از ساعت به مدت

رادیو سلامت

فراسو بهداشت و تندرستي

پاسخ به سوالات خود درباره «گرفتگی صدا» را اینجا بخوانید/ چرا صدایم گرفته است؟

حنجره عضو بسیار حساسی است از نظر روحی و عصبی و بنابراین استرس روی آن تاثیرگزار است.

1396/05/03
|
11:25

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، دكتر پدرام برقعی، متخصص گوش گلو بینی، با حضور در برنامه «فراسو» به سوالات شنوندگان صدای دانش، نشاط و آرامش به با موضوع گرفتگی صدا پاسخ داد كه در ادامه می خوانید.

رادیو سلامت: گرفتگی صدا یعنی چه؟
هر وقت فرد احساس تغییر صدا داشته باشد و صدا خش‌دار شود، ‌به این حالت گرفتگی صدا می‌گوییم.

رادیو سلامت: آیا افراد از نظر تولید صدا با هم متفاوتند؟
خیر. منبع تولید صدا در طناب‌های صوتی است و صوت بدون هیچ تمایزی در این طناب‌های صوتی تولید می‌شود. بعد از تولید صدا در طناب‌های صوتی، ‌به سمت بالا هدایت صدا انجام می‌شود و آواسازی توسط حلق، زبان، كام، بینی و دندان‌ها انجام می‌شود. تن صدا توسط طناب صوتی صورت می‌گیرد. طناب‌های صوتی در خانم‌ها، آقایان و كودكان از نظر اندازه، شكل و ضخامت با هم فرق می‌كند. با تغییرات در طناب‌های صوتی صدا زیرتر یا بم‌تر می‌شود. هرچه طناب‌های صوتی ظریف‌تر و نازك‌تر باشند، ‌صدا روان‌تر و شفاف‌تر است.

رادیو سلامت: علل گرفتگی صدا كدام است؟
شایع‌ترین علت شاید یك لارنژیت حاد یا التهاب حاد حنجره باشد كه این مساله می‌تواند به دنبال یك سرماخوردگی پدید بیاید. ممكن است چند روز یا یك هفته طول بكشد تا گرفتگی صدا بهتر شود. معمولا علت ویروسی دارد. یكی از مهم‌ترین علل گرفتگی صدا در افرادی كه زیاد صحبت می‌كنند بخصوص اگر آموزش كافی در این زمینه نگرفته باشند، ‌اتفاقاتی است كه در حنجره می‌افتد مانند پولیپ حنجره یا ندول‌های حنجره. ندول حنجره، براثر استفاده نابجا از طناب‌های صوتی و فشار زیادی كه به مخاط وارد می‌شود، ‌ایجاد می‌شود و اگر استراحت به طناب‌های صوتی داده شود،‌خود به خود بهبود می‌یابد.

رادیو سلامت: علل جدی‌تر گرفتگی صدا چیست؟
فشار آمدن به حنجره. مثلا دركسی كه عادت به بلند صحبت كردن ندارد، یكدفعه داد بزند یا گریه‌های شدید در عزاداری‌ها داشته باشد،‌ خونریزی و تورم‌ها در طناب صوتی اتفاق می‌افتد. شایع‌ترین علت لارنژیت مزمن حنجره، سیگار است و بعد از سیگار، آلودگی‌ها و آلرژی‌های محیطی مثل كسانی كه در كارخانه‌ها تماس با موادی دارند. ریفلاكس بابرگشت اسید معده به مری، موجب بازگشت اسید معده به مری به سمت حنجره در شب هنگام می‌شود كه این مساله باعث التهاب در قسمت عقبی حنجره می‌شود. سرفه‌های مزمن به هر علت می‌تواند باعث گرفتگی صدا شود. مثلا فرد آسم و سرفه مزمن دارد. از همه خطرناك‌تر سرطان حنجره است. اگر گرفتگی صدا در شخص بیش از چهار هفته به هر علت بهبود نیابد، ‌باید به متخصص مراجعه كند. اعمال جراحی روی تیروئید می‌تواند باعث گرفتگی صدا در مرد شود. ضربه (تروما) وارد شده به گردن مثلا در تصادفات می‌تواند موجب گرفتگی صدا شود.

رادیو سلامت: آیا آزمایش خاصی برای تشخیص مشكلات حنجره وجود دارد؟
بله. كسی كه با گرفتگی صدا مراجعه می‌كند با استفاده از وسیله‌ای به نام استربوسكوپ كه در حقیقت نوعی آندوسكوپی از حنجره است، داخل حنجره دیده می‌شود. ضایعات و ندول‌های داخل حنجره با این طریق مشاهده می‌شوند.

رادیو سلامت: آیا استرس با گرفتگی صدا مرتبط است؟
بله. حنجره عضو بسیار حساسی است و بنابراین استرس روی آن تاثیرگذار است.

رادیو سلامت: آیا بیماری پاركینسون هم گرفتگی صدا ایجاد می‌كند؟
بله، بسیاری از بیماری‌ها از جمله پاركینسون می‌تواند باعث تغییرات صدا شود.

رادیو سلامت: آیا فلج طناب‌های صوتی می‌تواند برتن صدا تاثیرگذار باشد؟
بله. 12 زوج عصب كرانیال (مغزی) داریم كه یكی از این زوج‌ها به حنجره می‌آید. اگر این عصب به عللی كه نمی‌دانیم دچار فلج شود، ممكن است روی تن صدای فرد موثر باشد و تن صدا را پایین بیاورد. این افراد ممكن است با گذشت زمان بهبود داشته باشند. اگر بعد از یك‌سال خوب نشد، با عمل جراحی می‌توانیم طناب صوتی فلج شده را به سمت وسط بكشیم و مقابل طناب صوتی دیگر قرار دهیم.

رادیو سلامت: در پایان درمورد گرفتگی صدا چه توصیه‌ای به افراد دارید؟
از عوامل خطر گرفتگی صدا، ‌سیگار از همه موارد خطرناك‌تر است و چنانچه افراد سیگار كشیدن و دخانیات را كنار بگذارند و اگر مدت چهار هفته به هر علتی گرفتگی صدا بهبود نیافت به پزشك متخصص مراجعه كنند.

دسترسی سریع
فراسو بهداشت و تندرستی