خونه زندگی شنبه تا پنجشنبه از ساعت 10:30 به مدت 80 دقیقه

روش‌های صحیح تمیز كردن گوشی همراه

گوشی هوشمند آلوده به انواع باكتری‌ها است كه با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیست، اما با چند روش ساده می‌توان این آلودگی‌ها را برطرف كرد.

1401/12/10
|
10:35

در این عصر سفر و تجارت جهانی، كاهش راه‌های احتمالی عفونت و جلوگیری از انتشار باكتری‌ها و ویروس‌ها از فردی به فرد دیگر مهم‌تر از همیشه است. بخشی از آن به این معنی است كه مطمئن شوید تلفن شما چیزی بیشتر از اطلاعات را منتقل نمی‌كند.

علاوه بر خطرات بالقوه تلفن كثیف برای سلامتی، تجمع زباله و گرد و غبار در درگاه‌های گوشی یا اطراف دكمه‌ها می‌تواند استفاده از آن را سخت‌تر كند، همچنین نگاه كردن به صفحه‌ای كه با اثر انگشت و سایر لكه‌های روغنی كه بخشی از زندگی با گوشی هوشمند هستند، آزاردهنده است.

به طور خلاصه، دلایل زیادی برای تمیز كردن منظم گوشی خود دارید. پل ترنر، میكروبیولوژیست و استاد دانشگاه ییل، می‌گوید نه فقط در طول یك بیماری همه‌گیر، بلكه باید همیشه به این فكر كنیم كه گوشی‌هایمان عاری از باكتری باشند.

از این گذشته، ما همیشه تلفن‌های خود را لمس می‌كنیم و بسیاری از ما نسبتا در تمیز كردن آن‌ها سهل انگاری داریم. ترنر گفت: «این زمینه را برای نگرانی قابل قبول فراهم می‌كند. افراد می‌توانند با تلفن همراه باشند و هر گونه باكتری یا ویروسی را كه می‌تواند به سطحی چسبیده و برای مدتی زنده بماند، منتقل كنند».

به عنوان مثال ویروس كرونا را در نظر بگیرید: دانشمندان هنوز در حال تقلا برای به دست آوردن شواهد محكم هستند، اما تحقیقات اولیه نشان می‌دهد كه می‌تواند دو یا سه روز روی سطوح پلاستیكی یا فولاد ضد زنگ زنده بماند. این بدان معناست كه می‌توانید دست‌های خود را كاملا خوب بشویید، اما بلافاصله به محض اینكه تلفن خود را لمس می‌كنید، دوباره ویروس را جذب می‌كنید.

ترنر می‌گوید ممكن است همه چیز را درست انجام دهید مانند شستن دست‌ها و دوری از فراد، اما اگر سطحی آلوده در خانه یا جیب شما وجود داشته باشد، به هر حال ممكن است خود را در معرض ویروس قرار دهید.

یكی از عوامل كاهش دهنده این است كه معمولا ما تنها كسانی هستیم كه دستگاه‌های خود را لمس می‌كنیم، بنابراین تلفن هوشمند شما به طور بالقوه به اندازه دستگیره در یك دفتر كار مسری نیست. با این حال، ترنر امیدوار است افزایش آگاهی از ویروس‌ها باعث شود همه افراد به طور دوره‌ای دستگاه‌های خود را تمیز كنند؛ او توصیه می‌كند هر سه روز یك بار گوشی هوشمند خود را پاك كنید.

او می‌گوید: «افراد تلفن‌های خود را به‌طور گسترده تمیز نمی‌كنند، با این حال، تنها چند ثانیه طول می‌كشد. باكتری‌ها و ویروس‌های زیادی وجود دارند كه می‌توانند برای چند روز روی سطح باقی بمانند و ممكن است شما را بیمار كنند».

نحوه تمیز كردن گوشی

با توجه به اینكه اكثر تلفن‌ها در حال حاضر حداقل در برابر آب مقاوم هستند، تمیز كردن گوشی كار سختی نیست، اما همچنان بهتر است برای این منظور از هرگونه مواد شوینده معمولی و ساینده اجتناب كنید.

ابتدا گوشی خود را كاملا خاموش كنید و لوازم جانبی مانند كابل شارژ یا هدفون را بردارید. اگر از قاب استفاده می‌كنید، آن را نیز بردارید تا به همه طرف‌های گوشی خود دسترسی كامل داشته باشید.

در مرحله بعد، به یك پارچه نرم و بدون پرز نیاز دارید. اپل یك پارچه لنز را برای این كار توصیه می‌كند، اما هر چیز مشابهی كه گوشی شما را نخراشیده و یا به آن آسیب نرساند (مثل میكروفیبر) می‌تواند مناسب باشد.

