خونه زندگی شنبه تا پنجشنبه از ساعت 10:30 به مدت 65 دقیقه

علت كمر درد

یك جراح ستون فقرات گفت: تغذیه مفصل های كمر با حركت است نه با خوابیدن؛ از این رو می توان گفت فعالیت مناسب بدون فشار ضامن سلامتی است .

1401/12/24
|
11:19

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، دكتر علیرضا بصام پور، جراح ستون فقرات در گفتگو با برنامه «خونه زندگی» رادیو سلامت با بیان این كه نگران كمردرد به عنوان یك بیماری شدید نباشید، گفت: یك انسان سالم می‌تواند در طول سال حتی بعضی اوقات هفت بار در طول سال می تواند دچار كمردرد شود، و برای درمان آن نیازی به جراحی نبوده است و كمردرد ممكن است، همیشه دیسك نباشد.
وی با بیان اینكه علت كمردرد، اسپاسم كمر و عضله كمر است كه می تواند هزار دلیل داشته باشد و یك دلیل غیرشایع اش دیسك است، افزود: اگر فرد خم شود و خم بماند و كمرش بگیرد مثل كسی كه خم می شود و سكه را از زمین می خواهد بردارد و كمرش می گیرد اسم این بیماری را در قدیم سندرم سكه گذاشته بودند؛ كسانی كه كمردرد شدید و حاد دارند حتما به پزشك مراجعه كنند و درمان شوند تا بدتر نشود.
‌بصام پور، در ادامه بیان كرد: هنگامی كه درد به صورت انتشاری از اندام شروع می شود و به پا (از زانو پایین تر باشد) می رسد، حتما باید به پزشك مراجعه كند، یا افرادی كه بیماری های زمینه ای مثل دیابتی دارند، مسن هستند و سن كمی دارند، و یا بیماری های رماتیسمی و سرطان دارند، اگر دچار كمردرد می شوند باید زودتر به پزشك مراجعه كنند.
وی ادامه داد: مورد بعدی افرادی هستند كه بعد از كمردرد، پاهایشان بی حس می شود و یا در ناحیه زانو به پایین و ناحیه تناسلی دچار بی حسی می شوند، و یا فردی كه همراه با علایم دیگر، دچار كمردرد می شوند مانند كسی كه تب كرده و چند روز بعدش كمردرد می گیرد، این افراد هم باید به پزشك مراجعه كنند.
این جراح ستون فقرات در ادامه گفت: دردهای كمری كه خیلی خطرناك نیستند دردهایی هستند كه بیمار با فعالیت پیدا می كند و هنگامی كه دراز می كشند می توانند نفس بكشند، این موردی ندارد اما اگر دراز بكشند، كمر خشك شود و وول بزند باید به پزشك مراجعه كنند؛ حتی كسانی كه دردی بیشتر از 6 روز را تحمل می كنند هم باید به پزشك مراجعه كنند.
وی در پایان درباره خصوص علت رگ به رگ شدن كمر اظهارداشت: افرادی كه دارای گودی گمر هستند و یا گهگاهی دچار گرفتی كمر یعنی فشاری روی كمر ایجاد می شود، می شوند باید به پزشك مراجعه داشته باشند تا حركات اصلاحی انجام دهند تا گودی كمرشان رفع شود.

دسترسی سریع
خونه زندگی