صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

روزهای زوج، از ساعت 08:30 به مدت 30 دقیقه

سلامت دهان و دندان نه تنها برای شما ظاهر زیبا و خوشایندی ایجاد می کند، بلکه روی سلامت کلی بدن هم تاثیر گذار است.

سلامت دهان و دندان نه تنها برای شما ظاهر زیبا و خوشایندی ایجاد می کند، بلکه روی سلامت کلی بدن هم تاثیر گذار است. بیشتر افرادی که سلامتی دهان و دندان خوبی ندارند، یا دندانشان را از دست می دهند یا به پوسیدگی دندان مبتلا می شوند.استفان دسوزا (پزشکی از بمبئی) می گوید که باکتری های موجود در دهان می توانند مشکلاتی جدی از قبیل دیابت برای سلامتی ایجاد کنند.

متاسفانه در رابطه با پیشگیری و رعایت بهداشت به دلیل فرهنگ غالب و نادرستی که در کشور ما شکل گرفته است معمولا مردم پس از ایجاد مشکل، به دنبال حل آن برمی آیند، از این رو مراجعه مردم و توجه بیشتر آن‌ها به بخش درمان است تا مراقبت پیشگیرانه! لذا بنظر می‌رسد؛ در حوزهٔ پیشگیری، آنچنان که باید به این مساله اهمیت داده نشده است. امروزه اگر چه ممکن است سطح استفاده از وسایل بهداشت دهان و دندان، مانند؛ مسواک، خمیر دندان و دهانشویه و.. نسبت به گذشته بیشترشده باشد، اما عدم توجه جدی به آموزش‌ها و یاد گیری‌های ناقص باعث شده، جهش و پیشرفت را در زمینهٔ بهبود شاخص پوسیدگی افراد نداشته باشیم. و قطعا بهمین دلیل است که علیرغم افزایش مراکز آموزشی، دانشکدههای دندانپزشکی، دندانپزشکان و مراکز درمانی، انچه افزایش پیدا کرده؛ خدمات درمانی است و نه خدمات بهداشتی و پیشگیری! گران بودن خدمات و درمانهای دندانپزشکی و عدم پوشش مناسب بیمه ایی این خدمات، در حوزه درمانهای پزشکی، درمان دندانپزشکی جزو درمانهای گرانقیمت، محسوب می‌شود و بنا بر بررسی‌های انجام شده؛ در حال حاضر هزینه خدمات دندانپزشکی، رتبه سوم هزینه‌های درمان را به خود اختصاص داده است. سهم این خدمات، از بازار خدمات سلامت حدود 15 درصد است، بطوریکه خدمات دندانپزشکی پس از خدمات بستری و دارویی، پرهزینه‌ترین خدمات پزشکی هستند. با این وجود؛ خدمات دندانپزشکی در ایران، علاوه بر سطح کیفی مناسب، از نظر هزینه هم، اختلاف چشمگیری با خدمات مشابه در سایر کشور‌ها دارد و در واقع نسبت به خیلی از کشورهای دیگر بمراتب، ارزان‌تر است، اما آنچه تقبل هزینه‌های دندانپزشکی را در ایران، طاقت فرسا کرده است پایین بودن سطح درآمدی بسیاری از مشاغل و افراد در جامعه ایرانی است. دلایل متعدد هم برای این گرانی خدمات می‌توان بیان کرد: مانند بالا بودن هزینه‌های مواد مصرفی و تجهیزات دندانپزشکی (هزینهٔ استهلاک و تعمیرات تجهیزات و..)، سخت بودن کار دندانپزشکی و کوتاه بودن عمر مفید کاری یک دندانپزشک، پر مسئوولیت بودن کار دندانپزشکی و نیز پر ریسک بودن خدمات دندانپزشکی و.. این درحالی است که علیرغم این بالا بودن هزینه‌ها، بطور متوسط کمتر از 10 درصد! هزینه‌های درمان دندانپزشکی توسط بیمه‌ها پرداخت می‌گردد، و بیش از 90 درصد هزینه‌ خدمات دندانپزشکی بیواسطه از جیب مردم پرداخت می‌شود. در چنین شرایطی اگر عدم ثبات اقتصادی و نوسان قیمت و اتفاقاتی شبیه جهش قیمت ارز و تورم لحظه ایی (مانند آنچه در سال 90 رخ داد) نیز به موضوع اضافه گردد، پیچیدگی موضوع و بار سنگین درمان بر دوش بیماران بیشتر از این هم خواهد شد. در چنین حالتی؛ پایین آمدن قدرت خرید مردم بدلیل عدم تناسب افزایش دستمزد‌ها با رشد تورم، موجب می‌شود تا خدمات دندانپزشکی به تدریج از سبد سلامت خانوار‌ها حذف شده و علیرغم نیاز، مراجعات مردم به دندانپزشکی بیش از پیش کاهش یابد و رفتن به مطب دندانپزشکی، صرفا به مراجعات اورژانس که معمولا با کشیدن دندان نیز همراه است ختم شود... همین امر، آمار بیماری‌های دهان و دندان را افزایش می‌دهد و در چنین شرایطی تمام تلاش‌های نظام سلامت برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان کاری بیهوده خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه "فراسو" کاری از گروه بهداشت و تندرستی با اجرای لیلا علوی و تهیه کنندگی مرتضی میلانی 28 خرداد ماه در ساعت 8:30 باحضوردکتریزدانی(متخصص بهداشت دهان و دندان) به بررسی اهمیت انجام اقدامات اولیه در ضربه به دندان،شکستن یا خارج شدن آن با هدف پیشگیری از این مساله می پردازد.

مرتبط با این خبر

  • علل تب و راههای کنترل آن

  • دیابت و عوارض کلیوی به مناسبت روز حمایت از بیماران کلیوی و روز جهانی دیابت

  • علایم و عوامل موثر در بروز پنومونی به مناسبت روز جهانی پنومونی

  • بیان علل و راههای جایگزینی دندان از دست رفته

  • هر آنچه باید درباره سکته مغزی بدانیم

  • بررسی علل فقر آهن و روش های پیشگیری از آن

  • توجهات تغذیه ای افراد مبتلا به صرع

  • بررسی علل ناباروری در زنان به مناسبت هفته ملی زنان

  • روز جهانی پوکی استخوان در "فراسو"

  • بررسی علل ابتلا به کمر درد در روز جهانی کمر درد