ایمنی حاصل از ابتلا به کرونا در کودکان بیش از واکسن است

دانشمندان بر این باورند ایمنی حاصل از ابتلای طبیعی به ویروس کرونا در کودکان بیش از دریافت یک دوز واکسن است.

1400/06/24
|
12:40

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از دیلی میل، دانشمندان معتقدند که ابتلا به ویروس کرونا در کودکان به طور طبیعی ایمنی بیشتری نسبت به تزریق واکسن در آن‌ها ایجاد می‌کند.

یک دانشمند امروز در بحبوحه اختلاف بر سر تصمیم انگلیس برای تزریق واکسن به نوجوانان 12 ساله گفت: ممکن است کودکان به جای دریافت یک دوز واکسن، از ابتلا به کووید به طور طبیعی مصونیت بیشتری داشته باشند.

پروفسور دیوید لیورمور، میکروبیولوژیست در دانشگاه آنگلیای شرقی، ادعا کرد تزریق واکسن به جوانانی که با خطر ناچیزی از بیماری جدی کووید روبه‌رو هستند، بسیار بی معنی است.

او گفت آن‌ها احتمالا در برابر ابتلا به این ویروس محافظت بیشتری خواهند داشت، به همان شیوه‌ای که در برابر سایر بیماری‌های فصلی ایمنی ایجاد می‌کنند. واکسن‌های کووید با آموزش سیستم ایمنی بدن برای تشخیص ویروس و قدرت مبارزه با آن در آینده کار می‌کنند.

اما برخی مطالعات نشان داده‌اند ایمنی ناشی از واکسن طی شش ماه کاهش می‌یابد، در حالی که برخی داده‌ها نشان می‌دهد افرادی که از این ویروس بهبود یافته‌اند حداقل برای یک سال ایمن هستند.

یک مطالعه دیگر مدعی شد افرادی که واکسن دریافت می‌کنند 13 برابر بیشتر از افرادی که از عفونت قبلی بهبود یافته‌اند به کووید مبتلا می‌شوند.

پروفسور کریس ویتی و دیگر افسران ارشد پزشکی در انگلیس روز گذشته اعلام کردند به نوجوانان 12 تا 15 ساله باید یک دوز واکسن کرونا داده شود، این امر پس از آن مطرح می‌شود که JCVI امروز توصیه کرد که افراد بالای 50 سال باید دوز سوم واکسن کووید را شش ماه پس از تزریق دوم دریافت کنند.

دانشمندان در مورد اینکه آیا کودکان 12 تا 15 ساله باید از واکسن کووید استفاده کنند، اختلاف نظر دارند، برخی از اعضای SAGE قبلا از این حرکت حمایت کردند و معتقد بودند که این امر می‌تواند به جلوگیری از افزایش عفونت‌ها در اواخر زمستان کمک کند.

اما دیگران استدلال کرده‌اند که تلقیح گروه سنی از نظر اخلاقی درست نیست وقتی میلیون‌ها نفر در کشور‌های فقیرتر هنوز منتظر واکسیناسیون هستند.

پروفسور لیورمور در مورد تصمیم برای تزریق واکسن به افراد بالای 12 سال گفت: من فکر می‌کنم آنچه انجام شده است واقعا بی معنی است. استفاده نا درست از واکسن است. کودکان در معرض خطر بسیار پایین عفونت شدید هستند و ما واقعا بهتر است ایمنی بیشتری در برابر این ویروس [از طریق عفونت] ایجاد کنیم، همانطور که در مورد تعداد زیادی از ویروس‌های دیگر در گردش عمل می‌کنیم.

وی افزود: واکسیناسیون کودکان برای محافظت از کودکان در برابر عفونت شدید توجیه شده است، اما می‌توان مدارس را باز نگه داشت. این بر اساس یک فرض غلط است. مدارس اینجا اصلا نباید تعطیل می‌شد.

در همین حال، مطالعه‌ای که در ماه آوریل در آمریکا منتشر شد نشان داد که اکثریت قریب به اتفاق افرادی که به این ویروس آلوده بودند، تا یک سال بعد به آن مبتلا نشدند. از 9000 بیمار بهبود یافته از ویروس پس از بستری شدن در بیمارستان، تنها 63 نفر (0.7 درصد) در طی یک سال پس از آن مثبت تشخیص دادند.

پروفسور لیورمور گفته بود: واضح است که محافظت ناشی از واکسن طی چهار تا شش ماه به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. از سوی دیگر، عفونت مجدد در میان افرادی که در موج اول، بیش از یک سال پیش آلوده شده‌اند، نادر است.

داده‌های بهداشت عمومی انگلیس نشان می‌دهد دوزهای واکسن ممکن است در برابر نوع دلتا کمتر موثر باشند، اما هنوز خطر بستری شدن و مرگ را به شدت کاهش می‌دهند.

آخرین آمار آن‌ها نشان داد که واکسن‌ها در توقف عفونت با سویه جهش یافته پس از دوز دوم 79 درصد و در بستری شدن 96 درصد موثر بوده است.

دسترسی سریع