فراسو شنبه دوشنبه چهارشنبه از ساعت 08:15 تا 09:00 به مدت 45:00

رادیو سلامت

فراسو بهداشت و تندرستي

صحبت با كودك نوپا فواید خوبی برای مغز او دارد

یك مطالعه جدید نشان می دهد وقتی والدین با كودكان نوپا خود صحبت می كنند، نه تنها كلمات را به آنها آموزش می دهند، بلكه ممكن است مغز در حال رشد آنها را نیز شكل دهند.

1402/03/03
|
08:21

محققان دریافتند كودكان نوپا كه والدین آنها روزانه زمان زیادی را صرف صحبت با آنها می‌كنند، ویژگی مغزی خاصی داشتند: وجود غلظت بیشتری از غلاف میلین در قسمت‌های مرتبط با زبان در مغز.

میلین یك لایه محافظ پروتئین و چربی است كه در اطراف رشته‌های عصبی در مغز پیچیده شده و به انتقال سیگنال‌های الكتریكی از طریق آنها كمك می‌كند.

یافته‌های جدید نشان می‌دهد كه وقتی كودكان نوپا بیشتر در معرض صحبت و گفتگو قرار می‌گیرند، مغز آنها سریع‌تر از كودكانی كه كلمات كمتری می‌شنوند میلین جمع می‌كند.

«جان اسپنسر»، محقق ارشد از دانشگاه انگلیای شرقی در انگلستان، گفت: «میلین سازی مغز واقعاً مهم است، زیرا ارتباط بین سلول‌های مغز را كارآمدتر می‌كند. این فرایند به نوبه خود می‌تواند به افزایش سرعت تفكر كمك كند.»

او در ادامه افزود: «در حال حاضر پیام این مطالعه برای والدین واضح است: صحبت كنید، صحبت كنید، با فرزندان خود صحبت كنید.»

این مطالعه شامل 163 نوزاد و كودك نوپا به ترتیب حدود 6 ماه و 30 ماه بود. همه آنها تا 16 ساعت در روز و به مدت سه روز از دستگاه‌های ضبط كوچك استفاده می‌كردند تا میزان پچ پچ بزرگسالان را كه می‌شنیدند، ثبت كنند.

سپس محققان از اسكن MRI برای تعیین كمیت میزان میلین در نواحی خاص مرتبط با زبان در مغز كودكان استفاده كردند.

این مطالعه نشان داد كه در میان كودكان نوپا، ارتباط مستقیمی بین میزان صحبت بزرگسالان و غلظت میلین در مغز آنها وجود دارد. با این حال، این مورد برای كودكان 6 ماهه صدق نمی‌كرد: نوزادانی كه با پچ پچ بیشتری احاطه شده بودند، در مقایسه با سایر نوزادان، میلین كمتری داشتند.

دلیل آن مشخص نیست. اما اسپنسر یك توضیح احتمالی دارد: «مغز یك كودك 6 ماهه در درجه اول به رشد سلول‌های بیشتر می‌پردازد، در حالی كه میلین در مغز كودك نوپا افزایش می‌یابد.»

اسپنسر گفت: «ممكن است سخنان والدین به حمایت از هر چیزی كه مغز فرزندشان در آن مرحله بیشتر نیاز دارد كمك كند: رشد سلولی در دوران نوزادی و بیشتر شدن میلین در دوران نوپایی.»

دسترسی سریع
فراسو بهداشت و تندرستی