خونه زندگی شنبه تا پنجشنبه از ساعت 10:30 به مدت 80 دقیقه

پوست خشك عامل اصلی خشكی لب

یك متخصص پوست و مو گفت: افراد دارای پوست های چرب و پوست های خشك، هردو بر اساس نوع پوست خودشان، به كرم های مرطوب كننده و رطوبت رسان نیاز دارند.

1401/12/10
|
15:02

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، دكتر معصومه روحانی نسب، متخصص پوست و مو در گفتگو با رادیو سلامت گفت: مهم ترین علتی كه افراد دچار خشكی لب می شوند به دلیل خشكی پوست است؛ چرا كه هر زمانی كه پوست خشك می شود، لب نیز دچار خشكی می گردد.
وی ادامه داد: بعضی بیماری ها همچون بیماری پسوریازیس و یا مصرف بعضی از داروها از قبیل راكوتان می تواند باعث خشكی لب شود. همچنین استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب هم در خشكی لب تاثیرگزار است. یكی از علت های اصلی، خشكی لب، دستكاری كردن بل توسط خود فرد است كه فرد عادت دارد، پوست لب را می كنند یا با زبان خیس می كند.
این متخصص پوست و مو در ادامه افزود: در مرحله نخست فرد باید به متخصص پوست مراجعه كند تا علت خشكی لب، تشخیص داده شود و بعد درمان مناسب صورت بگیرد .علت های محیطی از قبیل سرمای هوا یا خشك بودن هوا نیز می تواند سبب خشك شدن لب ها شود .به طوری كه رطوبت كم می شود و خشكی پوست اتفاق می افتد.
وی در ادامه بیان كرد: پوستِ فردی كه ذاتا خشك است، در فصل سرما خشك تر می شود و خشكی لب او نیز بیشتر می شود، از این رو، ضروی است كه این افراد ماسك یا شال گردن در فصول سرد سال استفاده كنند تا گرما و رطوبت، خشكی را كم كند؛ اما بعضی از افراد نیز به استفاده از ماسك حساسیت دارد و دچار اگزما می شوند. برای همین، باید از گرد و خاك و هوای سرد دوری كند و از ماسك پارچه ای استفاده كند.
روحانی نسب در ادامه بیان كرد: افراد دارای پوست های چرب و پوست های خشك، هردو بر اساس نوع پوست خودشان، به كرم های مرطوب كننده و رطوبت رسان نیاز دارند. بالم لب های نامناسب نیز باعث بیش تر شدن خشكی لب می شود و افراد باید از بالم لب های فاقد رنگ و عطر استفاده كنند، كه هر چقدر چرب تر باشند مثل وازلین بهترین است. البته پمادها از كرم ها مناسب تر هستند و در روز چندین بار باید استفاده شود .
وی در ادامه تاكید كرد: مصرف مایعات به مقدار كافی به خصوص آب، 7 الی 8 لیوان در طول شبانه روز، باید مصرف شود. حتی در روزهای سرد سال، حتی بخور سرد نیز می توانند افراد داشته باشند تا پوستشان مرطوب شود و سطح پوست و رطوبت آن افزایش پیدا كند.
این متخصص پوست و مو تصریح كرد: در كودكان زمینه خشكی لب بیشتر و مراقبت ها كمتر است. حداقل خانواده ها، برای كودكان خود حتما، پوشش شال گردن یا ماسك داشته باشند، و به آن ها آموزش ذهند تا از دستكاری لب پرهیز كنند.
وی در پایان اظهارداشت: هنگامی كه پوست كودكان خشك می شود می توان از روغن زیتون و كره استفاده كرد. روغن زیتونی كه مزه و بو نداشته باشد، و پماد ویتامین آ هم قابل استفاده است. فقط افرادی كه از داروی راكوتان استفاده می كنند از پماد ویتامین آ استفاده نكنند. استفاده از امگا 3 هنوز در زمینه خشكی لب ثابت نشده است؛ اما در مقالات جدید كمك كننده بیان شده است .

دسترسی سریع
خونه زندگی