آخرین اخبار از تولید واكسن MRNA ایرانی كرونا

عضو كمیته ملی واكسن كرونا ضمن تشریح آخرین اخبار پیرامون تولید و صادرات واكسن‌های ایرانی كرونا، در عین حال بر لزوم تكمیل واكسیناسیون بر علیه این بیماری در كشور تاكید كرد.

1401/03/09
|
08:32

دكتر مصطفی قانعی ، در توضیح جدیدترین اقدامات در حوزه واكسن‌های ایرانی كرونا، ‌ گفت: واكسن ایرانی MRNA تقریبا مراحل پیش از بالین را طی كرده، اما متاسفانه هنوز نتوانسته وارد فاز بالینی شود. در فاز پیش بالینی تعدادی از میمون‌هایی كه این واكسن بر آنها تست شد، دچار تورم ریه شدند و قرار شد یكبار دیگر فاز پیش‌بالینی واكسن MRNA انجام شود. به محض تكمیل مستندات پیرامون این واكسن و صدور مجوزهای لازم، این واكسن هم وارد كارآزمایی بالینی خواهد شد.

وی افزود: در مورد واكسن آدنوویروسی انستیتو پاستور ایران هم هنوز فاز پیش بالینی طی نشده است. باید دید كه فاز پیش‌بالینی به چه شكل پیش خواهد رفت.

ذخیره 50 میلیون دُز واكسن كرونا در كشور
او با اشاره به اینكه واكسن كرونا در كشور به اندازه كافی تولید و ذخیره شده است، اظهار كرد: به نظر نمی‌رسد دیگر نیازی باشد كه واكسن‌سازها تولید را ادامه دهند؛ زیرا واكسن تاریخ انقضا دارد و بنای سازمان غذا و دارو هم اینگونه نیست كه نیاز تا پایان سال به واكسن را یكباره اعلام كند؛ معمولا نیاز به واكسن سه ماهه اعلام می‌شود و فعلا اعلام نیاز جدیدی از سوی سازمان غذا و دارو شكل نگرفته است. الان حدود 50 میلیون دز واكسن از مجموع واكسن‌های ایرانی و خارجی ذخیره داریم.

كاهش تقاضای جهانی برای واكسن‌های كرونا
قانعی درخصوص صادرات واكسن‌های ایرانی، ‌ تصریح كرد: باید بدانیم كه در كل دنیا استقبال از واكسن كاهش یافته است؛ بنابراین؛ الان كشوری نیست كه متقاضی واكسن باشد. در مورد اطلاعات صادرات واكسن‌ها باید از خود مسئولین هر شركت واكسن ساز سوالات بیشتر را جویا شد.

مكاتبه با سازمان جهانی بهداشت برای تایید واكسن‌های ایرانی كرونا
وی در پاسخ به سوالی درباره واكسن‌های ایرانی كه برای اخذ تاییدیه سازمان بهداشت جهانی اقدام كرده‌اند، ‌ گفت: برای همه واكسن‌های تولید شده این اقدام صورت گرفته است و با سازمان بهداشت جهانی مكاتباتی صورت گرفته است ولی فعلا هیچكدام نتوانستند تاییدیه جهانی را اخذ كنند و مراحل مربوطه در حال انجام است.

آتش‌بس یك‌طرفه اُمیكرون
قانعی با تاكید بر كاهش تقاضای جهانی واكسن كووید19، ادامه داد: باید دید كه وضعیت كرونا طی سه یا چهار ماه آینده به چه صورت خواهد بود كه پیش‌بینی می‌كنیم وضعیت رو به بهبود خواهد بود؛ اما، شرایط جهش‌های كرونا در ابرازِ نیاز به واكسن تعیین كننده خواهد بود. آخرین جهش كرونا، امیكرون است كه می‌توان به تعبیری گفت یكطرفه اعلام آتش‌بس كرده است و آنچنان خطری متوجه افراد نمی‌شود. جمعیت زیادی را درگیر می‌كند و درصدی هم مرگ و میر دارد كه عمدتا در بین كسانی بوده است كه واكسن نزدند یا آن را تكمیل نكرده‌اند.

اهمیت تكمیل واكسیناسیون بر علیه كرونا
وی در این باره تاكید كرد: نكته مهم فعلی این است كه تزریق دز سوم در همه دنیا مرگ ومیر را كاهش داده است و فعلا باید تزریق سه دز تكمیل شده و برای افراد پرخطر مانند بیماران زمینه‌ای و... و. تزریق دز چهارم را انجام دهیم.

عضو كمیته ملی واكسن كرونا درخاتمه تاكید كرد: از زمان تزریق واكسن حداقل یك ماه زمان می‌برد تا ایمنی لازم در بدن فرد ایجاد شود. در كرونا دیدیم كه بیشتر مرگ و میر در سنین بالای 65 سال بوده است، پس باید افراد به دقت برای واكسیناسیون خود اقدام كنند.

دسترسی سریع