از ساعت به مدت

رادیو سلامت

فراسو بهداشت و تندرستي

ارتودنسی؛ چرا و چه موقع؟

مردم برای انجام درمان‌های ارتودنسی به مراكز دانشگاهی كه دانشجوی دندانپزشكی یا دستیاران دندانپزشكی تربیت می‌كنند مراجعه نمایند، چراكه فعالیت این دانشجویان توسط اساتید هدایت می‌شود و كار آنها مطمئن است.

1396/05/07
|
11:16

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، دكتر حوریه میرمحمد صادقی، متخصص ارتودنسی با حضور در برنامه «فراسو» شبكه رادیویی سلامت به پرسش مخاطبان صدای دانش، نشاط و آرامش درباره ارتودنسی پاسخ داد كه در ادامه می خوانید:

رادیو سلامت: اهمیت ارتودنسی چیست؟
ارتودنسی هم از نظر زیبایی اهمیت دارد، هم از نظر درمانی. یعنی عملكرد فكین و دندان‌ها اصلاح می‌شود. كسی كه فك پایینش جلو است باید ضمن ارتودنسی، ‌اصلاح فك را هم انجام بدهد.
اگر فقط ارتودنسی انجام دهد، باعث می‌شود دندان‌ها با هم تماس درستی نداشته باشند و سرانجام باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. از آنجا كه جویدن خوب انجام نمی‌شود، روی گوارش او اثر می‌گذارد و با هر بار جویدن، ضربه به فك می‌خورد و روی مفصل فك پایین هم اثر می‌گذارد.

رادیو سلامت: آیا این باور كه می‌گوید در 30 سالگی باید همه دندان‌ها را بكشید، صحیح است؟
خیر ما در مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم و با مراقبت صحیح از دندان‌ها، در قالب بهداشت و مراجعه به دندانپزشك می‌توانیم دندان‌هایمان را در دوره سالمندی هم حفظ كنیم. از بین رفتن یك دندان طبیعی آنقدر عوارض دارد كه حتی اگر بهترین دندانپزشك یا بهترین تجهیزات و صرف هزینه سنگین، دندان را جایگزین آن كند، باز هم نمی‌تواند شبیه دندان طبیعی باشد.

رادیو سلامت: ارتودنسی از چه سنی باید انجام شود؟ آیا ارتودنسی موجب خراب شدن دندان‌ها می‌شود؟
برخی درمان‌های اردتودنسی، از سن افتادن دندان‌های شیری و بیرون آمدن دندان دائمی باید انجام شود. شاید حول و حوش چهار سالگی نیاز به درمان باشد. بنابراین بهتر است كودك را نزد دندانپزشك ببریم تا اگر مشكلی در این زمینه وجود دارد، برطرف شود.
برای ارتودنسی محدودیت سنی نداریم. حتی فرد 70 ساله هم ممكن است قبل از ایمپلنت به ارتودنسی نیاز داشته باشد. بهترین زمان ارتودنسی قبل از بلوغ و زمانی است كه آخرین دندان‌های دائمی در حال رویش هستند یعنی تا سن 15 ،16 سالگی.
اگر فرد نزد متخصص برود و كارها درست انجام شود و فرد هم بهداشت را رعایت كند، ‌امكان پوسیدگی دندان وجود ندارد. این افراد باید بیشتر به بهداشت دهان و دندان توجه كنند. اطراف براكت را بدرستی و بادقت تمیز كنند. لكه‌های سفید و قهوه‌ای رنگ اطراف براكت نشان‌دهنده رعایت نكردن بهداشت است.

رادیو سلامت: آیا تنها راه ردیف كردن دندان ها، ارتودنسی است؟
بله.گاهی اوقات برای تغییر ظاهر دندان می‌توان با دادن تراش به دندان و قرار دادن موادی خاص روی آن، به این هدف رسید؛ اما این كار در شرایط خاص انجام می‌شود. یا شاید بیمار ارتودنسی را نمی‌پسندد. برخی دندانپزشكان با وجود اختلافات بیشتر هم این روش را انتخاب می‌كنند كه البته این روش، مضراتی هم دارد.

رادیو سلامت: در مورد كاربردهای درمانی ارتودنسی توضیح دهید.
اول این كه باید دو فك روابط مناسبی با هم داشته باشند تا فرد بتواند خوب غذا بجود. معمولا آنچه در سنین پایین‌تر شایع‌تر است و نیاز به درمان دارد، تنگی فك بالاست كه با استفاده از یك پلاك ساده در كوتاه‌مدت درمان می‌شود و افزایش عرض فك بالا، هم فضای كافی برای رویش دندان ایجاد می‌كند هم رابطه دندان‌های فك بالا و پایین را مناسب می‌كند. در مورد دیگری كه اهمیت دارد، ممكن است فك پایین عقب‌تر باشد كه این مورد اگر در زمان مناسب، یعنی قبل از بلوغ با یك پلاك ساده یك فكی یا دو فكی درمان شود، حتما این كه تناسب در فك ایجاد شود، وجود دارد. در این صورت فرد از نظر عملكردی تا آخر عمر شرایط خوبی دارد و ظاهرش بهبود می‌یابد.

رادیو سلامت: آیا ارتودنسی، رشد فكی را هم تحریك می‌كند؟
بله. این نوع درمان با نقشی كه دارد، در محدوده خاص باعث رشد فك جلو می‌شود. البته این مساله در شرایط خاص و بیمار خاص و با مهارت خاص امكان‌پذیر است.

رادیو سلامت: آیا ارتودنسی و جراحی فك هر دو باهم در عملكرد و زیبایی فرد تاثیر دارد؟
بله. در بعضی موارد متخصصان باید همكاری كنند.

رادیو سلامت: مردم برای انجام درمان‌های ارتودنسی به چه مراكزی مراجعه كنند؟
به مراكز دانشگاهی كه دانشجوی دندانپزشكی یا دستیاران دندانپزشكی تربیت می‌كنند مراجعه نمایند، چراكه فعالیت این دانشجویان توسط اساتید هدایت می‌شود و كار آنها مطمئن است. در غیر این صورت می‌توانند به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه كنند.

دسترسی سریع
فراسو بهداشت و تندرستی