زنگ تفریح هر روز از ساعت 08:50 به مدت 10 دقیقه

نكات تربیتی مخصوص كودكان مدرسه ای

تربیت كودكان به خصوص كودكانی كه سالهای ابتدایی مدرسه را می گذرانند و تازه در جمع دوستان هم سن و سال خود قرار می گیرند بسیار اهمیت دارد. لازم است كه والدین برخی از راهكارهایی كه در این بخش آورده ایم را انجام دهند.

1401/09/20
|
11:16

1_به كودك خود اضطراب وارد نكنید
گاهی اضطراب در كودكان با علامت های جسمانی مثل دل درد یا سردرد و تهوع خود را نشان می دهد كه حتما مورد بررسی قرار گیرد.
اگر حس وابستگی و اضطراب ناشی از جدا شدن كودك از مادر به طوری كه عملكرد عادی زندگی اش را مختل نمود به بررسی و درمان نیاز دارد. بچه های مضطرب از نظر روانی تحت فشار هستند و سطح ایمنی بدنشان هم پایین تر از حد عادی است و مستعد ابتلا به انواع بیماری ها می شوند.

2_پرهیز از توصیه های اضطراب انگیز كودكان مدرسه ای.
نباید دائما به كودك خود هشدار دهند و به او بگویند در مدرسه به چیزی دست نزند چون مریض خواهد شد ، این گونه هشدارها سبب می شود به كودك این حس منتقل شود كه مدرسه محیط ناخوشایند و آلوده ای است و مثل خانه نیست و بد است.
3_الگوی كودك خود باشید
برای تربیت بچه ها كافی است خودمان را اصلاح كنیم و آن طور كه آرزو داریم فرزندمان بار بیاید، ابتدا خودمان را آن گونه بسازیم زیرا فرزند ما رفتاری درست مثل خودمان را انجام می دهد.
4_در دوست یابی كودك دخالت نكنید
بسیاری از كودكان درباره دوست یا همكلاسی های مدرسه گله و شكایت هایی دارند كه باید به آنها گوش داد اما نباید همیشه در شیوه ارتباط بچه ها با هم مداخله مستقیم داشته باشید.
5_انجام ندادن تكالیف بچه ها از نكات تربیت كودكان مدرسه ای است
اگر فرزندتان از شما خواست كه تكالیفش را انجام دهید هرگز این كار را نكنید اما هنگام انجام تكالیف كنار او باشید تا بتوانید از همان آغاز عادات مطالعه ای كودك را نیز نظر بگیرید و متوجه مشكلات او شوید
6_بهترین نحوه رفتار با شكایت كودكان از مدرسه
شكایت یك علامت است كه ممكن است دلایل متفاوتی داشته باشد و والدین با شناسایی آن می توانند مساله را حل كنند.

دسترسی سریع
زنگ تفریح