آلاینده‌های تشدیدكننده علائم كووید

نتایج یك مطالعه نشان داده است كه آلودگی هوا با تشدید علائم كووید-19 مرتبط است.

نتایج یك مطالعه جدید حاكی از آن است كه چندین آلاینده معمول و رایج با بروز پیامدهای شدیدتری در افراد آلوده به كروناویروس مرتبط هستند.

1401/03/04
|
10:48

در این بررسی آمده است: افرادی كه در مناطقی با سطح بالاتری از سه آلاینده معمول در هوا - ذرات معلق ریز، دی اكسید نیتروژن و ازن- زندگی می كردند، در معرض خطر بیشتر بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه قرار داشتند.

این متخصصان همچنین دریافتند: قرار گرفتن طولانی در معرض آلاینده ازن به طور خاص خطر مرگ ناشی از كووید-19 را افزایش می دهد.

متخصصان داده‌های مربوط به 151 هزار و 105 فرد 20 سال و بالاتر را كه در سال 2020 به عفونت كروناویروس آلوده شده بودند مورد بررسی قرار دادند. همچنین اطلاعات مربوط به سه آلاینده در دسترس آنان قرار گرفت.

بررسیها نشان داد: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا می تواند خطر ابتلا به نوع شدید كووید-19 را از طریق مكانیسم های مختلفی افزایش دهد. به عنوان مثال، آلاینده‌های هوا می توانند واكنش ‌های ایمنی و فعالیت‌های ضد میكروبی را در ریه‌ها كاهش و در نتیجه بار ویروسی را افزایش دهند.

این مواد همچنین می توانند باعث التهاب مزمن و فعالیت بیش از حد یك نوع پروتئین گیرنده شود كه ورود كروناویروس به سلول های انسانی را امكان پذیر می كند.

دسترسی سریع