صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

روزهای زوج، از ساعت 08:15 به مدت 45 دقیقه

یک دندانپزشک اطفال گفت: پروتز در دندانپزشکی و علم پزشکی جایگزین عضو طبیعی از دست رفته است، اما در دندانپزشکی اطفال از این لفظ استفاده نمی‌کنیم.

مصطفی محاوری، دندانپزشک اطفال در گفتگو با برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه دندان‌های شیری و دائمی از دوران جنینی شروع به تشکیل شدن می‌کنند، افزود: اما دندان‌های دائمی اواخر دوران جنینی شروع به تشکیل شدن می‌کنند یعنی هنگام تولد دندان‌ها در فک تشکیل شده‌اند، ولی مشاهده نمی‌شوند.
وی با بیان اینکه حدود 2/5 تا 3 سالگی رویش دندان شیری کامل می‌شود، تاکید کرد: کودک سه ساله یک سیستم جونده کامل شیری دارد که البته این سیستم حداقل باید تا شش سالگی حفظ شود .حدود 12 سالگی اینها با دندان دائمی جانشین می‌شوند، البته این زمان‌ها تقریبی است اگر تاخیری در رویش دندان‌های شیری و دائمی باشد، می‌توانیم صبر کنیم. البته به شرطی که تحت نظارت متخصص اطفال باشند و از نظر مشکلاتی مانند کم‌کاری، پرکاری تیروئید و... کنترل شوند.
این دندانپزشک اطفال با بیان اینکه پروتز در دندانپزشکی و علم پزشکی جایگزین عضو طبیعی از دست رفته است، اما در دندانپزشکی اطفال از این لفظ استفاده نمی‌کنیم؛ ادامه داد: در کودکان از روکش پیش ساخته برای دندانی که پوسیدگی شدید دارد، استفاده می‌کنیم. روکش به حفظ دندان کمک می‌کند البته اگر نیاز باشد قبل از قرار دادن روکش، عصب‌کشی انجام می‌دهیم. این روکش‌ها برای دندان‌های خلفی کاربرد دارد و اجازه می‌دهد کودک عمل جویدن را انجام دهد.
وی در خصوص ساختار دندان‌های شیری بیان کرد: ما در دندان دائمی مینا، عاج، پالپ و عصب دندان داریم. در دندان دائمی هم ساختار مینا، عاج، پالپ و عصب داریم، اما پوسیدگی در دندان شیری خیلی زودتر به عصب می‌رسد، چون ساختار مینایی و عاجی آنها بسیار کمتر از دندان دائمی است. البته اعصاب دندان شیری کاملا طبیعی و شبیه اعصاب دندان دائمی است و تمام سلول‌های حیاتی دندان را دارد.
محاوری در خصوص بانک دندان افزود: سلول‌های بنیادی در دندان‌های شیری مشاهده می‌شود. اگر دندان شیری سالم در شرایط و در محیط خاص نگهداری شود، می‌توان آن را در بانک دندان حفظ کرد.
وی با بیان اینکه دندان هنگام رویش، لثه را پاره می‌کند و خارج می‌شود و همین علت کودک بی‌قراری می‌کند، گفت: برای پیشگیری از ناراحتی در کودک بهتر است والدین از همان زمان یعنی از شش ماهگی حداقل روزی یکبار لثه‌ها را پاک کنند و با مسواک انگشتی، نواحی‌ای که رویش نکرده را آرام ماساژ دهند. با نیرویی که ما وارد می‌کنیم، کم‌کم رویش دندان صورت می‌گیرد و اگر مسواک انگشتی در دسترس نیست (بهتر است که باشد) فرد باید دست‌ها را بشوید و با کمی آب نمک رقیق، ناحیه را ماساژ بدهد.
این دندانپزشک کودکان در پاسخ به این پرسش که آیا تب کودکان به رویش دندان شیری مربوط می‌شود؟، بیان کرد: به طور مستقیم خیر. اگر کودک در محلی باشد که بهداشت رعایت می‌شود این اتفاق نمی‌افتد. بچه‌هایی مشکل پیدا می‌کنند که مرتب دست را داخل دهان می‌برند، وسایل مختلفی را داخل دهان می‌کنند و مشکل تغذیه‌ای دارند. این موارد جزو عوارضی است که همزمان با رویش دندان اتفاق می‌افتد.
وی با تاکید بر اینکه دندانی که لق می‌شود تمام ریشه آن توسط دندان دائمی خورده شده و آنچه می‌ماند تاج دندان است و تاج دندان مشکلی ایجاد نمی‌کند، تاکید کرد: مگر این که دندان وارد مجاری تنفسی کودک شود که در این صورت با مکانیسم سرفه خارج می‌شود و این مساله غیرشایع
است.
محاوری ادامه داد: وقتی پوسیدگی در دندان آسیای کوچک اول (چهارمین دندان از خط میانی) زیاد باشد و ناراحتی به عصب می‌رسد دو اتفاق ممکن است روی دهد. ایجاد درد شدید و آبسه و تورم لثه یا تکثیر و اضافه شدن عصب دندان که باعث می‌شود یک حجم گوشتی از کنار دندان بیرون بزند که در واقع از بقایای اعصاب دندان است. این بخش دردناک می‌شود و در این مورد چاره‌ای نداریم جز این که دندان را خارج کنیم البته بهتر است فرد به دندانپزشک مراجعه کند.
این دندانپزشک کودکان به منظور کنترل پوسیدگی در کودکان در پایان اظهارداشت: رعایت سه موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مهم‌تر از همه تغذیه است؛ یعنی مصرف مواد پوسیدگی‌زا (چه مواد شیرین، چه ترش) باید محدود شود. رعایت بهداشت از سنین طفولیت انجام شود. پیشگیری نیز با روش‌هایی مانند چکاپ و فلوراید تراپی صورت بگیرد.

مرتبط با این خبر

  • آیا مرغ ها هورمون دارند؟

  • درباره هپاتیت بیشتر بدانیم !

  • علل تب و راههای کنترل آن

  • دیابت و عوارض کلیوی به مناسبت روز حمایت از بیماران کلیوی و روز جهانی دیابت

  • علایم و عوامل موثر در بروز پنومونی به مناسبت روز جهانی پنومونی

  • بیان علل و راههای جایگزینی دندان از دست رفته

  • هر آنچه باید درباره سکته مغزی بدانیم

  • بررسی علل فقر آهن و روش های پیشگیری از آن

  • توجهات تغذیه ای افراد مبتلا به صرع

  • بررسی علل ناباروری در زنان به مناسبت هفته ملی زنان