از ساعت به مدت

رادیو سلامت

فراسو بهداشت و تندرستي

نقش عوامل ژنتیكی در ابتلا به سرطان سینه/ ضرورت انجام معاینات

سابقه سرطان سینه در مادر یا دختر زیر40سالگی، ریسك سرطان را در فرد،‌ چهار پنج برابر افراد عادی جامعه افزایش می‌دهد.

1396/05/09
|
11:51

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، دكتر عصمت‌السادات هاشمی، متخصص زنان در گفتگو با برنامه «فراسو» شبكه رادیویی سلامت، آمار ابتلای مردان به سرطان پستان را دو سه درصد و زنان را 98 درصد عنوان و بیان كرد: برخی عوامل خطر، دستِ ما نیست؛ مانندِ افزایش سن، جنس (خانم‌ها)، سابقه فامیلی مثبت، مسائل هورمونی، سن شروع قاعدگی، سن یائسگی و سبك زندگی. البته نقش انسان در نوع سبك زندگی موثر است. به‌عنوان مثال، پیشگیری از چاقی، مصرف نكردن بی‌رویه هورمون‌ها، تغذیه خوب، مصرف نكردن فست‌فود، پرهیز از سیگار و دخانیات و الكل و ورزش و فعالیت بدنی منظم به افراد توصیه می‌شود.
وی با اشاره به نقش عوامل ژنتیك و محیطی در بروز سرطان پستان، گفت: 10 تا 15 درصد زمینه ژنتیك و 85 درصد عوامل محیطی كه موجب جهش ژنی می‌شود، در این خصوص نقش دارد.سابقه سرطان پستان در مادر یا دختر زیر40سالگی، ریسك سرطان را در فرد،‌ چهار پنج برابر افراد عادی جامعه افزایش می‌دهد.
این متخصص زنان با اشاره به انجام معاینات شخص و معاینه پزشك ، ادامه داد: خانم‌ها لازم است از 30ـ20سالگی معاینه پستان را از روز پنجم و ششم پریود انجام دهند و پستان خود را لمس كنند و از نظر وجود توده، ظاهر پوست و نوك آن را بررسی كنند و از 30سالگی، سالی یكبار توسط پزشك معاینه شوند. ایده‌آل است كه خانم‌ها به جراح پستان مراجعه كنند و اگر این متخصص در دسترس نباشد،‌ به جراح عمومی كه در جراحی پستان تجربه دارد، مراجعه كنند و در برخی جاها كه جراح عمومی نداریم، به ماما مراجعه نمایند.
وی یكی از روش‌های استاندارد تشخیص سرطان پستان، ماموگرافی دانست و افزود: خانم‌ها نباید نگران ماموگرافی باشند. ماموگرافی براساس سن بیمار درخواست می‌شود و روش جایگزین ندارد. سونوگرافی و ام‌آر‌آی براساس ضرورت، مكمل ماموگرافی است و جایگزین آن نمی‌شود. در سنین پایین از سونوگرافی و ام‌آر‌آی استفاده می‌شود و از 45 سالگی بسته به شرایط ماموگرافی انجام می‌گیرد.
هاشمی در ادامه تصریح كرد: كسی كه سابقه سرطان پستان در مادر و خواهر دارد، از 40 تا 45 سالگی به ماموگرافی نیاز دارد. از 55 سالگی به بعد هم ماموگرافی دو سال یكبار انجام می‌شود ولی همه این موارد با توجه به شرایط بیمار تعریف می‌شود. ممكن است در یك خانم 35 ساله كه توده‌ای در پستان لمس كرده، ابتدا یك سونوگرافی درخواست شود. اگر سونوگرافی وجود توده را مشخص كند، نیاز به ماموگرافی خواهد بود .
وی با بیان اینكه خانم 40-45 ساله كه كیست سینه دارد، باید سونوگرافی انجام می‌دهد، گفت: اگر سونوگرافی توده خوش‌خیم نشان بدهد، نیازی به ماموگرافی ندارد، اما كسی كه سابقه خانوادگی سرطان پستان دارد، مجبوریم در فواصل معین ماموگرافی انجام بدهیم. اگر بافت پستان بدون تراكم باشد، فواصل را بیشتر می‌كنیم.
این متخصص زنان در ادامه بیان كرد: اگر خانم‌های 70-75 ساله حداقل طول عمر 10ساله داشته باشد، باید ماموگرافی انجام شود اما در خانم 80 ساله توصیه نمی‌كنیم سالی یكبار ماموگرافی انجام شود. برای خانم 60-55 ساله كه حداقل 10 سال زنده می‌ماند، ماموگرافی انجام می‌دهیم.
وی در خصوص فیبروزكیستیك و كیستیك سالید گفت: فیبروز كیستیك، ضایعه خوش‌خیم است و نگران كننده نیست، اما اگر پزشك ضرورت آن را تشخیص دهد، لازم است سونوگرافی و از ضایعات نمونه برداری شود .
هاشمی در پایان در پاسخ به این سوال تورمِ دست بعد از شیمی‌درمانی چگونه درمان می‌شود؟ اظهارداشت:
فرد باید به كلینیك لنفوم مراجعه كند. این كلینیك‌ها در مورد شكل ورمِ دست فعالیت می‌كنند‌. در این مراكز لنفوتراپیست‌ها، روش‌های درمانی را برای دست این افراد اتخاذ می‌كنند.

دسترسی سریع
فراسو بهداشت و تندرستی