خونه زندگی شنبه تا پنجشنبه از ساعت 10:30 به مدت 80 دقیقه

نوشیدنی های مفید برای افزایش طول عمر افراد دیابتی

یك مطالعه تقریباً دو دهه‌ای، ارتباط مصرف زیاد نوشیدنی‌های شیرین‌شده با قند نظیر نوشابه گازدار، لیموناد و آبمیوه‌ها را با مرگ زودرس در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد.

1402/02/06
|
12:11

نتایج تحقیقات محققان نشان داد مصرف سایر نوشیدنی‌ها به ویژه قهوه، چای، شیر كم چرب و آب در كاهش احتمال مرگ زودرس مؤثر هستند.

این یافته‌ها به نقش بالقوه نوشیدنی‌های سالم برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 اشاره دارد.

دكتر «چی سان»، یكی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه هاروارد، گفت: «نوشیدنی‌ها می‌توانند منبع قند باشند، اما می‌توانند منبع مهمی از سایر مواد غذایی هم باشند، بنابراین طبیعی است كه این فرضیه را مطرح كنیم كه نوشیدنی‌های مختلف ممكن است واقعاً اثرات متفاوتی بر سلامت بیماران دیابتی داشته باشند.»

داده‌های این مطالعه از بیش از 9200 زن و بیش از 3500 مرد كه بخشی از سایر پروژه‌های تحقیقاتی بزرگ بودند به دست آمد. همه آنها در طول دوره مطالعه 18.5 ساله مبتلا به دیابت نوع 2 بودند.

هر دو تا چهار سال یكبار، آنها گزارش دادند كه چند بار نوشیدنی‌های شیرین شده با قند یا شیرین كننده‌های مصنوعی و همچنین آب میوه، قهوه، چای، آب آشامیدنی و شیر كم چرب را مصرف می‌كردند.

هر وعده اضافی مصرف روزانه یك نوشیدنی شیرین شده با قند با افزایش 8 درصدی مرگ و میر ناشی از همه دلایل برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 همراه بود. جایگزینی آن نوشیدنی با یكی از گزینه‌های سالم خطر مرگ زودهنگام را تا 18 درصد كاهش می‌دهد.

در سال 2021، حدود 537 میلیون بزرگسال در سراسر جهان به دیابت نوع 2 مبتلا بودند. محققان پیش بینی می‌كنند تا سال 2045 این عدد به 783 میلیون نفر برسد.

این مطالعه نشان داد كه نوشیدن نوشیدنی سالم فواید زیادی به همراه دارند.

به عنوان مثال، جایگزینی یك وعده نوشابه یا لیموناد با یك فنجان قهوه با كاهش 18 درصدی خطر مرگ زودرس به هر دلیلی و 20 درصدی كاهش خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی مرتبط است. برای چای، این مزیت به ترتیب 16 و 24 درصد بود.

آب آشامیدنی نیز فایده قابل توجهی را به همراه داشت؛ خطر مرگ زودهنگام را تا 16 درصد برای همه علل و 20 درصد برای علل مرتبط با قلب كاهش می‌دهد.

جایگزینی یك نوشیدنی شیرین شده با قند با شیر كم چرب، كاهش ریسك 12 و 19 درصدی را نشان داد.

توصیه محققان: انواع نوشیدنی‌های سالم بنوشید و از انتخاب نوشیدنی‌های ناسالم خودداری كنید.

دسترسی سریع
خونه زندگی