افق روشن شنبه - دوشنبه - چهارشنبه از ساعت 09:10 به مدت 45 دقیقه

صادرات تجهیزات پزشكی در بن بست/ 8 ماه انتظار برای صدور مجوز

عضو انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان تجهیزات پزشكی، از سیاست های اداره كل تجهیزات پزشكی انتقاد كرد و گفت: قیمت گذاری دستوری و استثمارگونه برای محصولات داخلی، باعث نابودی تولید می شود.

1401/09/19
|
16:04

رامین رحیمیان، در گفتگو با خبرنگار مهر، وضعیت تولید تجهیزات پزشكی را بسیار نابسامان خواند و افزود: بخشی از مشكلات ما ناشی از شرایط اقتصادی حاكم بر كشور است، اما بخش دیگر مشكلات ما مربوط به وزارت بهداشت و اداره كل تجهیزات پزشكی سازمان غذا و دارو است كه در دو سال اخیر تشدید شده است.

وی ادامه داد: تصمیمات و سیاست‌های اشتباه اداره كل تجهیزات پزشكی، منجر به كاهش بازده تولید شده است؛ به طوری كه مجبوریم شده ایم ظرفیت تولیدات خود را از سه شیفت به یك شیفت تقلیل دهیم.

این تولید كننده ایمپلنت‌های ارتوپدی، با انتقاد از قیمت گذاری دستوری و استثمارگونه اداره كل تجهیزات پزشكی، گفت: این قیمت گذاری ها توسط بزرگ‌ترین مشتری كالاهای تولیدی كه وزارت بهداشت باشد، صورت می‌گیرد و همین موضوع می‌تواند شبهه تضاد منافع را متصور سازد.

رحیمیان همچنین از تأخیرهای طولانی مدت اداره كل تجهیزات پزشكی در صدور پروانه صادرات انتقاد كرد و افزود: بعضاً برای صدور پروانه صادرات كه یك هفته زمان می‌برد، تا دو سال منتظر می‌مانیم و دست آخر هم نهایی نمی‌شود.

وی ادامه داد: محصولات ما می‌بایست به صورت پكیج در اختیار مشتری داخلی و خارجی قرار گیرد، اما مشاهده می‌كنیم كه اداره كل تجهیزات پزشكی، برای یك قطعه پروانه صادر می‌كند و برای یك قطعه دیگر، پروانه صادر نمی‌كند و همین موضوع منجر به بروز مشكل در فرایند فروش كالای ما می‌شود.

رحیمیان با انتقاد از قیمت گذاری دستوری اداره كل تجهیزات پزشكی، گفت: قیمت‌هایی كه در سایت رسمی اداره كل تجهیزات پزشكی اعلام می‌شود، به شدت ناعادلانه است. زیرا، بر اساس اعلام بانك مركزی، از سال 98 تا امسال، سالیانه 40 تا 50 درصد افزایش نرخ تورم داشته ایم كه تورم در سطح جامعه همیشه بالاتر بوده است. با این حال، در دو سال گذشته تورم تولید بالای 300 درصد بوده، اما قیمت محصولات ما كمتر از 30 درصد افزایش داشته است.

وی افزود: البته این افزایش قیمت بعد از قطع ارز ترجیحی بوده است، به طوری كه تا یك ماه و نیم پیش، 9 درصد افزایش قیمت اعمال شده بود.

این تولید كننده ایمپلنت‌های ارتوپدی تاكید كرد: بعد از قطع ارز ترجیحی، مواد اولیه را با ارز 29 هزار تومانی وارد می‌كنیم.

رحیمیان، سیاست‌های اداره كل تجهیزات پزشكی را در راستای نابودی تولیدات داخلی دانست و افزود: به عنوان مثال، در سال 96، یك پیچ كورتیكال كه برای شكستگی اندام‌ها استفاده می‌شود، از كمپانی لهستانی با 8 دلار وارد شد. امسال، همین محصول تولید داخل را 36 هزار تومان قیمت گذاری كرده اند. یعنی، محصول ما امسال به یك هشتم قیمت سال 96 فروخته می‌شود؛ در حالی كه كیفیت محصول ما خیلی بهتر از كالای وارداتی است.

وی با عنوان این مطلب كه در تولید ایمپلنت‌های ارتوپدی هیچ كمبودی نداریم، گفت: یكی از راه‌های ادامه حیات تولید محصولات "های تك"، صادرات است. ما تا سال گذشته در سه شیفت كار می‌كردیم كه می‌توانستیم یك شیفت آن را به صادرات اختصاص دهیم. اما، وقتی پروسه صدور مجوز طولانی می‌شود و یا اجازه صادرات نمی‌دهند، حیات صنعت به خطر می‌افتد.

عضو انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان تجهیزات پزشكی، تاكید كرد: كالای پزشكی برای صادرات می‌بایست گواهی استاندارد اختصاصی از وزارت بهداشت بگیرد كه نشان بدهد كالای صادراتی در كشور مبدا مجوز مصرف دارد.

وی افزود: صادرات كالاهای پزشكی، به رقابت وابسته است و مشتری نمی‌تواند 8 ماه منتظر كالای ما باشد؛ بنابراین سراغ كشور دیگری می‌رود.

دسترسی سریع
افق روشن