2 عامل ناپایداركننده كرونا / احتمال نیاز به تمدید سالانه واكسن

یك اپیدمیولوژیست با بیان اینكه هنوز سیگنال خطرناكی درباره كرونا دیده نمی‌شود و می‌توان گفت كه كرونا تقریبا در كل دنیا كنترل شده است، در عین حال گفت: اینكه هنوز برخی در كشورمان واكسن كرونا را تزریق نكرده‌اند، می‌تواند نگران‌كننده باشد.

1401/03/02
|
10:05

دكتر مسعود یونسیان درباره وضعیت كرونا در كشور، گفت: از روی تعداد تلفات روزانه كرونا و تعداد مواردی كه روزانه آلوده می‌شوند می‌توان به این نتیجه رسید كه شرایط فعلا تحت كنترل بوده و به شرایط باثباتی رسیده‌ایم.

2 عامل ایجاد ناپایداری در شرایط كنترلی كرونا
وی با بیان اینكه دو عامل می‌تواند منجر به ناپایداری این شرایط باثبات شود، گفت: یك عامل این است كه واریانت جدیدی جایگزین ویروس فعلی یعنی اُمیكرون شود كه اولا سرایت‌پذیری بیشتری داشته باشد و از نظر ساختار آنتی‌ژنی هم با ویروس قبلی تفاوت‌هایی داشته باشد كه بدن آن را نشناسد و ایمنی ناشی از واكسن یا حاصل از ابتلا به اُمیكرون نتواند از ابتلا به آن پیشگیری كند. عامل دوم هم كه می‌تواند منجر به شكستن این تعادل شود، این است كه گذر زمان باعث كاهش سطح ایمنی ناشی از واكسن یا ابتلا شود. هر یك از این دو اتفاق كه رخ دهد، شرایط ما به سمت بی‌ثباتی می‌رود.

2 شرط برای ادامه كنترل كرونا
یونسیان افزود: بنابراین فعلا شرایط باثبات است و به نظر می‌رسد كه در حال حاضر نیاز به محدودیت جدیدی از نظر تعطیلی فعالیت‌ها و ... نداریم، اما دو شرط در این شرایط باید مورد توجه قرار گیرد؛ شرط اول این است كه در حین انجام فعالیت‌هایمان، مواردی مانند افزایش تهویه، افزایش فاصله فیزیكی و استفاده از ماسك در فضاهای بسته را انجام دهیم. این اقدامات ضروری است كه همچنان باید آن‌ها را انجام دهیم تا شرایط كنترلی دچار مشكل نشود. در عین حال شرط دوم این است كه مسئولان باید نسبت به آلارمی كه كارشناسان بهداشتی می‌دهند، حساس باشند. پیش از این هم اتفاق افتاده بود كه كارشناسان بهداشتی موج بزرگی را پیش‌بینی می‌كردند، اما مسئولان توجهی نكرده و مثلا مدارس را بازگشایی كردند. بنابراین باید در تصمیم‌گیری‌ها نظرات كارشناسی مورد توجه قرار گیرد. باید توجه كرد كه گاهی كارشناسان بحران را زودتر می‌بینند و ممكن است مردم عادی دو هفته بعد آن را ببینند. با رعایت این دو شرط می‌توانیم فعالیت‌های عادی جامعه را انجام دهیم.

كووید 19 در جهان؛ در مرحله كنترل
وی با بیان اینكه هنوز سیگنال خطرناكی درباره كرونا دیده نمی‌شود و می‌توان گفت كه تقریبا كرونا در كل دنیا كنترل شده است، گفت: البته افزایشی در جنوب قاره آفریقا داشتیم كه ناشی از این است كه آنها هنوز پوشش مناسبی از واكسیناسیون ندارند. در مجموع می‌توان گفت كه در كل دنیا در شرایط كنترل بیماری كووید 19 هستیم.

وضعیت واكسیناسیون علیه كرونا در كشور
یونسیان درباره وضعیت واكسیناسیون در كشور، گفت: قطعا اینكه هنوز برخی از افراد در كشور ما واكسن كرونا را تزریق نكرده‌اند، می‌تواند نگران‌كننده باشد، اما مساله مهم این است كه درصد قابل ملاحظه‌ای از جمعیت كشور هم به كرونا مبتلا شدند و حتی برخی افراد به فرم خفیف كرونا مبتلا شدند و خودشان هم متوجه نشده‌اند. باید توجه كرد كه هر ابتلا مانند یك واكسن عمل می‌كند. بنابراین بسیاری از افرادی كه واكسن كرونا تزریق نكردند یا واكسیناسیون‌شان كامل نشده، اگر قبلا به كرونا مبتلا شده باشند، درجات نسبی از مصونیت و ایمنی را دارند. نكته دیگر این است كه افرادی كه واكسن كرونا تزریق نكردند یا ناقص واكسن تزریق كرده‌اند، اگر به كووید 19 مبتلا شوند، به فرم شدیدتر بیماری مبتلا می‌شوند. در حالی كه افرادی كه واكسن تزریق كرده‌اند، ممكن است با گذشت زمان به فرم‌های خفیف‌تر كرونا مبتلا شوند. بنابراین زمانیكه شرایط تزریق واكسن فراهم بوده و هست، افرادی كه واكسن تزریق كرده‌اند یا به بیماری مبتلا نمی‌شوند یا به فرم‌های بسیار خفیف مبتلا می‌شوند.

وی درباره میزان اثربخشی واكسن كرونا و احتمال تزریق سالانه دزهای بوستر واكسن كرونا، گفت: در حال حاضر پاسخ به این سوالات كاملا مشخص نیست. زمانیكه ما مطالعه‌ای را در یك بازه زمانی انجام می‌دهیم، می‌توانیم آن را به همان بازه زمانی تعمیم دهیم. هنوز نمی‌دانیم كه مصونیت حاصل از واكسن كرونا چقدر است. البته تصورمان این است كه باید واكسن كرونا را هم مانند آنفلوآنزا به صورت سالانه تمدید كنیم، اما در عین حال ممكن هم هست كه نیاز به تمدید سالیانه نداشته باشد.

یونسیان ادامه داد: واكسنی مانند واكسن آنفلوآنزا كه به صورت سالانه تمدید می‌شود، به این دلیل است كه آنقدر ویروس آنفلوآنزا جهش پیدا می‌كند كه هر سال با ویروسی مواجه می‌شویم كه با ویروس سال قبل متفاوت است و اینطور نیست كه ایمنی ناشی از واكسن آنفلوآنزا از بین برود، بلكه ویروس تغییر پیدا كرده است. حال آیا برای كرونا هم اینقدر تغییرات سالانه داریم یا خیر، هنوز مشخص نیست و اطلاعات‌مان كافی نیست. البته به نظر می‌رسد كه واكسیناسیون علیه كرونا نیاز به تمدید داشته باشد، اما اینكه سالانه یا دو سال یكبار و... باشد، باید منتظر اطلاعات و مطالعات بیشتر باشد.

وی گفت: در حال حاضر اتفاق نظری كه بین اغلب دانشمندان وجود دارد، بحث تزریق سه دز واكسن برای كل جامعه و تزریق دز چهارم برای افراد سالمند و بیماران دارای نقص سیستم ایمنی است.

دسترسی سریع