صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

حوادث ترافیکی مرتبط با الکل، هر ساله موجب هزاران مورد مرگ و آسیب‌های شدید در سراسر دنیا می‌گردد.

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت دکتر سوری (رئیس مرکز تحقیقات ارتقا ایمنی و پیشگیری از مصدومیت ها) در گفتگو با برنامه مجله پزشکی در مورد موضوع تاثیر الکل بر حوادث ترافیکی گفت:
حوادث ترافیکی مرتبط با الکل، هر ساله موجب هزاران مورد مرگ و آسیب‌های شدید در سراسر دنیا می‌گردد. در جوامع غربی، حوادث ترافیکی قاتل شماره‌ی یک افراد 34-5 ساله می‌باشد و الکل، در 45 درصد تصادفات مرگبار دخالت دارد. شناسایی الکلیسم یا صدمات مرتبط با الکل در مصدومین ترافیکی، به طور نظری می‌تواند به پیش‌گیری از مشکلات مرتبط با الکل کمک نماید.
از مجموع حدود 5/56 میلیون مرگی که در دنیا رخ می دهد، در حدود 8/5 میلیون از این آمار به مرگ و میر ناشی از سوانح و حوادث اختصاص دارد.بخش عمده ای از این آمار مربوط به حوادت غیر عمد است،لازم به ذکر است حوادث غیر عمد به حوادثی گفته می شود که هیچ قصد قبلی در وقوع آن وجود نداشته است.
وی در ادامه افزود: الکل اثرات مخرب طولانی مدت بر جسم می گذارد مانند سرطان کبد و امثال آن، موجب رفتارهای نا ایمن وپرخطر و ضد اجتماعی می شود که هنگام رانندگی، نمود بیشتر و خطرناک‌تری دارد. رفتارهای نا ایمنی مثل سرعت، سبقت، مانور، استفاده نکردن از تجهیزات ، توجه و تمرکز نداشتن، حواس پرتی و امثال این ها از آن جمله هستند.
رفتار ضد اجتماعی این افراد، باعث می شود فرد به قوانین و حقوق دیگران احترام نگذارد و باعث سوانح ترافیکی شود، وی ادامه داد: این افراد از نظر روحی و اجتماعی خلل روانی و روحی به جامعه تحمیل می کنند که هم بر خود فرد و هم اطرافیان تاثیر نامطلوب می‌گذارد.
وی خاطر نشان کرد: تحقیقات نشان می دهد که در کشور ما عامل ٢٠درصد تصادفات مرگبار، مصرف الکل بوده و بیش از ٥٠درصد سوانح ناشی از مصرف الکل، موجب مرگ شده است. متاسفانه این رقم در کشورهای کم درآمد بالای ٣٥درصد است؛ علتش هم این است که در کشورهای کم درآمد، تمهیدات لازم در نظر گرفته نمی شود و عوامل کنترل نمی شوند. این عوامل خودروها و راه ها هستند که ایمنی کمتری دارند. وی تصریح کرد: عامل دیگر، کنترل نکردن و توجه نداشتن به افرادی ست که الکل مصرف می کنند. در بعضی جوامع، منطقه تردد این افراد فرق دارد.
رییس مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌ها در پایان با بیان اینکه الکل، حواس پرتی و خواب آلودگی را در راننده بیشتر و درک و هوشیاری را بسیار کم می کند، اظهارکرد: از این رو، قوانین بسیار سخت گیرانه ای در دنیا برای راننده مصرف کننده الکل وجود دارد و فرد خاطی، ممکن است برای همه عمر نتواند رانندگی کند و حتی زندان و ...در پی دارد.

مرتبط با این خبر

  • مراقبت های اولیه و پیشگیری از بیماری های دهان

  • با سردرد میگرنی آشنا شویم

  • عوامل موثر بر پیشگیری از سرطان ریه

  • علایم و عوارض و نحوه مراجعه در دوران یائسگی

  • بررسی علل بروز ناهنجاری پا در کودکان

  • غلظت خون علل و راههای پیشگیری از آن

  • فشارخون، بیماری بدون علامت

  • علل شایع دردهای گردن در "مجله پزشکی"

  • پیشگیری از ابتلا به سکته مغزی در روز" سکته مغزی"

  • پیشگیری و درمان اختلال دیسک کمر