شاید واكسن‌ برای مهار كووید طولانی كافی نباشد

نتایج مطالعه جدیدی كه قابلیت واكسن‌ها را در مهارِ عوارض «كووید طولانی» مورد تردید قرار ‌داده، نشان می‌دهد، در حالی كه كروناویروس بومی می‌شود اما مشخص نیست واكسن‌های موجود كه تاكنون اثرگذار بوده‌اند، بدون روشهای درمانی یا واكسن‌های جدید...

1401/03/08
|
08:57

در طولانی مدت نیز ثمربخش باشند.

متخصصان سلامت معتقدند كه كووید طولانی به عنوان مرحله بعدی بحران جهانی سلامت جسمی در حال ظهور است.

با این حال، هنوز مشخص نیست كه چند نفر دیگر با پس لرزه های جدیِ جسمی و روانی آن مواجه خواهند شد زیرا انواع سویه‌های آن همچنان در حال تكامل است.

نتایج یك مطالعه روی تقریبا 34 هزار فرد واكسینه ‌شده كه در سال 2021 به عفونت‌های پیشرفته كووید مبتلا شدند، نشان داد كه واكسن‌های موجود تنها احتمال ابتلا به كووید طولانی را تا حدود 15 درصد كاهش می‌دهند.
متخصصان در این مطالعه بیماران را تا شش ماه پس از مثبت شدن آزمایش كووید-19 بررسی كردند و در عین حال تفاوتی در شدت یا دامنه علائم (كووید طولانی) بین افراد واكسینه شده و واكسینه نشده‌ها پیدا نكردند.

همچنین خطر ابتلای كووید طولانی در افراد مبتلا به عفونت های پیشرفته بیشتر از افراد مبتلا به آنفلوآنزای فصلی است.

گفته شده كه این مطالعه جامع ‌ترین تلاش برای تعیین میزان احتمال ابتلای افراد مبتلا به عفونت‌های پیشرفته به كووید-19 است.

متخصصان اظهار داشتند: ما به معنای واقعی كلمه و اكنون به طور انحصاری، به واكسن برای محافظت از خود و محافظت از عموم مردم متكی هستیم. اكنون می گوییم كه واكسن فقط 15 درصد از بدن (در برابر كووید) محافظت می كند و فرد همچنان در برابر ویروس آسیب پذیر است.

دسترسی سریع