خونه زندگی شنبه تا پنجشنبه از ساعت 10:30 به مدت 80 دقیقه

مراقب گاز سمی شوینده ها باشید

یك متخصص طب اورژانس، در خصوص مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها، توضیحاتی ارائه داد.

1401/12/20
|
09:48

حسن امیری، مواد شوینده را شامل سه دسته شوینده‌های معمولی (مایع صابون، مایع ظرفشویی)، سفید كننده ها (محلول اسیدی وایتكس) و مواد شوینده قلیایی (جرم گیر و لكه برها) دانست و گفت: خیلی از بانوان برای تأثیر بیشتر، مواد مختلف شوینده را با هم تركیب می‌كنند، غافل از اینكه باعث متصاعد شدن گازهای سمی می‌شود كه حتی می‌تواند منجر به مرگ شود.

وی ادامه داد: لوله بازكن‌ها اسید محسوب می‌شوند و بسیار قوی هستند، بعضی از افراد به اشتباه از فرم‌های صنعتی این مواد استفاده می‌كنند كه قطعاً برای مصارف خانگی ساخته نشده‌اند و با عوارض بیشتری نیز همراه هستند.

امیری در پاسخ به این سوال كه مخلوط كردن سفید كننده ها و جرم گیرها با چه واكنشی هایی همراه است، گفت: حاصل این واكنش گاز كلر است كه گازی بسیار سمی است و باعث تخریب حبابچه‌های ریه و به دنبال آن نارسایی تنفسی می‌گردد.

این متخصص طب اورژانس تاكید كرد: هنگام استفاده از این مواد در دستشویی و حمام‌ها ابتدا از سفیدكننده‌ها استفاده كرده و با آب شستشو دهید و پس از آن در صورت لزوم از جرم گیر استفاده كنید.

امیری یادآور شد: هنگام استفاده از این مواد حتماً در و پنجره‌های محیط باز باشد.

وی ادامه داد: در هنگام استفاده از این مواد و پاشیده شدن اتفاقی قطراتی از آن به پوست و یا چشم صورت، به فوریت این نقاط را با آب فراوان بشویید) چشم‌ها را داخل یك كاسه آب پر كرده و پلك بزنید و یا زیر شیر آب باز، شستشو دهید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران تاكید كرد: مواد شوینده اسیدی و قلیایی را داخل ظروف شیشه‌ای یا بطری‌های نوشابه نریزید، زیرا ممكن است باعث اشتباه كودك شود و این مواد را به جای آب و یا نوشابه بنوشد كه بسیار خطرناك است و باعث سوختگی مجاری گوارشی می‌گردد.

امیری ادامه داد: تمامی مواد شوینده حتی مایع ظرفشویی نیاز به استفاده از دستكش دارد زیرا مصرف بدون دستكش این مواد، باعث التهابات پوستی (درماتیت) خشكی پوست و اگزما می‌شود.

وی افزود: اگر فرد در مواجهه با گازهای سمی قرار گرفت، بهترین كار خارج كردن او از محیط و انتقال به فضای باز است كه اگر مصدوم در مواجهه با فضای باز بهتر نشد باید فوراً با اورژانس تماس بگیرید زیرا این فرد نیاز به مصرف اكسیژن دارد. همچنین به افرادی كه در حالت عادی اسپری تنفسی مصرف می‌كنند، تاكید كرد: در این حالت سریع‌تر از اسپری‌های تنفسی خود استفاده كنند.

امیری گفت: متأسفانه گاهی آسیب‌ها به اندازه‌ای است كه فرد برای زنده ماندن به دستگاه‌های تنفس مصنوعی وصل می‌شود.

وی همچنین یادآور شد: افرادی كه دارای بیماری‌های مزمن تنفسی هستند و ظرفیت ریه كمتری دارند، حساس ترند و زودتر دچار علامت می‌شوند.

دسترسی سریع
خونه زندگی