حماسه مقابله با كرونا از ابعاد مختلف بررسی شود

وزیر بهداشت گفت: حماسه مقابله با كرونا در كشور، باید از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد و با زبان هنر انعكاس یابد.

1401/02/31
|
09:36

بهرام عین اللهی، در مراسم رونمایی از كتاب "جان ایران، روایتی مستند از مقابله با كرونا در دولت سیزدهم"، اظهار داشت: در دیداری كه دی ماه سال گذشته با رهبر معظم انقلاب داشتیم، ایشان ضمن تقدیر از خدمات كادر سلامت در مقابله با كرونا، یكی از خواسته‌هایشان به تصویر كشیدن تلاش‌های این نیروها توسط اهالی هنر بود.

وی افزود: امروز خرسندیم كه اقدامی انقلابی انجام و كتاب جان ایران، رونمایی شد. تاریخ ایران به ویژه در دوران بعد از انقلاب، پر از حماسه‌های پر افتخاری است كه متأسفانه آن طور كه شایسته است، به تصویر كشیده نشده و لازم است اهل فرهنگ و هنر در این زمینه بیشتر فعالیت كنند.

وزیر بهداشت یادآور شد: در دوران دفاع مقدس، حماسه‌های فراوانی خلق شد كه آثار هنری به تناسب شكوه و عظمت حماسه‌ها هنوز تولید و منعكس نشده بنابراین لازم است حماسه مقابله با كرونا هم باید از ابعاد مختلف، مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرد و نحوه مدیریت و مهار آن با زبان هنر انعكاس یابد.

عین اللهی گفت: درگیری با كرونا یك مسئله جهانی بود و تهاجم این ویروس در شرایط یكسان و در همه كشورها رخ داد. با توجه به این مطلب، نابرابری شدیدی از نظر امكانات و تجهیزات و منابع مالی در دنیا وجود دارد كه ممكن است در موفقیت‌ها نقش داشته باشد.

وی یادآور شد: نقش مردم در سنجش موفقیت كشورها در مقابله با كرونا، مهم است. اینكه از ایران قوی صحبت می‌كنیم، تنها یك شعار نیست. با استقرار دولت سیزدهم، مردم احساس نزدیكی و اعتماد بیشتری به دولت كردند و برای كمك به كنترل كرونا و واكسیناسیون، با یك فراخوان به صحنه آمدند. در شرایطی كه با دستور و پیگیری رئیس جمهور، سیل واكسن كرونا به كشور روانه شد، با تقاضایی كه از مردم كردیم، فوج فوج به صحنه آمدند و این نشانگر قدرت مردم و كشور بود. بنابراین ایران قوی ناشی از ملت قوی است.

عین اللهی گفت: فراخوان مردم و كمك گرفتن از آنها در مقابله با كرونا، ناشی از تجربه دوران دفاع مقدس بود و ما می‌دانستیم كه با كمك گرفتن از مردم به موفقیت می رسیم. ایران بالاترین آمار تزریق واكسن نسبت به جمعیت را دارد به گونه‌ای كه در یك روز، بیش از یك میلیون و 600 هزار دوز و در یك هفته، بیش از 8 میلیون و 600 هزار دوز واكسن به اندازه جمعیت برخی كشورهای خلیج فارس، در ایران تزریق شد. بنابراین در مدت زمان كوتاهی به لطف الهی و با حجم قابل توجه واكسیناسیون و استفاده از واكسن‌های مؤثر، شاهد كنترل بیماری در كشور و شور و شوق مردم هستیم كه این بزرگترین هدیه برای نیروهای حوزه سلامت است.

وی ادامه داد: برخی كشورهایی كه دارای امكانات، تجهیزات و منابع مالی بودند، مردم را با خود، همراه نداشتند. در اوج بیماری كرونا كه با آغاز به كار دولت همزمان بود، در قله منحنی بیماری قرار داشتیم به طوری كه روزانه بیش از 50 هزار بیمار جدید شناسایی و بیش از 700 نفر قربانی كرونا می‌شدند در آن شرایط و پس از رأی اعتماد از مجلس، وقتی از بیمارستان‌ها بازدید می‌كردم، نگران بودم چراكه بخش‌های مراقبت‌های ویژه، پر از بیمار بود اما كادر سلامت، شجاعانه ایستادند و جانفشانی كردند و در این جهاد خالصانه حدود 300 شهید مدافع سلامت، تقدیم كشور شد.

وزیر بهداشت تصریح كرد: در دوران كرونا كه مردم در منازل مانده بودند، نیروهای بهداشتی و درمانی در صحنه حضور داشتند و بسیاری از اعضای خانواده‌های آنها هم به كرونا مبتلا شدند. حركت مردمی برای مقابله با كرونا را باید در حماسه‌های كشور ثبت كرد و انتظار داریم كه هنرمندان و اصحاب رسانه و اهل قلم از نهضت مردمی برای مقابله با كرونا، آثاری را تولید و به جامعه منعكس كنند.

عین اللهی تاكید كرد: دشمن قبل از كرونا قصد داشت كه نیروهای حوزه سلامت را از مردم جدا كند اما كرونا نشان داد كه نیروهای بهداشتی و درمانی، با مردم هستند. در حال حاضر 6 مجموعه واكسن سازی در كشور، واكسن كرونا را در پلتفرم‌های مختلف تولید می‌كنند و با واكسن‌هایی كه تولید و تأمین شد، بیش از 10 روز است كه آمار مرگ و میر روزانه بیماران كووید 19 در ایران، تك رقمی است و در حالی كه در بسیاری از كشورهای اروپایی و آمریكا، تعداد قابل توجهی از بیماران كرونایی جان خود را از دست می‌دهند؛ در ایران با حمایت‌های رئیس جمهور، مشاركت گسترده مردم و تلاش‌های مدافعان سلامت، موفقیت‌های چشمگیری حاصل شده است.

دسترسی سریع