افق روشن شنبه - دوشنبه - چهارشنبه از ساعت 09:10 به مدت 45 دقیقه

بررسی مشكلات بیمارستان ها در پذیرش بیماران بی خانمان

پذیرش و بستری بیماران بی خانمان و مجهول الهویه در بیمارستان ها، با مشكلات و عارضه هایی همراه است.

1401/12/06
|
09:48

هفدهمین جلسه كمیته مرگ‌ومیر و عوارض مجتمع بیمارستانی امام خمینی، با هدف تحلیل ریشه‌ای علل مرگ بیمار 40 ساله مجهول‌الهویه‌ای كه با آلودگی میكروبی بالا از طریق اورژانس 115 به اورژانس این مركز ارجاع داده‌شده بود؛ در سالن شورای ولیعصر (عج) برگزار شد.
پس از تماس مردم یكی از خیابان‌های نواحی غرب تهران با اورژانس مبنی بر سقوط یك بی‌خانمان در جوی آب، بیمار یاد شده از طریق اورژانس 115 با بدن آلوده به شپش و بوی بسیار بد به این مركز منتقل و پس از تریاژ در اورژانس تحت مراقبت قرار گرفت.

كسری كروندیان دبیر علمی كمیته مرگ و میر و عوارض مجتمع بیمارستانی امام، با اشاره به عوارض و بیماری‌های چند جانبه بیماران بی‌خانمان (Homeless) اعم از اعتیاد، مشكلات روانپزشكی، آسیب‌های جسمی، امكان ابتلاء به آلودگی‌های گوناگون و…، گفت: متأسفانه وقتی ارگان‌های مسئول رسیدگی و پیگیری امور بی‌خانمان‌ها و كارتن خواب‌های شهر، نتوانند به درستی نقش خود را در شناسایی و ارائه خدمات بهداشت فردی و اجتماعی به این افراد در سطح جامعه ایفا كنند تبعات آن متوجه بیمارستان‌ها خواهد شد. به گونه‌ای كه بیمارستان‌ها كه وظیفه‌شان درمان بیماری‌ها است باید با وجود محدودیت نیروی انسانی به منظور پیشگیری از سرایت آلودگی به سایر بیماران و محیط، به فكر تأمین خدمات بهداشتی چون استحمام آنها نیز باشند و این با وجود ازدحام بالای بیماران در بخش اورژانس، كار دشواری است. به خصوص اینكه تعداد افراد بی‌خانمانی كه به این مركز مراجعه می‌كنند نیز كم نیست.

وی افزود: ما بر اساس مسئولیت اجتماعی و درمانی خود در قبال بیمارانمان همواره پیگیر مخاطرات آنها بوده و هستیم و با رویكرد شناسایی اشكالات سیستمی و خطاهای فردی، موشكافانه تمامی مراحل درمان بیمار را از بدو ورود و در تمامی سطوح خدمتی پزشك، پرستار، نیروهای پشتیبانی و…، بررسی و ثبت می‌كنیم؛ چراكه خود را پاسخگو می‌دانیم؛ اما گاهی ریشه رخدادها بیرون از بیمارستان است و باید به آن توجه شود. نكته نامحسوس در مرگ این بیمار، نقش مؤثر همراه بیمار در پیگیری و پیشبرد امور درمانی بیمار است.

محمد افضلی مقدم رئیس بخش اورژانس مجتمع بیمارستانی امام، در خصوص مهم‌ترین نكات مورد توجه در این پرونده گفت: همكاران باید با تكیه بر كار تیمی، اولویت‌های بالینی بیمار را در تصمیم‌گیری خود مدنظر قرار دهند. آنچه باید یاد بگیریم این است كه ثبت تمامی اوردرهای پزشكی و پرستاری به خصوص در شلوغی اورژانس از خطاهای فردی و سیستمی می‌كاهد؛ پس باید به آن اهتمام ورزیم.

وی افزود: نكته دیگر اینكه ما اورژانس كاریم و اولین وظیفه ما ارائه خدمات درمانی به هنگام به بیماران اورژانسی است و ضمن رعایت ایمنی امدادگران باید به تمامی افراد با آلودگی‌های میكروبی، هسته‌ای و شیمیایی خدمت بدهیم و در حفظ جانشان بكوشیم؛ تنها زمانی كه احتمال خطرات جانی برای امدادگر وجود دارد؛ اولویت با سلامت امدادگر است.

پرستو آریاملو مدیر پرستاری مجتمع بیمارستانی امام، با تاكید بر اهمیت كار تیمی در اورژانس، گفت: همه ما در یك حلقه هستیم و انسجام این حلقه به حفظ و تقویت كار تیمی است. اگر این حلقه در یك نقطه منقطع شود، بیمار و سیستم درمانی آسیب خواهد دید. برای ما فرقی نمی‌كند كه بیمار ما كیست؛ هر بیماری كه به سوی ما می‌آید انسانی است نیازمند به خدمات ما و وظیفه حرفه‌ای و انسانی ما خدمت‌رسانی به او در تمام شرایط است. همه ما از فوت این بیمار بی‌خانمان بسیار ناراحت شدیم.

وی افزود: وقتی در یك فرآیند، انجام كاری به فردی سپرده می‌شود باید تا پایان كار، پیگیر باشد و در صورت وجود موانع، فوراً موارد را به ارشد خود اعلام كند.

دسترسی سریع
افق روشن