صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 10:20 به مدت 80 دقیقه

اولین دلیل بی انگیزگی در زندگی نداشتن هدف است، کشتی ای که در دریا نداند به کدام ساحل می خواهد برود ،انقدر در دریا می ماند تا بالاخره غرق می شود.

متاسفانه این روزها بی انگیزگی در حال حاضر در بین عموم مردم رواج پیدا کرده، و هرکدام از ما در اطرافیان خود تعدادی از این افراد بی انگیزه که فاقد هرگونه شور و اشتیاقی هستند را هرروز ملاقات می کنیم.
اگر برای شما هم جای سئوال است که چرا انگیزه کافی برای دستیابی به اهداف خود را نداریم، مطالعه این مقاله می تواند نگرش شما را به کلی عوض کرده و به شما کمک می کند تا به انگیزه بالایی در زندگیتان برای حرکت به سمت اهدافتان دست یابید.
انگیزه سوخت رسیدن به اهداف است و باعث می‌شود از دید دیگران فردی با اعتمادبه‌نفس بالا به نظر بیاییم. انگیزه کششی درونی برای برآوردن نیاز است.
هرکدام از ما نیازهای خاصی داریم؛ این نیازها به کشش‌هایی تبدیل می‌شود که بر مبنای آن رفتارهای خاصی را انجام می‌دهیم. انگیزه‌های ما نیرویی انرژی‌دهنده‌ای به سمت اهدافمان ایجاد می‌کنند. هر چه انگیزه بیشتری داشته باشیم، بهتر می‌توانیم مشکلات بیشتری را از سر راهمان برداریم و اگر بتوانیم انگیزه خودمان را بالا ببریم خودبه‌خود اعتمادبه‌نفسمان هم زیاد می‌شود.
نکته بسیار مهم این است که بعضی از افراد می‌خواهند همیشه انگیزه بالایی داشته باشند. درحالی‌که باید یک حقیقت را بپذیریم و آن این است که بعضی مواقع انگیزه نداریم؛ و این‌یک چیز کاملاً طبیعی است. ولی اگر اکثر مواقع انگیزه نداریم باید در زندگی خود چند گام به عقب‌تر برگردیم و دلیل آن ر ا پیدا کنیم.

مهمترین دلیل بی انگیزه بودن افراد در زندگی نداشتن هدفهای مشخص برای زندگی است. افرادی که اهدافی برای خودشان ندارند بی انگیزه هستند.
پس اگر برای خودمان اهداف درست و حسابی نداشته باشیم، انگیزه هم معنایی ندارد. ولی اگر هدف درست‌وحسابی داشته باشیم، انگیزه خودبخود ایجاد می‌شود. مثالی جالب در مورد انگیزه این است که ما یک ابر کامپیوتر قدرتمند داشته باشیم ولی کار خاصی به آن نداشته باشیم آیا داشتن این ابرکامپیوتر به ما کمکی می‌کند؟ مسلماً خیر.
انگیزه هم دقیقاً اینطور است.


به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه "خونه زندگی" کاری از گروه خانواده 30 خرداد ماه در ساعت 10:20 با حضور دکتراصغرنژاد (روانشناس) به موضوع دلایل بروز افسردگی می پردازد.

مرتبط با این خبر

  • جشن تولد کودک 6 ساله در «خونه زندگی»

  • کافه «دانتیسم» اینبار در «خونه زندگی» رادیو سلامتی ها

  • مثبت اندیشی راهی برای رسیدن به موفقیت

  • بررسی تاثیر برنامه ریزی درسی دانش آموزان به مناسبت "روز دانش آموز"

  • بررسی حقوق خانواده در خونه زندگی

  • نقش تلاش در بدست آوردن اهداف

  • اهمیت آموزش نظم و مسئولیت پذیری به کودکان

  • فرزندان طلاق با چه آسیبهایی مواجه اند؟

  • اهمیت دوستیابی در روز خاطره انگیز اول مهر

  • بررسی اثرات مخرب سرکوفت زدن زوجین به یکدیگر