افق روشن شنبه - دوشنبه - چهارشنبه از ساعت 09:10 به مدت 45 دقیقه

كم كارترین دستگاه‌ها در اجرای قانون هوای پاك

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت گفت: در سال 96 و زمانی كه قانون هوای پاك ابلاغ شد غلظت ذرات معلق به طور میانگین سالانه 30 میكروگرم در متر مكعب و امروز این عدد به 31 رسیده است.

1401/08/23
|
09:03

عباس شاهسونی رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، با بیان اینكه شاخص آلودگی هوا امروز روی عدد 112 قرار دارد اظهار داشت: هوای امروز تهران ناسالم برای گروه‌های حساس است اما در چند ایستگاه مانند ایستگاه تربیت مدرس، ایستگاه پارك شكوفه، دانشگاه علم و صنعت و پیروزی شاخص بالاتر از 150 قراردارد و ناسالم برای همه گروه‌ها است.

شاهسونی توصیه كرد: در این شرایط كودكان، زنان باردار، بیماران قلبی و عروقی، بیماران تنفسی، سالمندان، مبتلایان به كرونا و آنفلوآنزا و افراد چاق و مبتلا به دیابت از تردد در هوای آزاد پرهیز كنند و در صورت حضور در هوای ازاد حتما از ماسك استفاده كنند. سایر افراد نیز تا حد ممكن از تردد در هوای آزاد پرهیز كنند.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با بیان اینكه ورزشكاران نیز از ورزش كردن در هوای آزاد خودداری كنند اظهار داشت: بهتر است ورزش در فضای بسته انجام شود.

وی با بیان اینكه با شروع فصل سرما بیش از پیش با آلودگی هوا مواجه خواهیم بود اظهار داشت: این مشكل به صورت متناوب تا اواخر بهمن وجود خواهیم داشت. قانون هوای پاك وظایف دستگاه‌ها را مشخص كرده است اما عمدتا اجرای این قانون ضعیف است و بیشتر مواد قانونی اجرایی نشده است.

شاهسونی تصریح كرد: وقتی اقدامی انجام ندهیم غلظت ذرات معلق به طور میانگین افزایش خواهد یافت، در سال 96 و زمانی كه قانون هوای پاك ابلاغ شد غلظت ذرات معلق به طور میانگین سالانه 30 میكروگرم در متر مكعب و امروز این عدد به 31 رسیده است، یعنی اینكه در این بازه 5 ساله قانون هوای پاك هیچ كمكی به كاهش غلظت سالانه ذرات معلق نكرده است.

وی گفت: وزارت صنعت، سازمان استاندارد، وزارت نفت، وزارت كشور و شهرداری‌ها كم كارترین دستگاه‌ها در زمینه اجرای قانون هوای پاك هستند كه به درستی به وظایف خود عمل نكرده‌اند.

دسترسی سریع
افق روشن