پارچه را با كمی آب مرطوب كرده و پشت و روی گوشی خود را با حركات دایره‌ای ثابت پاك كنید تا كثیفی‌های انباشته شده را از بین ببرید. ایده خوبی است كه یك انتهای پارچه خود را خشك نگه دارید یا یك پارچه خشك جداگانه در دسترس داشته باشید تا رطوبت اضافی را از بین ببرید. این امر به ویژه در نزدیكی پورت‌ها و دكمه‌ها مهم است، جایی كه آب ممكن است در عملكرد عادی تلفن شما اختلال ایجاد كند.

اگر گوشی شما دارای استاندارد IP68 برای ضدآب بودن است، به راحتی گوشی خود را برای یك یا دو دقیقه در یك كاسه آب تمیز فرو كنید، سپس می‌توانید رطوبت را با یك پارچه پاك و همزمان آن را تمیز كنید.

برای از پاكسازی بیشتر لكه‌ها و كثیفی‌ها، می‌توانید از دستمال مرطوب صورت یا دستمال مرطوب بچه یا كمی صابون دست خانگی استفاده كنید. اگر دستمال‌های تمیزكننده را انتخاب می‌كنید، از آن‌ها كم استفاده كنید و مطمئن شوید كه برای استفاده در دستگاه‌های الكتریكی تایید شده‌اند. اگر نه ترنر می‌گوید كمی صابون، آب و یك پارچه به خوبی آلودگی‌ها را پاك می‌كند.

آب و صابون نیز روش ارجح برای مبارزه با ویروس‌هایی است كه ممكن است به گوشی شما چسبیده باشد. ترنر می‌گوید: ضدعفونی‌كننده‌های دست محبوب هستند، اما متخصصان عموما معتقدند كه اثربخشی كمتری دارند.

برخی از متخصصان همچنین مخلوط كردن محلول نصف و نیمه الكل مالشی (الكل ایزوپروپیل در حدود 60 تا 70 درصد) و آب را توصیه می‌كنند. برای خلاص شدن از شر هر گونه باكتری سرسخت، به جای گوشی، دستمال تمیزكننده خود را خیس كنید. تا زمانی كه از این مواد در مقادیر كم استفاده كنید و از مواد شیمیایی قوی اجتناب كنید، به دستگاه خود آسیب نخواهید رساند.

علاوه بر آب، استفاده از دستمال مرطوب ایزوپروپیل الكل 70 درصد و دستمال‌های ضدعفونی‌كننده كلروكس در آیفون‌ها بی‌خطر هستند، تا زمانی كه رطوبت را از پورت‌ها دور نگه دارید.

هنگامی كه با نمای بیرونی برخورد كردید، از سواب‌های پنبه‌ای و چند هوای دهان خود استفاده كنید تا گرد و غبار و ذرات را از درگاه‌های تلفن خود خارج كنید. با این حال از قوطی‌های هوای فشرده خودداری كنید، زیرا فشار می‌تواند با داخل گوشی شما تداخل داشته باشد.

اگر كابل شارژ شما به همان سرعتی كه معمول می‌شود، گوشی شما را پر نمی‌كند، ممكن است یكی از دلایل آن، جمع شدن زباله در اطراف پورت اصلی باشد. باز هم، پارچه میكروفیبر شما می‌تواند در اینجا مفید باشد، شما می‌توانید از نوك آن برای پاك كردن هرگونه كثیفی یا گرد و غبار انباشته شده، استفاده كنید، یا بخشی از آن را دور چیزی كوچك و نازك (مانند خلال دندان) برای كار بپیچید.

این‌ها نكات كلی هستند، اما ما شما را تشویق می‌كنیم تا برای هر دستورالعملی كه مربوط به گوشی‌تان است، به صورت آنلاین جستجو كنید. سازنده دستگاه شما ممكن است نكات خاصی داشته باشد كه به طور كلی كاربرد داشته باشند، یا هشدار‌های خاصی در مورد كار‌هایی كه نباید انجام دهید.

هنگامی كه فرآیند تمیز كردن را به پایان رساندید، گوشی خود را به حال خود رها كنید تا زمانی كه رطوبت باقیمانده فرصت خشك شدن طبیعی داشته باشد. فقط در این صورت باید دوباره آن را روشن كنید و قاب‌ها و لوازم جانبی را دوباره وصل كنید. قرار دادن آن روی دستمال كاغذی می‌تواند كمك كننده باشد.

برای راه‌حلی حتی جامع‌تر، می‌توانید تلفن خود را با نور فرابنفش درمان كنید، تكنیك تمیز كردنی كه علم نشان می‌دهد می‌تواند به پاك كردن انواع خاصی از باكتری‌ها از گوشی شما كمك كند. می‌توانید یك ضدعفونی‌كننده تلفن همراه با اشعه ماوراء بنفش PhoneSoap را تهیه كنید كه همزمان با شارژ تلفن همراهتان آن را تمیز نیز می‌كند. هنوز سؤالاتی در مورد تاثیر این لامپ‌های UV وجود دارد، اما اگر می‌توانید هزینه بیشتری انجام دهید، این یك راه مفید اضافی برای تمیز نگه داشتن تلفن شما است.

دسترسی سریع
خونه زندگی