اعلام آمار كرونا در ایران هفتگی شود/چه كسانی بیشتر مبتلا می شوند

دبیر كمیته علمی كشوری كرونا ، در ارتباط با وضعیت پاندمی كرونا ایران توضیحاتی ارائه داد و گفت: بهتر است ارائه آمار كرونا در كشور از روزانه به هفتگی تغییر كند.

1401/03/23
|
09:02

حمید رضا جماعتی، بیان اینكه پاندمی كرونا در جهان هنوز پایان نیافته است، گفت: در برخی كشورها مانند استرالیا، نیوزیلند و آمریكا، میزان ابتلاء به كرونا در هفته‌های اخیر، افزایش یافته و میزان مرگ و میر بیماران در آمریكا، مختصری بیشتر شده است و احتمال چرخش بالای ویروس در برخی كشورهای اروپایی و آفریقایی (با توجه به كم بودن میزان واكسیناسیون در كشورهای آفریقایی) وجود دارد.

دبیر كمیته علمی كشوری كرونا ادامه داد: نوع ویروس در چرخش در كشورهای مختلف، عمدتاً BA2 بوده اما اخیراً گزارش‌هایی از افزایش موارد ابتلاء به BA4، BA5 و BA2.x وجود داشته و در برخی كشورها مانند پرتغال، شرایط قدری نگران كننده بوده چرا كه در این كشور، سویه‌ای از اومیكرون (BA5) در حال افزایش است كه از نظر شدت، به دلتا شبیه است كه البته هنوز مورد تأیید قرار نگرفته است.

وی با اشاره به وجود مواردی از جهش دلتا در موارد ابتلاء به كرونا در جهان، یادآور شد: هنوز هم مواردی از ابتلاء به این سویه در كشورهای مختلف وجود دارد و این نشان می‌دهد كه این سویه، در حال چرخش است كه جای نگرانی دارد چون امكان دارد باز هم با توجه به شرایط كشورها و جهش‌های احتمالی، در آینده با موجی از كرونا در ماه‌های آینده روبرو شویم بنابراین به همین دلیل، توصیه كمیته علمی با توجه به اثبات كارآیی واكسن در مطالعات مختلف، این است كه حتماً واكسیناسیون به ویژه در نوبت سوم و چهارم (برای افراد واجد شرایط)، تكمیل شود.

جماعتی گفت: تكمیل واكسیناسیون كودكان به ویژه در گروه سنی 5 تا 11 سال، مورد تاكید كمیته علمی است چراكه ممكن است با توجه به شرایط ماه‌های آینده، بازهم با موجی از بیماری كرونا با جهش‌های جدید روبرو باشیم بنابراین باید از این فرصت طلایی برای تكمیل واكسیناسیون استفاده كنیم.

وی تصریح كرد: با عبور از مرحله حاد پاندمی كرونا، واكسیناسیون روند كاهشی داشته و توصیه تمامی صاحب نظران حوزه سلامت در دنیا این است كه مردم حتماً واكسیناسیون خود را به ویژه تزریق نوبت سوم و چهارم انجام دهند تا بتوانیم در آینده از ایجاد موج‌های جدید با سویه ها و زیرسویه های جدید، پیشگیری كنیم.

دبیر كمیته علمی كشوری كرونا با اشاره به لزوم اجرای دوباره طرح شهید سلیمانی برای تقویت واكسیناسیون به ویژه در نوبت سوم و چهارم و گروه سنی 5 تا 11 سال، گفت: در این طرح می‌توان با مشاركت بسیجیان، به تقویت پوشش واكسیناسیون كمك كرد. برخی پیشنهادات برای ارائه واكسن كرونا در داروخانه‌ها بوده كه نیاز به ساختار قوی و برنامه ریزی مدون دارد.

جماعتی به تداوم تك رقمی شدن آمار مرگ و میر روزانه در هفته‌های اخیر اشاره كرد و یادآور شد: یكی از پیشنهادات كمیته علمی كشوری كرونا این است كه با توجه به آمار تك رقمی مرگ و میر روزانه بیماران كرونایی، توصیه می‌شود كه بهتر است ارائه آمارهای كرونا از روزانه به هفتگی تغییر یابد تا استرس جامعه كمتر شود البته این پیشنهاد، مقطعی و تا زمانی است كه مرگ و میر روزانه كرونا، دو رقمی و افزایش قابل توجهی نباشد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر، اكثر بیماران كرونایی كه بستری می‌شوند، بیماران دارای نقص سیستم ایمنی، افراد مسن و واكسن نزده‌ها هستند.

دسترسی سریع