خونه زندگی شنبه تا پنجشنبه از ساعت 10:30 به مدت 80 دقیقه

چرا تیروئید كم كار می شود؟

كم كاری تیروئید در موارد شدید، عواقب جدی دارد. در كودكان و نوزادان منجر به عقب ماندگی ذهنی می شود، و در بزرگسالان منجر به افزایش وزن، خواب آلودگی و حتی می تواند تا نارسایی قلبی پیش رود.

1401/10/10
|
16:20

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، دكتر «ساسان شرقی»، متخصص غدد و متابولیسم در گفتگو با برنامه «خونه زندگی» رادیو سلامت گفت: تیروئید، غده ای است پروانه ای شكل در جلوی گردن در پایین حنجره و بالای استخوانهای ترقوه. تیروئید، دو نوع هورمون ترشح می كند كه وارد خون می شود و آن ها باعثِ سوخت و سازِ سلول های بدن اعم از پوست، عصب و ... می شود. هدف اصلی تیروئید، تنظیم سوخت‌و‌ساز بدن است كه اگر نتواند این كار را به درستی انجام دهد طبیعتا سوخت و ساز بدن دچار مشكل می شود كه این حالت، را كم كاری تیروئید می گویند؛ بدین معنا كه، كار تیروئید، كم شده است اما چرا این اتفاق می افتد؟
وی با بیان اینكه، ید لازم است تا تیروئید بتواند كار خودش را انجام دهد، افزود: هنگامی كه ید وجود نداشته باشد مواد ساخته نمی شود و كم كاری تیروئید اتفاق می افتد. از حدود 20 سال پیش، در خاورمیانه از جمله ایران، نمك طعام را یددار كردند و خوشبختانه كمبود ید نداریم و كمبود ید در بسیاری از مناطق دنیا ریشه كن شده است؛ اما همچنان با رفع كمبود ید و اقدامات دیگر، هنوز هم با شیوع قابل توجهی از كم كاری تیروئید در كشور مواجه هستیم.
شرقی ادامه داد: هنگامی كه كمبود ید در جامعه ای رفع می شود. یك نوع خود ایمنی در بدن رخ می دهد، بدین معنا كه بدن علیه خودش وارد عمل شده است. در همه جای دنیا، بعد از رفع كمبود ید، این مورد شایع است. در حال حاضر، بسیاری از كم كاری تیروئیدها، در اثر خود ایمنی است. بیماری كه به اسم هاشیموتو شناخته می شود و ترسناك نیست ولی بیمارها را می ترساند. هاشیموتو یك بیماری خودایمنی است كه غده تیروئید را مورد حمله قرار می‌دهد و موجب بروز اختلال در كاركرد آن می‌شود. مورد دیگری هم كه در كم كاری تیروئید تاثیرگذار است، كمبود روی است.
این متخصص غدد در پاسخ به این پرسش كه كم كاری تیروئید در بدن چه می كند؟، بیان كرد: در موارد خفیف هیچ اتفاقی نمی افتد. معیارهایی برای خفیف یا شدید بودن كم كاری تیروئید وجود دارد؛ اما خفیف بودن كم كاری تیروئید، هیچ كاری نمی كند ولی در موارد شدید، عواقب جدی دارد. به طور مثال، در كودكان و نوزادان منجر به عقب ماندگی ذهنی می شود. در بزرگسالان سبب افزایش وزن، خواب آلودگی و حتی می تواند تا نارسایی قلبی پیش رود. از این رو، غربالگری نوزادان قانونی شده است و در همه جا انجام می شود.
وی خواب آلودگی، كسل شدن و پر خوابی را یكی از نشانه ها و علائم كم كاری تیروئید، دانست و خاطرنشان كرد: فرد دچار كاهش اشتها می شود؛ اما علی رقم اینكه كاهش اشتها پیدا كرده است چون بدن سوخت و ساز انجام نمی دهد، فرد چاق می شود و افزایش وزن دارد. معمولا افزایش وزن در حد زیر ده كیلو می باشد. در مواقعی كه افراد احساس راحتی می كنند، فرد سردش می شود. ریزش مو، پوست خشك، یبوست، مشكل شنوایی، كندی ذهن هم از دیگر علائم كم كاری تیروئید است. البته این را هم باید بدانیم كه كم كاری تیروئید، روی خلق و خو هم تاثیر می گذارد و باعث كم حوصلگی افراد می شود.

دسترسی سریع
خونه زندگی