صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

صبح و زندگی (گروه سلامت اجتماعی)

صبح و زندگی (گروه سلامت اجتماعی)

شنبه تا پنج شنبه (یك هفته در میان) از ساعت ساعت 7:05 به مدت 75 دقیقه

در راستای افزایش وضعیت علمی محیط بانان، برای نخستین بار محیط بانان در دوره های آموزش تخصصی به شکل علمی وکاربردی شرکت کرده اند و از سوی دولت برایشان سختی کار تعلق گرفت.

دکتر معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در گفتگو با برنامه «صبح و زندگی» شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه بحث حفاظت از حیات وحش وگونه های در معرض تهدید همواره مورد بحث در این سازمان بوده و هست، گفت: بحثِ حفاظت از حیات وحش وگونه های در معرض تهدید ازگربه سانان، پلنگ ایرانی و یوزپلنگ ایرانی به طور ویژه مورد توجه است و برای هرکدام برنامه خاصی وجود دارد.
وی با بیان اینکه برای نجات پلنگ ایرانی یک برنامه ملی مصوب داریم، افزود: برای یوز پلنگ، یک برنامه ملی و همکاری بین الملل داریم که در این راستا کارهای زیادی در حال انجام است. همچنین برای خرس سیاه و خرس قهوه ای، کوروکودیل پوزه کوتاه وگاندو برنامه داریم. برای پرندگان در معرض تهدید و پرندگان شکاری که مورد شکار قاچاق غیرقانونی قرارمی گیرند نیز برنامه های حفاظتی با همکاری نیروی انتظامی و همکاری قوه قضاییه هم مقابله با متخلفین که شکار و صید را دنبال می کنند، داریم.
معاون رئیس جمهوری در ادامه بیان کرد: در این دوره، با تمام کسانی که متخلف بودند و جرایم زیست محیطی داشتند، چه در عرصه قاچاق حیوانات حیات وحش یا اجزا حیوانات و همچنین بحث های زمین خواری، تصرفات داخل مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست با قاطعیت تمام برخورد کرده و موارد بیشماری به دادگاه معرفی شدند و محکومیت گرفتند؛ که دربحث زمین خواری، در بخش هایی در این دوره و از سالهای گذشته و از قبل، تصرف شده بودند و ما سال گذشته آزاد سازی مناطق را با احکام قضایی و همکاری خوبی که با قوه قضاییه داریم، انجام دادیم.
وی مسئله محیط بانان را از موضوع های مهم دانست و تاکید کرد: در این دوره، ارتقای وضعیت محیط بانان و آموزش محیط بانان در دوره های تخصصی برای نخستین بار به شکل علمی وکاربردی انجام شده است. هم چنین دوره های بین الملل برگزار کردیم و علاوه بر این محیط بانان از دولت 3 هزار امتیار سختی کار دریافت کردند که کمکی به بهبود وضعیت معیشتیشان بوده است.
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه این سازمان کارهای جدی بسیاری را در این دوره و سال انجام داده است، گفت: در ادامه همکاری دو جانبه ما، حدود 14تفاهم نامه داشتیم. دو جانبه و بین الملل بوده است که خیلی از آنها را اجرایی کردیم که یکی از زمینه های موفق بین المللی ما، بحث آموزش بوده است که با کشورها ی چین، ژاپن، کره، اتریش، نوروژ، و ایتالیا دوره های تخصصی و کارگاه های فنی برگزار کردیم و فکر می کنم بیش از100 نفر در این دوره ها شرکت کردند و در دوره های مجازی سازمان نیز حدود 200 نفرشرکت کردند. البته دوره های مجازی همچنان ادامه دار.
معاون رئیس جمهوری در پایان اظهارداشت: در بحث مبادلات بین المللی کارهای خوبی انجام می دهیم. در بحث آموزش، انتقال تجربیات کشورهای دیگر که در حوزه محیط زیست می تواند مفید باشد را انجام می دهیم که این امر خوشبختانه خوب نتیجه داده است. علاوه بر آموزش مبادلات احیا و توان افزایی برای صندوق ملی محیط زیست ایران جزیی از برنامه های این دوره بوده است. صندوق یک ساز و کار فعال و قوی در جذب تسهیلات بین المللی و در کمک به حمایت از طرح ها و فناوری های سبز است.

مرتبط با این خبر

  • مهارت کنترل خشم در فضای عمومی در «صبح و زندگی»

  • به روز بودن، مساله مهمی در موضوع "حجاب" است (21 تیرماه روز عفاف و حجاب گرامی باد)

  • مشاور وزیر بهداشت: «دستیاران» رابطه استخدامی با دانشگاه ها ندارند

  • روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای روی خط «صبح و زندگی» : با هم به سوی تندرستی

  • موردی از ابتلا به «تب کنگو» در پایتخت گزارش نشده است

  • کیمیای ایران بیست ساله شد؛ سلامتش را قربانی شایعات نسازیم

  • روند درمان «عماد» از زبان رئیس بنیاد بیماری های نادر؛ از تأسیس «انجمن بیماران ام پی اس» تا حمایت های ویژه بنیاد بیماری های نادر

  • «صادرات» هر نوع «خاک» ممنوع است/«قاچاق» اینار از نوع «خاک»

  • این هفته در «صبح و زندگی» بشنوید: پیش به سوی شهری زیبا

  • هر آنچه باید درباره «لوپوس» بدانیم/ پروانه قرمز روی پوست نشانه چیست؟