خونه زندگی شنبه تا پنجشنبه از ساعت 10:30 به مدت 65 دقیقه

جرم باعث ضعیف شدن و لق شدن دندان ها می شود

جرم می تواند باعث تحلیل لثه، و تخریب استخوان های نگه دارنده دندان ها شود و اگر جرم گیری انجام نشود منجر به لقی دندان ها، تحلیل لثه ها و حتی منجر به كشیدن دندان ها می شود.

1401/10/14
|
15:28

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، «افشین تبریزی»، دندانپزشك در گفتگو با رادیو سلامت با بیان اینكه باقی مانده مواد غذایی، كلیسم بزاق، باكتری های موجود در دهان جرم را می سازند، گفت: باقی مانده های ریزدهان، كلیسم بزاق و باكتری ها روی دندان ها می نشینند و تشكیل پلاك می دهند، اگر این پلاك را مسواك و تمیز كردیم كه هیچ؛ اما اگر تمیز و مسواك نكردیم جرم تشكیل می شود. جرم می تواند باعث تحلیل لثه، و تخریب استخوان های نگه دارنده دندان ها شود و اگر جرم گیری انجام نشود منجر به لقی دندان ها، تحلیل لثه ها و حتی منجر به كشیدن دندان ها می شود.
وی با بیان اینكه میزان جرم گرفتن دندان ها در افراد مختلف متفاوت است، ادامه داد: این می تواند شامل بهداشت دهان، باكتری های دهان و نحوه چیدمان دندان ها باشد كه به نسبت آنها، جرم گیری بیش تر می شود؛ ولی بعضی افراد این شرایط را ندارند و ممكن است هر چند سال یك بار هم به جرم گیری نیاز پیدا نكنند.
تبریزی با بیان اینكه فردی كه به صورت ژنتیك، بیماری لثه ای دارد باید بهداشت دهان و دندانش را رعایت و كنترل كند، گفت: بعضی اوقات خودِ فرد هم می بیند كه پشت لثه اش جرم می گیرد؛ اما در نهایت باید دكتر تشخیص دهد كه آیا باعث تحلیل لثه شود یا خیر؟ اما افراد خودشان هم متوجه می شوند كه روی دندان هایشان یك لایه ضخیم نشسته است، یا بعضی افراد درست مسواك نمی كنند یا بیماری دارند كه لایه ای را روی دندان هایشان احساس می كنند و آن همان پلاك است كه اگر به دادش نرسند، تبدیل به جرم می شود.
وی در پاسخ به این پرسش كه وقتی چای یا قهوه مصرف می كنیم رنگی كه روی دندان ها ایجاد می شود همان جرم است یا خیر؟، افزود: یكی از عواملی كه می تواند باعث جرم شود مصرف كافئین و تئین است، یكی از عوامل دیگر آن، سیگار و قلیان است؛ اما تنها عامل های جرم نیستند. هرچه چای رقیق تری مصرف كنیم كمك كننده هم ممكن است كه باشد؛ ولی بهتر است، بیشتر از سه فنجان چای در طول روز مصرف نكنیم. این نكته را هم اضافه كنم كه تغییر رنگ الزاما برای جرم نیست زیرا كه تغییر رنگ را با یك برساژ هم می توان برطرف كرد.
این دانپزشك با تاكید بر اینكه دندان هایی كه كامپوزیت شده اند هم نیاز به جرم گیری دارند، گفت: كامپوزیت یك تكنیك زیبایی است اما اینكه جرم گیری لازم دارند یا خیر؟ بله صد درصد باید جرم گیری شود و هرچند وقت یك بار باید پولیش شوند. پولیش را معمولا زمانی كه لبه دندان ها و لثه ها قهوه ای یا زرد رنگ شد باید انجام دهند و این در افراد باز متفاوت است .
وی در خصوص طریقه مصرف دهان شویه های ادامه داد: الزاما همه دهان شویه ها باعث تغییر رنگ نمی شوند. دهان شویه كلرهگزیدین، دهان شویه دارویی است معمولا برای دو هفته توصیه می كنیم، مصرف شود و بعد از دو هفته قطع می شود. اگر لازم بود دو سه هفته استفاده نشود و دوباره استفاده شود .بقیه دهان شویه روزانه هم هستند و می شود روزانه استفاده شود .
تبریزی در پاسخ به این پرسش كه جرم گیری باعث ضعیف شدن و لق شدن دندان ها می شود ؟، گفت: خیر به هیچ وجه، خود جرم باعث ضعیف شدن و تحلیل لثه ها و در نتیجه لق شدن دندان ها می شود ولی جرم گیری درمانی است برای كمتر كردن این وضعیت.

دسترسی سریع
خونه زندگی