صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

اعتیاد به الکل یک اختلال روانپزشکی است. برخی از اختلالات روانپزشکی، قبل از مصرف الکل وجود دارند و برخی پس از مصرف الکل و اعتیاد به الکل، ظاهر می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت دکتر محمد حسن فرهادی ،دکترای علوم اعصاب شناختی و عضو مرکز تحقیقات مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در گفتگو با برنامه مجله پزشکی در مورد موضوع تاثیر الکل بر عملکرد مغز گفت: هر ماده ای که وارد بدن می شود اثراتی از خود بر جای میگذارد ، الکل نیز از این قاعده مستثنی نیست.اولین اثر الکل بر روی سیستم پاداشی است ،اما در کنار این مساله سایر بخش ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.الکل موجب آزاد شدن دوپامین می شود و حس سر خوشی ایجاد شده فرد را به استفاده مجدد و مکرر الکل ترغیب می کند،که این امر موجب می شود صدمات جبران ناپذیری به مصرف کننده وارد شود .به غیر از سیستم پاداشی ،مصرف الکل می تواند بر سیستم استرسی فرد نیز اثر بگذارد.الکل از ابتدای امر موجب می شود که مواد استرس زا از ذهن ما آزاد شود ،اما در خصوص سایر مواد اعتیاد آور روند به این شکل نیست.
وی در ادامه افزود : اگر فردی به شکل مستمر از الکل استفاده کند،در دزار مدت اثرات مخربی را شاهد خواهد بود.مصرف الکل به شکل مداوم و مستمر می تواند بر ژن فرد تاثیر بگذارد ، به شکلی که در طولانی مدت ژن ها دستخوش تغییراتی شوند.مضاف بر اینکه حس سرخوشی ناشی از مصرف الکل نیز در طولانی مدت کمرنگ شده و مصرف کننده بعد از گذشت مدتی دیگر آن حس خوشایند را تجربه نخواهد کرد .
اختلال شخصیت ضد اجتماعی، اختلالات خلقی و اضطرابی، اختلالات خلقی و افسردگی که عمدتاً اختلالات دوقطبی هستند از مهم‌ترین اختلالات ناشی از مصرف الکل به شمار می‌آیند.
افراد مبتلا به اختلال افسردگی یکی از راه‌های مقابله با افسردگی را مصرف الکل می‌دانند که این دیدگاه و باور، غلط است. درمان به موقع افسردگی در واقع پیشگیری از مصرف الکل است.
اختلالات اضطرابی مانند ترس از چیزهای خاص، یا ترس از جمع از جمله اختلالات روانپزشکی شایع هستند که یکی از راه‌های خود درمانی آن‌ها مصرف الکل است.

از جمله آسیب های دیگر مصرف الکل می توان به این موارد اشاره کرد: مصرف الکل در کوتاه مدت موجب بروز خشونت با نزدیکان یا بدرفتاری با کودکان می شود، احتمال تصادفات رانندگی را بالا می برد، خطر سوختگی، غرق شدن یا روابط پرخطر را با خود به همراه دارد، موجب فراموشی، اختلالات تنفسی، کما و حتی مرگ می شود، بی تفاوتی و عدم تعادل، سردرگمی و تولد جنین مرده را به دنبال دارد و... مسائلی که هر یک به تنهایی می تواند مهم ترین دلیل برای پرهیز از مصرف الکل باشد.

مرتبط با این خبر

  • تأثیر مصرف الکل بر افسردگی

  • غربالگری و راههای تشخیص سرطان روده بزرگ در "مجله پزشکی"

  • برخورد مناسب با فرد مبتلا به ایدز

  • آلرژ های تنفسی در کودکان

  • بررسی دلایل چربی خون بالا

  • مسمومیت با الکل و روش های پیشگیری از آن

  • بررسی علل ناباروری در "مجله پزشکی"

  • بررسی ناهنجاری پا در کودکان

  • بررسی بیماری های رفتاری در مجله پزشکی

  • مراقبت از پوست در برابر نور خورشید