه مراجعه در دوران یائسگی

  • بررسی علل بروز ناهنجاری پا در کودکان

  • غلظت خون علل و راههای پیشگیری از آن

  • فشارخون، بیماری بدون علامت

  • علل شایع دردهای گردن در "مجله پزشکی"

  • پیشگیری از ابتلا به سکته مغزی در روز" سکته مغزی"