خونه زندگی شنبه تا پنجشنبه از ساعت 10:30 به مدت 80 دقیقه

مكمل ها را جایگزین مواد غذایی و میوه ها نكنید/ چه افرادی مكمل مصرف كنند؟

یك دكترای تغذیه گفت: یكی از راه هایی كه می توان شدت پوكی استخوان را كم كرد، كلسیم، منیزیم و روی است و كلسیم به تنهایی مفید نخواهد بود.

1402/03/03
|
12:26

«منصور رضایی» دكترای تغذیه در گفت و گو با برنامه «خونه زندگی» رادیو سلامت با بیان اینكه كمبودهای تغذیه را با آموزش می توان برطرف كرد، افزود: در درازمدت یا در میان مدت، مكمل یاری انجام می شود و رویكرد بعدی غنی سازی است. ما معمولا در تغذیه سه رویكرد میان مدت، درازمدت،كوتاه مدت داریم. به طور نمونه برای رفع و رجوع كمبودها ، طرح مكمل یاری اجرا می شود مانند دادن قرص آهن به دختران دانش آموز در مدارس.
وی در ادامه بیان این كه در كوتاه مدت بحث مكمل ها است كه غذای دریافتی را كامل می كند، گفت: باید یاد بگیریم كه مكمل ها بد نیستند و فقط باید بدانیم كی؟ كجا؟ و چه وقت باید مصرف شوند؟ یا برای چه افرادی این مكمل ها لازم است؟ به طور نمونه، افرادی كه بیماری های خاص دارند ممكن است نیاز بیشتری به مصرف مكمل داشته باشند.
رضایی در ادامه توصیه كرد: قرص چربی در كنار قرص امگا ٣ نباید مصرف شود و بیش از 10 ساعت از هم، باید مصرف شوند تا اثر بهتری داشته باشد.
وی اگر دریافت لبنیات پس از بارداری كم شده باشد می بایست فرد كلسیم مصرف كند، كه مصرف آن احتمال دارد كه یبوست را تشدید و جذب آهن را كمی مختل می كند. پس افراد بهتر است تا كلسیم را ترجیحا با غذا مثل لبنیات تامین كنند. مصرف مكمل كلسیم در افرادی كه لبنیات نمی توانند مصرف كنند، توصیه می شود.
این دكتری تغذیه در پاسخ به این پرسش كه مصرف مكمل ها قبل از خوردن غذا باشد یا بعد آن، گفت: مكمل ها اگر قبل از غذا مصرف شود به خوبی جذب بدن می شود؛ اما در دراز مدت دچار مشكل می شود. معده هنگ می كند؛ چرا كه معده وقتی پر می شود، جذب او كم می شود. یك ساعت بعد از غذا، بهترین زمان مصرف مكمل هاست.
وی با بیان اینكه بخش اعظمی از پوكی استخوان ارثی است و با كلسیم و پوكی استخوان ارتباط كمی دارد، گفت: یكی از راه هایی كه می توان شدت پوكی استخوان را كم كرد، كلسیم، منیزیم و روی است و كلسیم به تنهایی مفید نخواهد بود.
رضایی در پایان در خصوص مصرف ویتامین سی اظهارداشت: مصرف بیش از حد ویتامین c، در درازمدت عوارض هم دارد. وقتی میوه ها كلی ویتامین دارند؛ چرا باید از ویتامین سی استفاده كرد؟ در حد ٢٠٠ الی٣٠٠ مشكلی ندارد؛ اما به جای استفاده از این ویتامین های برای بدن، بهتر است از منابع غذایی بهره گرفت.

دسترسی سریع
خونه زندگی